Blikající obrazovky

23. prosince 2008 v 8:28 | T(h)om |  Mišmaš
Televize. Na začátku své cesty jen ohromná skříň s malinkou kulatou obrazovkou pro pár šťastlivců, kteří na ní mohli sledovat pořady asi tři hodiny denně. Dnes plastová bedna nebo velká placka, která nechybí téměř v žádné domácnosti. Během svého vývoje urazila značný pokrok jak v oblasti technologií, tak v rozsahu poskytovaných možností. Obrazovka už nesvítí jen dvě hodiny denně, ale někdy už prakticky nonstop. A to je něco, nad čím bychom měli zauvažovat.
Nejen kvůli spotřebě energie. Stará katodová obrazovka úhlopříčky 82 cm má spotřebu cca 100W. LCD téměř dvakrát tolik a plasma i více než třikrát. To už elektroměrem zatočí docela znatelně - zvlášť když je přístroj v provozu 12 hodin denně. Znám ze svého okolí (i vlastní domácnosti) případy, kdy televize běží i tehdy, když se na ni nikdo nedívá. Jistě to není v dnešní době vyjímka, ale rozhodně by bylo dobré si uvědomit, že to neprospívá účům za elektřinu ani takzvané "duševní hygieně".

Televizi běžící třeba i přes noc v prázdném pokoji vídáme velmi často v amerických filmech. Nemyslím si ovšem, že všechno co vidíme ve filmech (hlavně amerických) bychom měli přebírat jako vzor vlastního přístupu. Nejčastější argument pro zbytečně puštěnou televizi je "aby nebylo ticho". Stejnou funkci na první pohled lépe zastane rozhlas, jenže jak brzy zjistíme, o zvukovou kulisu zde pravděpodobně nejde. Televizním závislákům zkrátka pouhý zvuk nestačí. Proč? Je to podmanivé blikání obrazovky, co lidi nutí mít televizor puštěný? Je to promyšlená skladba reklam, rafinovaně jitřící lidské podvědomí nebo něco jiného? Samotné pořady - tedy jejich často sporná kvalita to také asi nebudou. Pokud ano, je věc o to smutnější. Stupidní hollywoodské komedie kamuflující svůj účel přídomkem "rodinné" nebo telenovely (nejen ty jihoamerické, ale i evropské. VKV nebo RP jsou klasickou ukázkou) zdatně ve stupidnosti konkurující béčkovým "romantickým" seriálům jistě výše zmíněné duševní hygieně neprospějí. Nesoustředěné "sledování" televize "v pozadí" podle mě vlastně neprospívá ničemu. Je to jen nehmotná podoba drogy, jejíž pomocí podsouváme své mysli náhražku něčeho smysluplnějšího. Droga je to poměrně návyková, jak můžeme vidět všude kolem sebe. No schválně: Kolik z vás má v tuhle chvíli televizi zapnutou a přitom se věnuje počítači?
Podobnost spatřuji například v pití alkoholu nebo jedení čokolády. Požívání alkoholu v menší míře nevadí (údajně snad i prospívá), ale v neřízeném množství způsobí cirhózu jater, selhání ledvin či psychické potíže. Čokoláda obsahuje spoustu prospěšných látek, ovšem pokud ji jíme příliš často můžeme čekat obezitu, cukrovku nebo dokonce závislost na látkách v ní obsažených. Ve srovnání se sledováním televize tento příměr obstojí. Pokud mu podlehneme, riskujeme jak závislost, tak jakousi cirhózu vlastného myšlení. Apeluji tedy na střídmost. Jak v popíjení alkoholických nápojů, mlsání, tak i ve sledování té blikající bedny. Pokud se dívám jen na to, na co se dívat chci a něco mi to dá - budiž. Ale mít televizor jako kulisu, které pomalu vnitřně propadneme je z mého pohledu špatný přístup, který nemůže přinést jiné ovoce, než podobně špatné a zkažené.
 


Komentáře

1 OCHECHULKA OCHECHULKA | Web | 23. prosince 2008 v 16:14 | Reagovat

Moc hezký článek. Ale někteří osamělí lidé mají televizi pštěnou celý den, aby viděli lidské tváře a nepřipadali si tak sami a to jim rozhlas nedá.

2 Tomáš Tomáš | Web | 23. prosince 2008 v 17:09 | Reagovat

Ochechulka: Já jsem psal o lidech, kteří osamělí nejsou a přesto jim bedna musí běžet nonstop

3 Zuzka Zuzka | Web | 24. prosince 2008 v 15:27 | Reagovat

taky by mě zajímalo, proč ji mají lidé stále zaplou.. já ji třeba zapla až dneska při sledování pohádek v televizi .. je to zvláštní.. možná, že je to kvůli tomu, že už je to zvyk ... mít zaplou tu televizi a už s tím nejde nic dělat, protože pak by se ty lidi cítili jako bez ruky.. ale každopádně je to blby zvyk

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.