Pořádek musí být

6. listopadu 2008 v 22:08 | T(h)om |  Fotografování
Pokud jste aspoň trochu pilný fotograf jistě se vám snímky brzy nahromadí a zaberou v počítači nemalou část místa na disku. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že spousta lidí nemá v počítači pořádek zkrátka v ničem, fotky nevyjímaje. Je zajímavé, že lidé - třebaže jinak spořádaní a v čisté domácnosti, ukládají soubory kam je napadne bez ladu a skladu. Možná si říkají "Však já to jednou proberu", ale místo toho úklid pořád odkládají a chaos v bludišti složek a souborů se neustále zhoršuje. Ohledně fotografií je zmíněný chaos tím horší, že takoví lidé obrázky prostě někam nakopírují přímo z fotoaparátu nebo paměťové karty. Vzhledem k tomu, že takové snímky nesou jen strohé automatické označení (Často jen číslo) vznikne v kompjútru velmi brzy přímo bordel. Já jsem se tomu chtěl od začátku vyhnout a tak jsem si zavedl určitý systém, podle kterého se snažím mít ve fotografiích přehled.

První věcí je vytvořit si složku, která bude určena jen a pouze pro fotografie. V systému Windows i většině Linuxových distribucí je v Dokumentech (Home) pro tento účel zaveden adresář s označením "Obrázky". Není důvod ji tedy nevyužít, ale já jsem si v ní zavedl Ještě dvě podsložky. Jednu jsem pojmenoval "Fotoalbum" a tu druhou "Fotolab". "Fotolab" je jakési skladiště surovin. Kopíruji zde "surové" obrázky přímo z aparátu. Pochopitelně tak činím do předem připravených a pojmenovaných složek, např. "Šumperk", "Moje narozeniny", "Cyklovýlet na Rabštejn" a podobně. V každé takové složce pak udělám ještě podsložku s názvem "Upravené", kam po počítačové editaci ukládám obrázky ve finální podobě a se srozumitelným názvem. Když mám upravené všechny fotky, které si podle mě úpravu zasloužily hotové, otevřu si složku "Fotoalbum" a zde vytvořím podobný adresář jako ve "Fotolabu". Sem zkopíruji všechny upravené obrázky a navíc založím ještě podsložku "Zmenšené originály". Tato složka slouží jako jakási záloha původních fotek. Ty ovšem kvůli úspoře místa zmenším. Buď větší kompresí nebo snížením rozlišení. Například freeware PhotoFiltre dokáže pracovat s dávkami a umí vám takto upravit během jedné operace i stovky souborů. Když mám ve složce "Fotoalbum" vše co tam být má smažu vše ve složce "Fotolab" a je hotovo. Díky jasnému pojmenování složek mi vyhledávání fotografií trvá řádově vteřiny a na disku mám přehledný pořádek.
Možná to zní zbytečně složitě. Spoustě lidí může připadat takový systém příliš náročný, ale mě se vyplácí. Ještě dodám, že po zařazení do "Fotoalba" je dobré obrázky zálohovat na CD nebo DVD. Komu se někdy pokazil počítač a přišel o disk ten ví, jak ztráta takových dat zabolí. Že na místě je i srozumitelné označení vypálených cédéček je už jen poznámkou na okraj.
 


Komentáře

1 Kestler Kestler | Web | 25. listopadu 2008 v 10:28 | Reagovat

Hmm, tak my máme trochu jiný systém. Vzhledem k tomu, že švígra studuje užitou fotografii, tak máme fotek opravdu hodně. Ukládáme je normálně, jak píšeš do složky foroalbum, a pak opatříme popiskou s rokem-měsícem-dnem a názvem. Potom promažeme a po roce přesuneme obsah složky na k tomuto účelu určený záložní disk. Tak máme dobrou kvalitu a když chceme "vyvolat" jednoduše upravíme pouze požadované fotografie.

2 Tomáš Tomáš | Web | 25. listopadu 2008 v 10:36 | Reagovat

Je celkem fuk jaký systém kdo používá, pokud u dobře slouží. Já používám dvě složky a zálohy na DVD, vy zase datování. Někdo ale fotky netřídí vůbec a pak se diví že v tom má doslova bordel. Není to tedy o mém systému, ale spíš o názvu článku. Pořádek prostě musí být

3 Lůca Lůca | Web | 26. listopadu 2008 v 20:16 | Reagovat

Já tam mám takzvané tvůrčí prostředí:) Fotky upravuju jenom když mám čas, většinou si je jenom otočím, abych si při následném prohlížení neukroutila hlavu. Složky mám pojmenované podle datumu, kdy jsem je stáhla do počítače a ve dvou složkách:S rodinou a S kamarády. Je v tom maglajs, ale já se v tom kupodivu vyznám:)

4 Michi Michi | Web | 2. února 2009 v 14:18 | Reagovat

Mám téměř totožný systém. akorát fotky nijak nezmenšuju, ale nechám je tak, jak jsou. Naopak moje mamka má v souborech na svém PC takový chaos, jako jsi popisoval v začátku článku. Brrr =)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.