Ranní červánky

17. září 2007 v 10:08 | T(h)om |  Fotografování
Uvědomuji si, že teď budu tak trochu sám proti sobě. V některém z dřívějších úvodníků jsem totiž napsal, že pokud slouží blog jen jako nástěnka pro obrázky tak je to špatně. Přesto se teď chystám udělat něco podobného. Aby to tedy nevyznělo tolik pokrytecky pokusím se z toho vyždímat také něco poučného. Chvilku mi trvalo přijít na užitek takového počínání, ale pak mě napadlo nastínit světelné podmínky (zajímavá slovní hříčka;) za kterých fotografie vznikly a úpravy, jimiž byly potýrány. Takový komentář se výborně hodí jako příspěvek do rubriky o fotografování a z tohoto důvodu jej zde také nacházíte. Jako první se pokochejte krásným východem slunce a pak hurá na suchopárnou teorii!

Obrázky jsem nasnímal 15.9.2007 kolem čtvrt na sedm ráno. Zrovna jsem se totiž vrátil z noční směny a zajímavá struktura mraků na obloze mi padla do oka. Po příchodu domů jsem tedy jako první popadl svůj Olympus SP500 UZ a vyběhl na balkon. Fotil jsem v režimu P (program) při ISO 80 a různě nastaveném zoomu objektivu. Volba clony i času tedy byla plně v režii automatiky - ostatně co u takové scény chcete splést? Pro jistotu jsem udělal poslední snímek v režimu RAW, ale nebylo to ani potřeba.
Po stažení snímků z fotoaparátu do počítače pochopitelně přišla ke slovu softwarová editace. Králem mezi grafickými editory je dnes jistě Adobe Photoshop a tudíž to byl právě on, díky němuž dostaly obrázky svou současnou podobu. Pro zajímavost přikládám originál a editaci jednoho takového obrázku:

Na první pohled se oba obrázky zdají být, pomineme-li rámeček, totožné. K malým kosmetickým úpravám přesto došlo a přestože na tak malých náhledech se drobné zostření neprojeví, při troše snahy jistě postřehnete rozdíly v barevném nádechu. Korekcí úrovní (CTRL+L) jsem nejdříve lehce srovnal jasy. Upravoval jsem naráz všechny barevné složky a to vše ručně, protože automatické vyrovnání mi nedělalo dobrotu - prostě potřebuje trošku jiný základ. Klávesovou zkratkou CTRL+U jsem otevřel okénko s táhly pro korekci jasu, barevného nasycení a nádechu. Zde došlo ke zvýraznění barev asi o 10 stupňů. Konečný zásah ohledně barevnosti se konal v nástroji pro barvičky (CTRL+B). Drobné přidání červené a citlivý posun jezdce pro žlutou barvu doladil dojem, který měla fotografie mít. Posledním krokem bylo zostření. Nejdříve jsem ale nástrojem "kouzelná hůlka" označil pouze tu část fotografie, na níž jsem chtěl filtr aplikovat. Kdybych ostřil celou plochu snímku byl by výsledkem šum i v ostatních partiích a bylo by nutné jej odstranit, což vždy vede k malému zhoršení kvality.
Uznávám, že tento článek asi nepůsobí příliš profesionálně. Tentokrát mi však budete muset prominout. Kdo občas chodí do práce na noc a doma se mu pak nechce do postele, ten snad pochopí. Doufám, že se Vám líbily aspoň fotečky, kvůli nimž jsem vlastně tento příspěvek na blog dával:)
PS:Příště se polepším - slibuji na holý pupík!:)