Microsoft v nemilosti uživatelů

14. října 2008 v 21:06 | T(h)om |  Technorubrika

Asi jste také zaregistrovali v různých fórech a diskuzích reakce stále se rozrůstající komunity nepřátel firmy Microsoft. Je zajímavé, že dnes už nejde jen o takzvané linuxáře, ale prakticky o všechny možné typy lidí. Přiznám se, že nejprve jsem to bral spíš jako jakýsi "módní trend", ale postupem času cítím jak se k nim mimoděk pomaličku přidávám.Asi je to tím, jak na mě všude blikají reklamy Microsoftu na systém Windows Vista. Propagují jeho vybavenost, rychlost, přehlednost a jednoduchost, ale jelikož jsem tento systém sám zkoušel, vím jak se věci mají. A není to jen o Vistě. Kdo vyzkoušel kancelářský balík MS Office 2007 ten také jistě zaplakal nad výdělkem. Pravda, nové rozhraní vypadá efektně. Jenomže najít v něm některé funkce je zkrátka běh na dlouhou trať stejně jako celkové přizpůsobení programu potřebám uživatele. Ceny zmíněných produktů jsou přesto nehorázně vysoké a reklamy na ně prakticky všude. Jak nový šéf Microsoftu Balmer firmu propaguje je také dost diskutabilní, ale mnohem horší je způsob, jakým je nám zpackaná Vista vnucována při koupi nového počítače. Prakticky v každém novém PC je nainstalovaný systém Win Vista a není páka na to, jak tomu zabránit. Podle zákona totiž nelze prodat nový počítač bez nainstalovaného systému. Prý se tak zabrání nelegálním kopiím systémů. Jestli ale chcete nebo nechcete používat právě Vistu, na to už se nikdo neptá a automaticky vám ji podstrčí. Licenci na ni pochopitelně zaplatíte v ceně přístroje. Sám jsem se na to informoval v místní prodejně a dost mě to nakrklo. Sám celkem spokojeně používám starší XP, jenže můj PC pomalu dosluhuje a tak se začínám pooohlížet po novém. Pokud chci ale nadále používat "ixpéčka", mám asi smůlu. Zbývá mi buď koupit některý z mininotebooků, kam se ještě XP instalují, protože nejsou tak nenažrané jako Visty - jenže tyto přístroje nejsou to, po čem bych toužil. Pokud bych si zase nechal počítat složit a nainstalovat do něj vlastní systém je problém v tom, že nové součástky mnohdy nejsou pro XP podporovány. Tím jsem vlastně nucený používat Vistu, třebaže ta si nerozumí se spoustou softwaru, který bych rád používal. Nezbývá tedy než to risknout s Vistou a nějak si zvyknout, nebo počkat a doufat, že chystané Win 7 budou lepší a vydržet na jejich uvedení.
Tento článek nepíšu ani tak z rozhořčení, ale z poznání, že není nutné platit Microsoftu za jeho předražené paskvily, ani pirátsky vypalovat programy a riskovat postih. K mání je zdarma a legálně spousta aplikací, které ty od Microsoftu pohodlně zastoupí a často je předčí. Zde je pár příkladů:

MS Office / OpenOffice.org
MS Outlook / Mozilla Thunderbird
MS Internet Explorer / Opera 9, Mozilla 3, Safari, Google Chrome

Uvedené náhrady jsou k mání i ve verzi pro Linux, takže až lidem dojde trpělivost a nebudou-li chtít hrát například nové hry, brzy zjistí, že přechod na Linux a používání freewarových produktů jim bohatě stačí na běžné práce s PC. Jak bude Microsoft reagovat? Rád bych řekl, že kvalitnějším software a příznivější politikou. Ale bude tomu skutečně tak? A bude ještě někdo, koho to bude zajímat?

 


Komentáře

1 Lištička Lištička | Web | 13. listopadu 2008 v 15:23 | Reagovat

Používám Open Office, Mozillu i Mozillu Thunderbird. A musím říct, že mi vyhovují úplně stejně, ne-li víc než komerční ekvivalenty firmy Microsoft.

Jediné, co se mi zdá ve Windows úžasné, je Nápověda ve Wordu. Říkám tomu "Pan Sponka" :-))

Nehledě na to, že Microsoft spoustu věcí od Linuxu odkoukal a prachobyčejně to "obšlehl". Páni vývojáři jsou buď bez nápadů anebo musejí chtě nechtě uznat, že na těch free programech něco bude... ;-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.