Normální je nekouřit

14. října 2008 v 21:34 | T(h)om |  Mišmaš
Jsou všude. Na ulici, na nádraží, v restauraci, před obchodem, na sousedním balkoně nebo třeba vedle vás na pracovišti. Není úniku před nimi ani před smradem, který vám díky nim trápí oči. Kuřáci. Je zarážející kolik lidí holduje tabáku, třebaže na každém kroku slyšíme o zhoubných následcích kouření a ceny cigaret rostou prakticky každý půlrok. Nevím jak je to jinde, ale například u nás v práci je kuřáků dobrá polovina zaměstnanců. Sice není dovoleno kouřit jinde než ve vyhrazené místnosti, ale puchu stejně neunikneme. Otázkou zůstává, co je toho příčinou. Je to opravdu tím, že člověk začal kdysi na základní škole kouřit "z frajeřiny" a teď už se toho nezbaví?


Další otázkou je pro mě to, proč jsou kuřáci zvýhodňováni před nekuřáky. Tvrdíte že nejsou? Jak jinak tedy potom vysvětlíte například to, že v restauracích je nekuřákům vyhrazen jen malý koutek, zatímco zbytek lokálu je zamořen šedým puchem. Také mi vadí způsob chování některých kuřáků. Zdá se, že odhodit nedopalek efektním obloukem na chodník patří k "dobrému bontonu". Že pak ale ulice vypadají jako smetiště, to už dotyčné asi nezajímá. A to ani v případě, že jen pět kroků od nich stojí odpadkový koš. Jistě se vám už také stalo, že jsme byli nuceni stát někde ve frontě nebo ve skupině lidí, kde někdo kouřil. Dýchat cigaretový kouř je pro nekuřáka nejen nepříjemné, ale pro někoho i zdravotně nebezpečné. Zkuste však čadící osobu napomenout! Mnohdy se vám dostane jen přednášky o osobní svobodě. Vaše svoboda normálně dýchat jde stranou. Nemůžu ani pominout oblíbené kuřácké rčení, kterým obvykle projevují svůj smysl pro humor či špatně zahraný patriotismus: "Já tím, že kouřím sponzoruju republiku." Pravda, daň z tabáku určitě tvoří část státních příjmů, jenže léčba rakoviny plic, astmatu a dalších potíží také není zadarmo. Zda jedno vyváží druhé sice posoudit neumím, ale stejně mi to jako argument připadne dost blbé.
Je mi jasné, že při průměrných čtyčiceti návštěvách těchto stránek za den sem určitě denně nakoukne i několik příznivců modrého dýmu. A je mi jasné i to, že spousta z nich je nad těmito řádky nepříjemně pohnuta, až pobouřena. Jsem však otevřený každé solidní diskuzi na problém. Nejde mi o zavrhnutí kuřáků jako celku. Když si chtějí ničit zdraví, ať si ho ničí. Spíš bych chtěl apelovat za větší ohleduplnost k nám ostatním, kteří jsme měli dost rozumu s kouřením nezačínat (nebo se ho vzdát), a kteří musíme často tabákový smrad dýchat a koukat na nepořádek všude okolo. Děkuji.
 


Komentáře

1 Lit Lit | Web | 29. listopadu 2008 v 13:12 | Reagovat

Omezení v restauracích se mi zdá padlé na hlavu. Kouř stejně dolehne i na tu druhou, nekuřáckou stranu. Jak někdo prohlásil - " je to jakobyste dovolili na jedné polovině bazénu čůrat do vody..." Výstižné!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.