Rozlišení - jaké použít?

5. června 2007 v 18:22 | T(h)om |  Fotografování
I naprostý laik už téměř jistě slyšel slovo "megapixel". Jelikož pixel je obrazový bod tvořící digitální obrázek je logické, že megapixel značí milion takových bodů. Máme-li tedy fotoaparát se snímačem např. 3Mpix znamená to, že výsledný obrázek bude obsahovat tři miliony pixelů (pokud nenastavíme velikost menší, která se potom resampluje na základě patřičného algoritmu). Dnešní fotoaparáty běžně zvládají 6 a více megapixelů. Na obrázku pořízeném takovým přístrojem je pak pixelů více a výhodou toho je lepší prokreslení detailů a možnost menších ořezů nebo tisku větších formátů do papírové podoby. Ukážeme si to na příkladu:


Toto je původní fotografie v rozlišení cca 5.5MPix tak jak byla zachycena fotoaparátem. Na displeji při tomto zmenšeném náhledu rozdíly v rozlišení nepoznáme a proto jsem ji v grafickém editoru přesamploval na rozlišení 3, 2 a 0.7Mpix. Z každého takového obrázku jsem udělal výřez stejné oblasti a zvětšil tak, aby bylo jasně vidět co změna rozlišení s obrázkem provedla. Posuďte sami:

5.5 Mpix - výřez z původní fotografie. Zde není žádné zkreslení viditelné3.2 Mpix - Při zmenšení rozlišení na tuhle hodnotu už je znát jistý úbytek detailů a kresba působí celkově méně ostře


2.1 Mpix - Dva megapixely jsou naprosto mezní hodnotou, z níž ještě lze udělat poměrně kvalitní fotku 9x13 cm. Jakýkoliv výřez z ní už je krok ke špatné kresbě a mozaikovitosti0.7 Mpix - konkrétně 1024x768 pixelů což je velikost, kterou běžně používáme jako rozlišení na monitoru svého počítače. Na displeji sice obrázek vypadá kvalitně, ale jakékoliv zvětšení nebo oříznutí je vykoupeno hořkým úbytkem kresby a mozaikovitostí. Papírová fotografie klasické velikosti 10x15 cm už by byla mimo přijatelnou kvalitu.
Snad jsem vám tímto příkladem dostatečně demonstroval rozdíly mezi jednotlivými hodnotami rozlišení. Je logické, že pokud máme v úmyslu své fotografie ořezávat nebo tisknout na velké formáty (např. A4) potřebujeme co největší počet megapixelů. Zde je tedy dobře zvážit svoje úmysly. Pokud jste jen sváteční fotograf bez valných zkušeností s počítačem a nebudete svoje fotografie nijak ořezávat a upravovat v grafickém editoru tak si klidně kupte "třímegáč" za tři tisícovky a nad kvalitou fotografií velikosti 15x10cm nebudete zklamáni. Ušetříte peníze a svoje potřeby tak plně uspokojíte. Když si koupíte fotoaparát s pěti a více megapixely už se vám otvírají další možnosti. Vlastníte-li počítač a aspoň základní know-how při editaci obrázků můžete už své snímky ořezávat přičemž platí, že čím větší rozlišení váš přístroj umožňuje, tím menší výřezy můžete dělat a nelkát nad jejich kvalitou. Také papírová velikost případných fotografií se zvětšuje úměrně s rozlišením snímače. Z kvalitního šestimegového snímku není problém vytisknout pohlednou fotografii velikosti A3 což už je tolik, co většina z vás nikdy nepoužije.
Jaké rozlišení tedy na svém přístroji nastavit? Osobně bych radil maximální. Když už mám fotoaparát za deset tisíc a na snímači slušných 8Mpix tak by bylo plýtvání fotit jen na tři nebo čtyři "mega". Když si někdy v budoucnu usmyslím pořízený snímek vytisknout na větší formát, případně oříznout tak se nebudu muset bušit do hlavy a vyčítat si, že jsem měl tehdy před lety raději nastavit lepší kvalitu. Stejné je to s kompresí JPG. Raději nastavte menší kompresi i když vás to bude stát o něco více místa na záznamovém médiu, než aby jste si později vyčítali jejich úroveň.

Když jsem se zmínil o významu rozlišení při tisku do papírové podoby uvedu pro přesnost tabulku, z níž bude nejlépe patrná tato úměra. Počítáme s rozlišením tisku 300 pixelů na palec, což je hodnota blízká běžným komerčním fotolabům.
Požadovaná velikost fotky v cm
9x13
10x15
13x18
20x30
Potřebné rozlišení pro tisk
768x1024
800x1200
1024x1365
1344x1792