Panasonic DMR-EX77 (malá soukromá recenze)

3. srpna 2008 v 22:33 | T(h)om |  Technorubrika
DVD rekordér Panasonic DMR-EX77 nepatří k přístrojům, které by výrobce neobdařil podrobným manuálem. Jak se na světového leadra sluší, přibalila japonská jednička v oboru k rekordéru i velmi obsáhlou příručkou. Cílem tohoto článku proto nebude nahradit návod k použití, ale celkově shrnout zkušenosti s použitím přístroje, který mi slouží už zhruba půl roku. Neberte jej jako profesionální recenzi - jde spíš o shrnutí mého osobního dojmu.

Vzhled:
Co se designu týče působí Panasonic DMR-EX77 elegantně jak v černé, tak ve stříbrné verzi, kterou mám doma. Na první pohled se zdá, že na čelním panelu nejsou žádná tlačítka mimo ON/OFF a EJECT. Je to tím, že nejzákladnější prvky stejně jako konektory DV, audio a slot pro SD/MMC kartu jsou rafinovaně schované pod odklápěcím krytem. Dokonce i samotný šuplík pro disk splývá s horní lesklou částí displeje a vyvolává tak dojem, že úplně chybí. Rozměry přístroje jsou uzpůsobeny standardům - šířka přístroje je 45cm.
Připojení:
Pro připojení k televizoru si můžete vybrat z klasického SCART konektoru nebo použít tzv. VieraLink, který je uzpůsoben přímo pro televize Panasonic řady Viera a měl by přinést kvalitnější obraz a poskytnout některé další funkce. I při použití SCARTu je však obraz perfektní na jakémkoli aspoň trochu kvalitní televizoru. Pro televizní signál je připraven klasický anténní konektor vstup pro zdrojový signál, výstup pro připojení k televizi. Ohledně audia nepotěším majitele analogových pětikanálových reprosoustav. Analogový výstup přístroje je pouze dvoukanálový (stereo) a pokud bažíte po plně prostorovém ozvučení nezbude než investovat do digitálního receiveru, což už naštěstí dnes není tak závratná investice jako kdysi (dostatečný receiver Panasonic seženete už od 5000kč). Fanoušci digitální fotografie ocení vestavěný slot pro paměťové karty typu Secure Digital (SD) a Multimedia Card (MMC). Své fotografie si můžou prohlédnout na obrazovce pouhým zasunutím karty do přístroje. Zklamáním pro mě byl fakt, že z karty přístroj použije jen obrázky. Videa či hudbu nepodporuje, což je veliká škoda.
Vybavení:
Obrovskou výhodou je přítomnost analogového i digitálního televizního tuneru. V době digitalizace snad není třeba hovořit o tom, proč je to výhoda a i poté se analogový tuner bude hodit třeba při digitalizaci vašich nahrávek na klasických videokazetách. Digitální tuner je však připraven pouze pro vysílání typu DVB-T, takže majitelé digitálních satelitů mají smůlu - pro ně je určen jiný model rekordéru. Vestavěný pevný disk o kapacitě 160GB je více než dostatečný. V současné době je sice k mání i přístroj s diskem větším, ale pokud nejste naprostá maniak posedlý nahráváním a pokud budete své nahrávky průběžně vypalovat na DVD tak vám stošedesátka s přehledem postačí.
Dálkové ovládání je přehledné, dobře sedne do ruky a všechny tlačítka jsou na dosah palce. Velikou výhodou ovladače je i jednoduché ovládání samotného televizoru. Lze ho přizpůsobit vaší značce a pak už můžete ovladač používat nejen pro rekordér, ale i pro televizor - zvládá ovšem jen základní funkce: Zapnout/vypnout, přepnutí externího vstupu, přepínání kanálů a ovládání hlasitosti.
Záznam:
Hned na začátek je třeba upozornit, že obrazový výstup přístroje je 4:3, takže pokud máte stejně jako já širokoúhlou televizi můžete mít potíže při přehráváních studiových filmových DVD. Výstup je sice možné přepnout na 16:9, ale to zase mate televizor, který pak podává nepřirozeně roztažený obraz. Pokud je televizor vybaven automatickým rozpoznáváním formátu obrazu (podle černých pruhů nahoře a dole) tak při sledování filmového DVD v širokoúhlém formátu sice zajistí plné pokrytí obrazovky, jenže za cenu jakéhosi resamplu řádkování, což má za následek viditelnou ztrátu kvality. Osobně proto Panasonic DMR-EX77 používám čistě pro záznam televizních pořadů a na filmy z půjčovny nebo z obchodu mám druhý přehrávač (Philips DVP5500S).
Samotná kvalita záznamu je skvělá. Na výběr máte čtyři režimy: XP - nejkvalitnější záznam (cca 1hod na DVD 4,5GB), SP - standardní kvalita (cca 2 hod na DVD), LP - kvalita lepší VHS (cca 4 hod na DVD) a EP - nejnižší kvalita (podle nastavení 6 nebo 8 hod na jeden disk DVD). Jak se dá tušit při XP je kvalita záznamu naprosto brilantní, při SP skvělá, při LP stále dobrá a při EP nastaveným na 6 hodin pořád dostačující na některé pořady, u kterých nevyžadujete dokonalý obraz. Nahrávat můžete buď přímo na DVD, ale vzhledem k přítomnosti pevného disku to nedoporučuji. Pokud totiž pořad nahrajete na harddisk, můžete jej později ještě pohodlně rozdělit na kapitoly, zvolit obrázek v menu a především vystříhat nepotřebné části - především otravné reklamy, protože přístroj nemá VPS. Možnost střihu je ale celkem dostatečná kompenzace a po nástupu vysílání DVB-T už stejně VPS ztratí smysl.
Nahrajete-li pořad na pevný disk, můžete jej později samozřejmě vypálit na klasické DVD a přehrát na jakémkoli jiném přístroji. Můžete ale taky pořady kombinovat a pokud náhodou nahrajete například pětidílný seriál v režimu LP a má-li každý díl 60 minut nemusíte se bát, že byste museli kvůli tomu pálit dva disky. Přístroj umí na DVD vtěsnat i záznam, který by se svou délkou a režimem záznamu na disk normálně nevešel. Stane se tak prostým snížením datového toku (kvality). Díky tomu na disk vtěsnáte až 8 hodin (ovšem v odpovídající kvalitě), ale počítejte s tím, že nahrávání bude probíhat v reálném čase. Pokud vypalujete takový objem dat, který se na DVD vejde bez problémů tak celá procedura proběhne podobně jako na počítači až šestnáctinásobnou rychostí - to pochopitelně záleží na tom, jaké DVD použijete. A když už jsme u toho, osobně doporučuji používat disky DVD-R. Při použití DVD+R přístroj disk totiž nejdřív chvíli formátuje, což sice není problém, ale přece jen je to otrava.
Ještě jsem to nezkoušel, ale podle údajů v manuálu umí přístroj i kopírovat 4,5GB DVD mezi sebou. Zkrátka vložíte zdrojový disk, zkopírujete jeho obsah na harddisk a pak ho na čisté DVD vypálíte. Pochopitelně musí jít o záznam bez ochrany a nepřesahující kapacitu cílového disku.
Ovládání přístroje:
Chvíli mi trvalo než jsem ovládání dostal do krve, ale jde to. V podstatě máte možnost vyjít buď z hlavního "systémového" menu, nebo ze seznamu záznamů. V "systémovém" menu nastavujete různé parametry přístroje, případně provádíte vypalování - to bude asi nejčastější důvod jeho použití po tom, co jste přístroj nastavili podle svých potřeb.
Seznam záznamů zkrátka chronologicky zobrazuje náhledy nahraných pořadů. Pokud jste u nich zadali název, zobrazí se hned pod náhledem. Z tohoto seznamu můžete záznamy mazat, přejmenovávat nebo editovat. Tím se myslí rozdělovat, tvořit kapitoly nebo provádět střih. Všechny úkony jsou celkem snadné a brzy je budete dělat automaticky. Jedinou (pro někoho možná spornou) nevýhodou je to, že při kliknutí na okénko s náhledem se v miniokénku spustí samotný záznam, což někdy trochu zpomaluje například překlikávání mezi záznamy nebo stránkami s náhledy.
Běžné funkce se prování na ovladači tlačítky s běžnými symboly. Osobně si musím trošku zvykat na způsob přepínání například jazykových stop ve filmech, ale možná je to jen tím, že jsem zvyklý na jiný přístroj. Co mi ovšem přece jen trochu vadí je nemožnost zobrazit na displeji nebo třeba na obrazovce čas do konce pořadu - ale dá se bez toho přežít.
Panasonic DMR-EX77 umí pochopitelně i přehrávat hudbu ve formátu MP3, a to jak z CD(RW) tak i DVD(RW). Bohužel nelze přehrávat hudbu z paměťové karty, což je ohromná škoda. Při přehrávání empétrojek je zobrazen jednoduchý seznam skladem a alb a jako všude můžete skladby přeskakovat vpřed i vzad. Protože se však počítá spíš s použitím receiveru nejsou k dispozici žádné zvukové režimy nebo efekty (například nastavení ekvalizéru).
Velkým plusem je bezproblémová podpora DivX včetně dobře viditelných titulků s českou diakritikou.
Shrnutí:
Jde o velmi kvalitní přístroj, vedle kterého i ten nejkvalitnější kazetový rekordér vypadá jako omšelá hračka. Nabízí vynikající kvalitu záznamu, úpravy, přehledné řazení nahrávek i možnosti vypalování. Nabízí připojení nejen antény, ale také třeba videokamery (DV vstup) nebo jiného zařízení a tak umožňuje snadnou digitalizaci starých nahrávek například z videokazety. Díky dostatečně velkému pevnému disku pojme až 170 hodin v režimu LP záznamu, což je víc než dost pro každého normálního i náročnějšího uživatele. Umožňuje nastavit až 30 záznamů časového nahrávání až měsíc předem, přičemž můžete zvolit zda se budou překrývat nebo nahrávat jako další stopa. Ovládání není složité a elegantní design se hodí skoro všude. Jako každý přístroj má i Panasonic DMR-EX77 svoje malé neduhy: Nemožnost zobrazení času do konce záznamu nebo neschopnost přehrát mp3 z paměťové karty. I přesto se jedná o špičkový přístroj, který můžu podle svých zkušeností každému doporučit.
 


Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | 11. ledna 2011 v 17:19 | Reagovat

Dobrý den.
Delší dobu mám problém s přehráváním fotek vytvořených jako film.
Pro upravu fotek jejich ozvučení a v kládání krátkých sekvencí videa používám Pinacle 14.
Po i při vyrenderování se mi Pc zasekával a  vyrenderovaný  film nešel přehrávat v Panasoniku DMR-EX77 které máte vy i já. A v této době

jsem si pořídil Nero 7 a vytvořený film v Pinejklu - né však vyrenderovaný jsem  následně přidal do Nera Vision vytvořil menu a dále nechal

vyrenderovat . Mělo to klasické menu které šlo ovládat navigátorem na ovlači tohoto DVD rekorderu a vše bylo v pohodě a v tomto přístroji

to fungovalo. To jsem však používal  Windovs XP .
Nyní mám však W 7 a ten není kompatibilní právě s Nerem 7. A otázka je bude -li Nero 10 vytvářet v N-vision film v takovém formátu ,aby

Panasonic jej uměl přehrát.

Nevím jestli se mám  držet  toho ,aby program uměl převádět do MPEG 2 a né do DivX.

Zkoušel jsem více programů jako ProShow Producer 4.1. Ten se mi líbí ,ale také to s ním nejde.
Nyní mám na zkoušku Sony Vegas 7 ,ale s tím jsem na začátku.
Vždy jsem nastavoval na formát DVD ,ale to Panasonic neumí přehrát.
Nevím jestli se o tuto tématiku zajímáte a budete mi umět poradit.

Děkuji milan
imejl.  milan.post@atlas.cz

2 T(h)om T(h)om | Web | 11. ledna 2011 v 17:33 | Reagovat

[1]: Zdravím. Obávám se, že moc neporadím. Ne že bych nechtěl, ale s tvorbou DVD z fotek nemám zkušenosti. Fotky na DVD vypaluji pouze jako data a prohlížím standardním způsobem. S přechodem na Win7 mne také nemile zaskočilo, že na něm nerozběhám Nero 7. Nero však používám spíš jen k vypalování, na video mám Pinnacle. Že disky vytvořené v Pinnacle nejde přehrát v rekordéru je ovšem divné. Technicky by takový problém neměl nastat. Doporučuji tyhle DVD zkusit přehrát na jiném přehrávači, zda bude potíž přetrvávat. S pozdravem Tomáš.

3 René M. René M. | E-mail | 24. ledna 2011 v 14:26 | Reagovat

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, v případě že jsem koupil anténu na příjem dig. signálu. DVD má v sobě zabudovaný dig. tuner a já mám navíc propjení i s druhou TV přes kabely. Bude fungovat na jedné TV klasické sledování digitálního programu a na druhé budu moct sledovat nahraný film. Děkuji René

4 T(h)om T(h)om | Web | 25. ledna 2011 v 9:19 | Reagovat

[3]: Nejsem si jistý, zda jsem dotaz správně pochopil, ale předpokládám, že ano. Taky mám všechno napojeno na jeden anténní vstup. Jen samotný rekordér je připojený přes Scart nebo HDMI, takže používat ho je možné jen an jedné televizi. Neumožňuje totiž nastavit výstup do anténního kabelu na určitý kanál, jako to uměly stará videa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.