Internetové fóra, chaty a diskuze - co se mi nelíbí

28. března 2008 v 19:44 | T(h)om |  Mišmaš
Vážení chataři a účastníci internetových fór. Jsem částečně členem obou těchto kategorií a tak se domnívám, že mám právo zde uvést pár svých postřehů z "oboru". Jde mi o to, že ať se podíváte na jakoukoliv diskuzi o jakémkoliv tématu pod jakýmkoliv článkem, narazíte zpravidla nejen na věcné připomínky, ale i na různé nešvary dnešní internetové komunikace. O omezení těchto nešvarů bych vás tímto rád požádal.
Vulgarity: Určitě jste si toho všimli. Jedním z nejčastějších komentářů v diskuzi jsou věty "To moh napsat jenom naprostej debyl", "Stakovýma sračkama si vilyžte prdel" či prosté "Pýčovina". Ne že by to v některých případech nebyla pravda, ale i nesouhlas se dá vyjádřit diplomatičtěji - bez ohledu na fakt, že debil se píše s měkkým i, že po S jako po předložce je mezera, že první část slova "vylízat" je předpona a tudíž tam patří ypsilon, druhá část slova není odvozena od slova "lyže" a že ve vyjmenovaných slovech, kde se podle českého pravopisu píše Y rozhodně není "pýča". Pokud si tedy nejste jistí svými gramatickými znalostmi tak prosím vulgarity nepoužívejte, protože pokud napíšete že autor článku je ydiot vězte, že za idioty budete sami a váze vašemu kometáři to jistě neprospěje. Také se mi často stane, že narazím třeba na nějaký článek, o kterém jsem přesvědčený že je mimo skutečnost. Mám-li ovšem potřebu svůj názor pod článek připsat, udělám to s aspoň minimální dávkou civilizovanosti. Věta "Podle mého názoru se autor mýlí, protože parametry přístroje jeho použití v takových podmínkách neumožňují" vypadá hned o řád seriózněji než "ty kokote di se visrat s takovýma kecama vole jeden blbej ta mašina je nahovno .linux forever!!!!!". Podobné je to v různých chatech. Většina místností sice už před vstupem uživatele varuje že za vulgarity "je letenka", ale mnozí si nedají říct ani když je v místnosti přítomen spráce dohlížející na dodržování pravidel. Ještě horší situace nastane když správce vulgarity nejen toleruje, ale dokonce je sám používá. Nechci vypadat jako slušňáček, který by se vždycky držel vybraného slovníku. Nepopírám, že když se "prdel" či "hovno" použije citlivě tak se snad ani nejedná o vulgaritu, ovšem ve většině případů je těchto výrazů nadužíváno, a to zcela mimo rámec o němž jsem hovořil. Prosím proto všechny uživatele (aspoň takové, kteří disponují dostatečnou inteligencí nutnou k pochopení mého apelu) aby při diskuzích a chatech dodržovali základy slušného chování. Přece nechceme být za vypatlané kretény.
Pravopis: Už jsem to zmínil. Kdyby chudák Dobrovský nebo Jungmann mohli sledovat jakým směrem se ubírá vzdělanost dnešní mladé gerenace ohledně pravopisu, asi by je klepla pepka. Takové prkotiny jako je I/Y ve slově "my" nebo "mi" už skoro přehlížím podobně jako ve větách typu "Byla jsem s holkama na koncertě a skvěle jsme se bavili", případně "Byla jsem s kamarádem na koncertě a skvěle jsme se bavily". Použití S/Z na začátku slov také, jak jsem zjistil, dělá spoustě jedinců problémy. Není vzácné narazit na texty, kde jejich autor něco "skoušel", odněkud "zpadl", "sbil spolužáka" nebo si prostě jen tak "ztáhl z netu muziku". Poměrně hojně používané je psaní slov pomocí pravidel např. anglické výslovnosti a jde o doménu především dnešních náctiletých. Nejhojněji ji můžeme pozorovat na službě X-chat, která je tím už docela solidně proslulá. Příkladem budiž třeba "qaqtus", "qateřinqa", "lishka" a podobně. Kdyby to viděl Jan Hus, asi by se upálil sám a dobrovolně podobně jako v případech, kdy se mládeži zalíbilo používání cizích slov. Vtipálci už neříkají vtipy ale "džouky", své nepřátele dávno neposílají do háje nýbrž "fakují", milion se nám transformoval na "mega", a když už jsme u těch počtů tak mám špatné zprávy i pro všechny znalce jednotek SI. Podle dnešních mládežníků už "kilo" neoznačuje tisícinásobek, ale stovku. Stejně tak "pětka" není hodnota 5, nýbrž 10. Že je to postavené na hlavu? Je. S "kilem" či "pětkou" jsem se jakštakš smířil. Y na konci věty, kde jde holčina s kamarádem na koncert taky přežiju i když to bolí, ale prosím vás - aspoň mluvte česky. Je hezké, že znáte pár anglických slovíček, ale dnes už to není žádné terno a ohromíte tím málokoho. A že je to teď IN? Pro mě tedy rozhodně ne.
Tapetování: Tímto výrazem se poměrně trefně označuje činnost, při níž pisatelé zahlcují monitor různými nesmyslnými shluky nahodilých písem, v lepším případě jednou, ale stejně debilní větou. Když takový řádek nebo větu pošlou jednou dá se to brát s rezervou. Jakmile máte ale celý monitor odspodu až nahoru plný čehosi, co připomíná zašifrovanou zprávu o jaderném útoku a nestíháte číst zprávy od rozumnějších jedinců tak vám to začne lézt na nervy. Nevím, co si tím "tapetáři" dokazují, ale jediné čeho docílí je zvyšující se adrenalin všech účastníků fóra nebo chatu.
PS:Speciální kategorií tapetářů jsou "smajlíkáři". Ti se vyznačují tím, že místo písmen používají smajlíky.
Smajlíkáři a hmkající (případně jjkající) uživatelé: Smajlíci jsou na chatu či ve fóru neocenitelní pomocníci. Snadno osobě na druhé straně linky sdělí zda věta, u které stojí byla míněna v žertu nebo smrtelně vážně. Hezky také vystihnou momentální duševní rozpoložení svého autora. Když se ovšem začnou používat ne jako součást věty, ale jako sdělení samotné tak je zle. S někým, kdo vám místo jediného slova posílá půl hodiny smajlíky se opravdu domluvíte jen velmi těžko. Smutné je, že se to některým smajlíkovým fandům opravdu špatně vysvětluje a oni odpovídají jen smajlíkem se zdviženým prostředníčkem. Další, ovšem dost podobnou kapitolkou jsou uživatelé, kteří se nezmůžou na odpověď kloudnější než "jj", "njn" nebo "mno". Snad by se jim dalo odpustit kdyby za takto "vydřeným" textem stálo ještě něco dalšího. Právě na to další však většinou budete čekat marně. Zkratky nejrůznějších frází se na chatu zabydlely a někdy je to i ku prospěchu věci. Ovšem takové njn se k nim dá řadit těžko. Navíc je dost frustrující když někomu napíšete sdělení přes tři řádky, jako odpověď vám přijde njn a váš společník čeká nějakou inteligentní reakci, případně se jí nervózně dožaduje když nepřichází. Tímto dávám na vědomí, že já osobně na njn, jj či mno už odmítám odepisovat a pokud nejste schopní vymyslet něco smysluplnějšího tak si spolu budeme povídat dost obtížně.
Zkrátka chci říct, že i internet je místem kde se spolu setkávají lidé, a že podobně jako na ulici i tady by mělo platit několik zásad - aspoň ty, které se týkají základů obyčejné lidské slušnosti. Pokud v sobě tuhle slušnost postrádáte tak mi prosím nepište, případně "my polypte řyť ".
 


Komentáře

1 Jarda Jarda | Web | 28. března 2008 v 23:37

Tak přesně tohle byl důvod mého odchodu z chatu.Vzdal jsem se SS a místnost jsem přenechal jiným.Nějak jsem už nemohl dále.Bláboly o ničem,urážky......atd., mne vysávaly a psychicky deptaly.Občas mi chybí dišputace a polemika,ale už netoužím vstupovat do stejných vod.

2 Tomáš Kelar Tomáš Kelar | 29. března 2008 v 8:52

Úplně to chápu. Já sám sice na chat občas zajdu, ale už opravdu jen v případech kdy vím, že se v místnosti nachází aspoň jedna osoba, se kterou si mám co říct. Že deptání tohoto druhu člověka dožene i ke složení správcovství naprosto chápu

3 Jarda Jarda | Web | 3. dubna 2008 v 13:37

Ano,tak to někdy praktikuji i já.Dám si s někým v místnosti schůzku a jen si šeptáme.Smutné je,že to prudí ostatní účastníky místnosti.

4 jajaaja jajaaja | 14. dubna 2008 v 11:18

může te mi tu nekdo řct co to je ta gobilizace?

5 Lištička Lištička | Web | 8. ledna 2009 v 16:55

Tohle jsi vystihl moc pěkně :-) Bohužel je to tak, jak píšeš.

Pravopisné chyby, sprostá slova používaná tam, kde by být vůbec nemusela a namísto inteligentního vyjádření dvě až tři písmenka, která buď značí souhlas, odmítnutí anebo neutrální názor. Mně osobně je z toho trochu teskno...

I proto mě na chatu nepotkáte ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.