Vybíráme digitální fotoaparát

5. června 2007 v 18:15 | T(h)om |  Fotografování
Nákupu přístroje by mělo předcházet několik důležitých věcí:
 1. Uvědomit si k jakému účelu hodláme fotoaparát využívat
 2. Seznámit se se základními funkcemi a možnostmi fotoaparátů
 3. Prosondovat trh pomocí internetu, časopisů nebo knih
 4. Vytipovat si pár přístrojů a poradit se o svém výběru s odborníky nebo zkušenějšími přáteli
Za samozřejmost se považuje:
 • Minimálně tří, raději však čtyř a vícemegové rozlišení snímače
 • Možnost nastavení citlivosti snímače
 • Aspoň třínásobný optický zoom (obchodníci rádi uvádějí i takzvaný "digitální zoom", jde však o funkci velice diskutabilní a rozhodně ji neberte jako důležitou pro výběr)
 • Motivové režimy usnadňující expozici pro určité situace (sport, pláž, noc, portrét…)
 • Makro režim
 • Vestavěný blesk
Lidé kteří nechtějí jen mačkat spoušť by měli žádat také:
 • Možnost volby priority času a clony, případně plného manuálu.
 • Možnost zobrazení histogramu (nejlépe i tzv. "reálného")
 • Dostatečnou světelnost objektivu*
 • Možnost manuálního zaostřování
* - Tato veličina nám říká k jak velkému úbytku světla dojde než projde objektivem. Ani sklo či plast tvořící objektiv nejsou stoprocentně čiré a když to přeženeme působí podobně jako například kouřové sklo. Než světlo projde všemi čočkami v objektivu o něco zeslábne a ke snímači pak dorazí trochu slabější než jak vstupovalo do první čočky. Je-li světelnost příliš nízká znamená to, že soustava objektivu pohltí příliš mnoho světla a při expozici snímku je potom potřeba nastavit menší clonu či delší dobu expozice, což ne vždy vyhovuje našim záměrům. Proto je dobré při výběru fotoaparátu volit přístroj s co možná nejsvětelnějším objektivem. U fotoaparátů umožňující takzvaný zoom je v dokumentaci uvedena světelnost zvlášť pro nejširší a nejkratší úhel záběru.
Pokročilejším fotografům se jistě bude hodit také možnost použití předsádek či filtrů a podpora ukládání do RAWu, což už se pomalu stává standardem i u přístrojů nižší střední třídy.
Jak už bylo řečeno nejdůležitější je uvědomit si jak budu svůj fotoaparát využívat. Pokud nejsem nadšený fotograf, který si myslí že nepřežije bez výměnných objektivů, nulového zkreslení a ohromného rozlišení je zbytečné kupovat si zrcadlovku za třicet tisíc korun. Pro momentky na oslavách nebo běžné rodinné fotky je jistě dostatečný sortiment kompaktních přístrojů. Chceme-li nosit fotoaparát v kapse bundy nebo košile je kompakt také dobrá volba. Mezi kompakty už najdeme za rozumnou cenu i hodně solidní přístroje a jestliže nebudeme příliš nároční tak nám bude pro většinu běžných situací vyhovovat. Nebudeme se zatěžovat složitými nastaveními ani velikostí či váhou přístroje, kdykoliv jej vytáhneme z kapsy, namíříme, stiskneme spoušť a máme vystaráno.
Toužíme-li mít proces fotografování pod kontrolou bude třeba sáhnout do řad složitějších přístrojů. I mezi kompakty sice najdeme dost kousků umožňujících většinu požadovaných věcí, jenže optika kompaktů je často náchylná ke zkreslení vzhledem k malým rozměrům čočky, což nepříznivě působí i na světelnost objektivů. Koupíme-li tedy nějaký ultrazoomový přístroj rozhodně neprohloupíme. Většina ultrazoomů je vybavena i elektronickými hledáčky s nimiž bude naše úsilí zase o něco pohodlnější, a pokud zatoužíme po klasické póze majitele digitálu - předpažené ruce a oči upřené na zadní stranu přístroje, není nic jednoduššího než přepnout zobrazování z hledáčku na LCD displej.
Pro perfektní fotografie, ostření při pohledu na čistou matnici a nejvyšší možnou variabilitu příslušenství však už budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy a donést si z obchodu nějakou tu zrcadlovku. Ceny zrcadlovek stále klesají a podle některých odborníků není daleko doba kdy budou tyto fotoaparáty (případně jejich starší modely) tak levné, že se vyplatí do nich investovat i dalším váhajícím amatérům, jejichž kapsa má pořád dno poměrně hluboko.
Protože tento blog však píši spíš pro úplné laiky a lehce pokročilé začátečníky tak zrcadlovky nebudu nijak dlouze rozebírat. Pro nás jsou totiž mnohem aktuálnější kompaktní, případně EVF mašinky a právě jim budou věnovány i další kapitoly a články.

PS: Vzhledem k překotnému vývoji technologií berte v potaz i datum psaní tohoto článku. za rok nebo za dva se standarty mohou posunout podstatně dále.