Kategorie digitálních fotoaparátů

5. června 2007 v 18:11 | T(h)om |  Fotografování
V dnešní době je rozmach digitálních fotoaparátů tak velký, že je na trhu ohromné množství přístrojů a není divu, že se v něm mnozí ztrácejí. Pokusím se tedy tyhle fotoaparáty aspoň trochu roztřídit. Nejčastější kategorie se uvádějí jako kompakt, nepravá zrcadlovka a zrcadlovka. Co tyto kategorie znamenají?
Kompakt:
Asi nejrozšířenější kategorie digitálů. Pod tímto označením se skrývají klasické krabičky, jaké je možné strčit do kapsy a kdykoliv vytáhnout a použít. Dají se koupit v nejrůznějších cenových relacích a rozlišení jejich snímačů už přesáhlo i víc než slušných 7 MPix. Disponují až pětinásobným optickým zoomem, spíše je zoom však jen třínásobný (Panasonic Lumix má zoom až 10x). Jejich nevýhodou je malá rozšiřitelnost a také mnohdy neumožňují použití plného manuálu, změnu citlivosti ISO nebo výběr ostřících zón a způsobu měření expozice. Nabízí však využití tzv. motivových režimů, které tyto nedostatky mohou v menší míře kompenzovat. Kompakty jsou určeny především pro laiky, rodinné či "momentkové" fotografie a sváteční fotografy. Třebaže za nový kompakt můžete dát i hodně přes deset tisíc korun je na místě zvážit, zda se taková investice vyplatí. V prvé řadě je však na místě uvědomit si k čemu přístroj budu používat a podle toho vybírat.

Nepravá (nebo též elektronická) zrcadlovka:
Zde najdeme především takzvané "ultrazoomy". Mimo to, že objektivy mnohých mají i dvanáctinásobný zoom je hlavním znakem přístrojů této kategorie elektronický hledáček, od něhož se odvíjí i jejich zkratka EVF (electronic view finder). Konstrukce takového hledáčku je podobná jako známe z videokamer. Je to vlastně malý LCD displej, na který je promítán obraz zachycený snímačem a mimo to na něm vidíme i údaje o nastavení fotoaparátu, což je velmi užitečné. Výhodou elektronického hledáčku je především skutečnost, že v něm vidíme přesně to, co bude ve výsledku zachyceno na paměťové médium. Díky tomu odpadá problém s paralaxou jako u klasických průhledových hledáčků a také nám při kompozici nevadí případné sluneční světlo, které často "přebije" obrázek na LCD displeji. Abych však jen nechválil musím zmínit i dvě nevýhody tohoto systému. Jedním je spotřeba baterií a druhým malá hustota pixelů což se sice zlepšuje, ale přesto je někdy problém přesně určit zda je obraz správně zaostřen. Fotoaparáty EVF umožňují téměř stejné použití jako pravé zrcadlovky, jenže nelze měnit objektivy a je třeba se spokojit s tím pevně namontovaným. Budiž nám útěchou, že tyto objektivy jsou poměrně kvalitní a tak je EVF fotoaparát vhodný pro pokročilé fotografy a lidi, kteří nechtějí jen mačkat knoflík, ale být trochu kreativní a výsledek své práce mít pod kontrolou.
Jednooká zrcadlovka:
Fotoaparát s výměnnými objektivy a především se soustavou zrcadel, která umožňuje v hledáčku pozorovat snímanou scénu přes samotný objektiv. Oproti EVF je obraz promítán na čistou matnici bez jakýchkoliv rušivých elementů jako je "mozaikovitost" a další nepříjemnosti. Také nespotřebovává žádnou energii a tím šetří akumulátory přístroje. Tyto fotoaparáty jsou určeny profesionálům, poloprofesionálům a nadšeným amatérům, kteří neváhají utratit desetitisíce za samotné tělo přístroje a navíc za mnohdy ještě vyšší částky i objektivy. Dnes se již na trhu vyskytují zrcadlovky pod částkou 20tis. korun . Za tuto cenu získáte například Olympus E-300 i s objektivem, což by před pár lety bylo nemyslitelné. Samozřejmostí je u zrcadlovek manuál i priorita času či clony, nevýhodou jejich hledáčku je však skutečnost, že v něm nevidíte výsledek při změně expozice. Pro člověka, který už má s fotografií nějaké zkušenosti však není velký problém odhadnout jak bude zachycený snímek vypadat podle nastavení hodnot. Kreativní možnosti jsou u zrcadlovek rozhodně nejvyšší ze všech kategorií a mezi profesionály budou určitě jedinou přijatelnou volbou.

A čím fotím já? Po tragickém skonu mé milované Konica-Minolty Z1 (spadla mi ze skály i se stativem, sviňa. Čest její památce!) jsem neměl moc času na vybírání a moje konto smrdělo málem, takže jsem hmátl po EVF Olympus SP-500UZ. Ve své kategorii byl tenkrát mezi špičkou, dnes je ale překonaný novějšími modely. Přesto mi zatím stačí.