Mám rád svoje město

14. listopadu 2008 v 17:29 | T(h)om |  Šumperk

Šumperk už zdaleka není tím šedivým panelákovým sídlištěm jako před dvaceti lety. Domy se svítí novými fasádami a veselými barvami. Přibylo několik zcela nových, zajímavě řešených budov i moderních domků na okrajích města. V historickém centru se také mnohé změnilo. Staré architektonické skvosty, dříve nepovšimnuté, se dočkaly rekonstrukcí a získávají tím opět ztracený lesk a krásu. V uličkách okolo radnice, ale i jinde přibývají malé krámky s různým sortimentem od dekoračních výrobků po elektroniku.
Město žije. Konají se divadelní představení, kvetou restaurace a hospůdky, v kině dávají nové filmy, na jevištích se střídají kapely a umělci, známí i neznámí. V tanečních klubech duní nejnovější hity a na parketech je plno. Každý rok se pořádají zajímavé akce jako Městské slavnosti, Mezinárodní folklorní festival, proslulý Bluess Alive a další. Hlavní třída bývá ve všední dny plná lidí spěchajícími do práce a za povinnostmi, k večeru a o víkendech se tu lidé procházejí jen tak pro radost v bledém světle pouličních lamp. Starý tramp - snad poslední okolní kovboj, postává na náměstí s kytarou a sice falešně, ale s o to větším nasazením huláká písně opakované kdysi do nekonečna u táborového ohně. Vietnamští obchodníci s mobily u ucha dodávají městu kosmopolitní nádech podobně jako skupiny německých či polských turistů a nenápadně se mísí mezi místní. Z hovorů lidí zaznívají vlivy nedaleké Hané, a toto nářečí je také osobitou součástí šumperského koloritu.
V nádherné přírodě kolem města se množí turistické rozcestníky a cyklostezky. Kousek za městem , nedaleko vodní nádrže Krásné, aeroklub pořádá vyhlídkové lety a tandemové i samostatné seskoky pro milovníky adrenalinu. Na kopci nad městem se již několik let tyčí vyhlídková věž, která nahradila tu původní - vyhořelou již před desítkami let. Při pěkném počasí se sem lidé přicházejí pokochat dalekým výhledem (za dobrých podmínek je vidět i Svatý kopeček u Olomouce) podobně jako na Městské skály na protějším hřebeni. Malá dřevěná chata Koliba nenápadně stojící pod lesem na stráni otevírá sice jen vyjímečně a nenabízí široké menu, ale i odtud je pěkný výhled na střed města. Blízkost turistických lákadel v okolí a drsný půvab Jeseníků přivádí do Šumperka každoročně davy turistů, kteří se sem pak rádi vracejí.
Mám zkrátka své město rád. Jinde možná mají větší hypermarkety, multikina, tramvaje, široké bulváry nebo je to blíž ku Praze (i když to je sporná výhoda). Mě se ale Šumperk líbí právě proto, že tyhle vymoženosti postrádá. Je tu zkrátka pohoda. Když náhodou zatoužím po velkém městě není nic jednoduššího než sednout na vlak a za hodinu jsem v Olomouci. To se ovšem stává zřídka. Mnohem raději mám poklidnou přátelskou atmosféru svého bydliště a už bych se odtud nestěhoval. Ani za nic.

 


Komentáře

1 Veronika Veronika | 15. listopadu 2008 v 20:09 | Reagovat

Šumperk...Krásný a moc pohodový město...Miluju to tam :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.