Několik informací o Egyptě

3. června 2007 v 13:39 | Tomáš Kelar |  Egypt 2005
Než se pustím do zážitků z dovolené v Egyptě neuškodí trocha místopisných informací:
Egypt se rozkládá na 1001449 Km2. Leží v severní Africe a má společnou hranici s Lybií, Súdánem a Izraelem. Jeho břehy omývají dvě moře: Středozemní na severu a Rudé na východní straně. Hlavním městem je Káhira, která je se svými 20 miliony obyvatel nejlidnatějším městem celé Afriky. Celkový počet obyvatel je přibližně 56 milionů a většina vyznává islám, přestože je zde i určité procento křesťanů - příslušníků koptské církve. 98% rozlohy Egypta tvoří poušť a téměř všechen život se soustřeďuje podél řeky Nil. Podnebí je suché, subtropické a teploty v jižních částech dosahují i 50°C. Úředním jazykem je arabština, v oblastech turistického ruchu se však lze bez problémů dorozumět anglicky. Platidlem je Egyptská libra (EP - Egyptian pound) rozdělená na 100 piastrů. Všechny peníze jsou jen bankovky - žádné mince. Hlavou státu je prezident, během našeho pobytu znovuzvolený Husní Mubarak.
Do Hurghady - tedy našeho místa pobytu je to vzdušnou čarou cca 3000Km, které jsme překonali díky letecké dopravě za čtyři a půl hodiny. Pro představu: Ve stejné vzdálenosti se nachází například Baku v Ázerbájdžánu, Marakesh v Maroku nebo severní pól. Stejně daleko od Hurghady pak najdeme třeba keňskou Nairobi či Karáčí v Pákistánu.
To bude jako seznámení se základními údaji stačit, protože spousta dalších se nachází v hlavním textu. Ten bude rozepsán tak, aby bylo jasné kdy jsme navštívili důležitá místa a přitom se nehemžil pouze heslovitými odstavci. Doufám, že jsem nic nezapomněl a přeji příjemné počtení:)