Jak dostat fotku z PC do rodinného alba

6. listopadu 2008 v 22:10 | T(h)om |  Fotografování
Že fotografický film dnes používají téměř výhradně jen profesionálové, nadšenci nebo zoufalci je věc známá. Na druhou stranu papírová fotka měla také něco do sebe. Jak moment očekávání zda se povede tak samotný fakt, že výsledek byla hmatatelná papírová fotografie kterou bylo možno uložit například do fotoalba. Moderní digitální přístroje sice fotografování celkově zjednodušily a rozšířily, jenže většina uživatelů si své snímky pouze uloží někam do počítače nebo v lepším případě vypálí na cédéčko. Že určitý komfort při prohlížení na monitoru chybí je jasné stejně jako to, že ne vždy máte po ruce počítač nebo DVD přehrávač s televizí. Převést elektronický soubor na papírovou fotku přitom není nijak složité. Nebudu tady rozvádět možnosti domácího tisku - neubránil bych se přednášce o rozlišení tiskáren, barevných náplních, stálosti barev, kvalitě fotopapíru a podobně. Budeme se tedy bavit o možnosti druhé, což je vyvolání snímků ve fotolabu. V podstatě máte čtyři možnosti jak fotky odeslat.
1. Odeslání paměťové karty nebo CD média v obálce na adresu fotolaboratoře


2. Odeslání snímků přes internet


3. Odeslání fotografií z flash média nebo CD před terminál


4. Okamžité vyvolání v tzv. fotokioscích


K odeslání poštou není co dodat. Při odesílání přes internet je dobré snímky předem zmenšit kvůli rychlosti a objemu dat, ale zároveň dbát doporučeného rozlišení. Okamžité vyvolám ve fotokiosku je snadné, ale snímek vyjde dráž. Proto je to alternativa vhodná spíš v případech, kdy chceme vyvolat jen malý počat obrázků a mít je okamžitě. V moderních fotoprodejnách Je Ještě jedna možnost. Z CD/DVD, flash disku nebo paměťové karty si vyberete požadované snímky na monitoru počítače a odešlete ke zpracování. Zakázka pak bývá hotová maximálně do jednoho týdne. Můžete si vybrat velikost fotopapíru, mat či lesk a jiné věci. Navíc při odeslání určitého počtu snímků (například jednoho sta) dostanete u některých společností množstevní slevu. Sice vždy zaplatíte poplatek za odeslání, ale ten se pohybuje od dvaceti do třiceti korun a s množstvím odeslaných obrázků jeho hodnota subjektivně klesá.

Ve všech čtyřech případech pak dostanete fotky na kvalitním fotopapíře, který si dlouhou dobu uchová své vlastnosti i barevné odstíny. Samozřejmě se kvalita různí s různými společnostmi. Fotka za korunu od Rossmana nemá stejnou kvalitu jako od renomované laboratoře a osobně si myslím, že v tomto směru by se nemělo příliš šetřit.

Před odchodem do fotolabu není od věci si snímky předem připravit. Především oříznout na potřebný formát, nejčasněji 3:2. Tento poměr stran je sice možné nastavit ve fotoaparátu a přímo do něj fotit, ale nedělá to každý. Přitom pokud necháme obrázek ve formátu 4:3, k oříznutí stejně dojde. Buď se s tím budeme muset patlat v prodejně u automatu nebo v lepším případě doma u počítače. Pokud oříznutí neprovedete, kartu s fotkami odnesete do fotolabu a odešlete, program si je ořízne sám. Riskujete ale oříznutí v místech, kde to snímku uškodí. Proto Je lépe přímo fotografovat do cíleného formátu nebo snímky upravit ještě doma předtím, než vyrazíte do města. A když už je budete mít otevřené v grafickém editoru určitě se vyplatí upravit i Jiné detaily. Kontrast, jasové úrovně, projasnit stíny, doostřit, dobarvit, vymazat rušivé prvky... Jako u všeho se zkrátka i při takové činnosti jako je "vyvolání" digitálních fotek vyplatí přemýšlet. Ušetříte si tím práci i případné zklamání. 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.