Novým prezidentem USA se stal Barack Obama

5. listopadu 2008 v 13:42 | T(h)om |  Mišmaš
Američané včera zvolili svého už 44. prezidenta. Stal se jím Barack Obama a jeho zvolení znamená určitý milník. Jednak tím místo hlavy státu získali po osmi letech zase demokraté, za druhé jde o historicky první případ v historii USA, kdy do Bílého domu usedne černoch.
Obamovým rivalem byl v záverečné části kampaně republikán John McCain který chvíli vyrovnával, chvíli dotahoval, ale víceméně spíš ztrácel na Obamu v předvolebních průzkumech o jednotky až desítky procent hlasů.

Prezidenta volí Američané přímou volbou a pomoci v tom jim mají megalomanské kampaně jednotlivých uchazečů. Nabízí se tedy otázka, zda je jejich rozhodování zodpovědné. Přiznám se že nejsem odborník a nemám dost přesnou představu o rozdílech v plánu na vedení země obou kandidátů. Na druhou stranu si dovolím lehce zapochybovat, že právě tohle je vždycky pravidlo, podle kterého se rozhodují samotní Američané. O obyvatelích USA je známo, že se rádi zviditelňují a lehce podléhají takovým věcem, jako je třeba prezidentská kampaň. Jistě, od toho také kampaně jsou. Kandidáti si je platí z vlastní kapsy a z příspěvků sponzorů. Zvlášť letošní kampaně se zapsaly do historie jako nejnákladnější. Obamova strategie sponzorování byla geniálně jednoduchá. Jeho sponzory byli prostí lidé, kteří přispívali sice jen malými částkami, ovšem vzhledem k jejich počtu se konečná suma vyšplhala tak vysoko. Jen díky tomu si tak budoucí prezident mohl dovolit takové věci jako je půlhodina vlastního vysílání na osmi největších televizích ve Spojených Státech.
Je tedy výsledek hlasování odrazem volebního programu nebo barevnější a masivnější kampaně? Byl hlavním argumentem pro volbu kandidáta jeho přístup k důležitým otázkám nebo líbivější barvičky a více celebrit, které se vyslovily pro jeho podporu?
Jak už jsem poznamenal, mám občas pocit že Američané se v těchto případech často řídí i snahou protlačit do dějin své země nějaké to další NEJ. Jak to dopadlo s prvním zvolením syna předchozího prezidenta, navíc prezidenta jmenujícího se stejně jako on, víme. I on dosáhl několika NEJ. Především ve výdejích na zbrojení či nejnižší popularitě u veřejnosti (G.W.Bush má podporu jen 28i% voličů, což je méně než měl R.Nixon v době aféry Watergate). Také se za jeho vlády Amerika dostala do finanční krize, která pak zasáhla celou globální ekonomiku. O tom, jak obnovil chladné vztahy s Ruskem a nechal rozbombardovat Střední Východ ani psát nebudu. Podle čeho se Američané rozhodovali tenkrát? Bylo to kvůli jeho politickým vizím nebo kvůli šťávě, kterou mu dodával fakt, že předminulým prezidentem byl jeho otec?
Nechci tvrdit, že Obama bude špatný prezident. Nechci se nijak dotknout člověka, který teprve čeká na šanci dokázat, zda se lidé rozhodli správně. Vyjadřuji se pouze k okolnostem, které jeho zvolení předcházely. Jen mám dojem, že mu hodně pomohlo to historické prvenství černošské hlavy státu. Myslím, že tohoto faktu dokázal dobře využít a povedlo se mu to, protože Američané rádi zareagují, mohou-li své zemi přinést zase nějaké to prvenství nebo historický zvrat. To, že se do čela USA dostal opět demokrat je pochopitelně i znechucení politikou republikánů. Republikán George Bush byl zkrátka tak špatný prezident, že kdyby nebylo na výběr, volili by Američané raději snad i severokorejského marxistu než dalšího republikána. Navzdory tomu je zvolení Afroameričana prezidentem dobrý signál vypovídající o vztahu USA k černé barvě pleti. Tomu, že Amerika bude mít černého prezidenta by před nějakými třiceti-čtyřiceti lety asi nikdo nevěřil. Hodně se psalo o tom, že mezi lidmi je stále dost rasismu na to aby Obamovi uškodil. Paradoxně to však byla podle mého i barva kůže, co mu pomohlo k vítězství.
Obama v lednu přebere zemi, o níž se určitě nedá tvrdit že by byla v dobrém stavu. Po administrativě G.Bushe je Amerika ekonomicky oslabená, v mnoha zemích světa ji lidé začínají nenávidět (nebo aspoň nedůvěřovat), na několika frontách vede sporné války a vztahy s některými dřívějšími partnery má blízko bodu mrazu. Úkolem nového prezidenta bude vrátit jí aspoň část ztracené prestiže a stabilizovat její ekonomiku. Nebude to úkol lehký. Držím tedy Barackovi Obamovi palce a doufám, že svou přítomnost v Bílém domě obhájí.God bless America..... and all of us!