Histogram a kontrola expozice

5. června 2007 v 19:34 | T(h)om |  Fotografování
I když kvalita LCD displejů výrazně pokročila, některé věci se na nich zkrátka neukáží. Jednou z nich je precizní expozice snímku. Na maličkém náhledu různě osvětleného LCD prostě nepoznáte, jestli jsou některé malé detaily přesvícené nebo tmavé tak, že neobsahují prakticky žádnou kresbu. Od toho je na většině přístrojů dostupný tzv. histogram, který nám graficky zobrazí jasovou vyrovnanost obrázku. Digitální fotografie mohou mít až 256 úrovní jasu pro každý ze tří barevných kanálů a histogram je v podstatě řada 256 sloupců odpovídajícím každé z těchto úrovní. Levá strana grafu představuje nejtmavší a pravá nejjasnější část snímku. Ideálně exponovaná scéna má graf, který nepřesahuje žádnou ze stran grafu. Pokud je graf příliš "natlačený" doprava znamená to, že je fotografie příliš jasná a její nejjasnější části jsou vlastně jen bílé fleky bez jakýchkoliv detailů, které tak už nikdy z obrázku nezískáte. Graf "useknutý" nalevo značí opačnou situaci s tím rozdílem, že detaily se vytratily v tmavé - tedy naprosto černé části fotky. Ideální podoba histogramu neexistuje. Někdo sice tvrdí, že histogram má mít tvar sinusoidy od krajů grafu, což sice značí správnou, ale ne nejlepší křivku pro každý snímek. Důležité je aby tato křivka nepřesahovala okraje grafu. Pak je možné říct, že fotografie neobsahuje příliš tmavé partie ani tzv. "přepaly", tedy přesvícené oblasti bez kresby.

Příklady grafů si názorně ukážeme:

Správně exponovaný snímek: Vidíte, že graf se drží v mezích rozsahu a křivka není useknutá na žádném z jeho okrajů.

Podsvícený snímek: Křivka histogramu jasně naznačuje přítomnost zcela černých oblastí v obrázku.


Přesvícený snímek: Protože graf je odseknutý pravým okrajem histogramu znamená to, že na fotografii jsou přítomné "přepaly".

O pár řádků výše jsem uvedl, že je důležité držet graf v mezích. Někdy se ovšem stane, že křivka se začíná zvedat nebo padat někde v půli histogramu. Chcete-li mít opravdu dobré obrázky měli by jste však myslet na to, že ve spoustě případů je dobré upravit tyhle hodnoty tak, že se graf začne zvedat hned na "začátku" a padat na "konci" histogramu. Tyhle úpravy umožní některý z grafických editorů. Jednoznačně nejlepším je v tomto (a nejen v tomto) směru profesionální Adobe Photoshop. Jeho cena je sice hodně vysoká, jenže starší verze se prodávají výrazně levněji a navíc si můžete pořídit i lehce "ořezanou" verzi "Elements", kterou koupíte za podstatně nižší částku než kompletní program a s jejími funkcemi si vystačíte. Ve Photoshopu si můžete hranice histogramu podle libosti upravit příkazem "Úrovně" (klávesová zkratka CTRL+L) nejen pro celkovou jasnost, ale dokonce i pro každý barevný kanál zvlášť. O těchto úpravách si však povíme někdy později. Pro vás je nejdůležitější vědět co to histogram vůbec je a umět ho použít. Můžete kontrolovat každý snímek hned po pořízení na LCD displeji a pokud bude exponován špatně tak například zasáhnout snížením stupně EV. Dnešní moderní fotoaparáty však umí zobrazovat i tzv. "reálný histogram", který se zobrazuje i při komponování před stisknutím spouště. To vám kontrolu hodně usnadní.
Úprava jasových úrovní v Adobe Photoshopu