Měla sfinga původně hlavu lva?

18. prosince 2008 v 16:15 | T(h)om |  Mišmaš
Podle geologa Colina Readera studujícího v Egyptě erozi byla sfinga postavena mnohem dříve než se soudilo. Také tvrdí, že socha měla původně lví nejen tělo, ale i hlavu. To odporuje dosavadním poznatkům, které říkají, že sfingu nechal postavit a svou tvář do ní vytesat faraon Chufu (Cheops) - stavitel první z velkých pyramid. Podle "starých" výzkumů po Chufuovi prý nechal sfingu jeho syn a nástupce na trůnu Rachef (Chefren) změnit ve vlastní podobiznu. Vycházelo se z tvaru hlavy sochy a podle dobových zobrazení obou panovníků.
Existují ale i výstřednější teorie než je Readerova. Například Němec Robert Schoch zase tvrdí, že sfinga byla postavena dávno před pyramidami - někdy mezi 5. a 6. tisíciletím před naším letopočtem, tedy téměř dva tísíce let před vznikem samostatné egyptské civilizace.
Reader argumentuje tím, že nedaleko místa se nachází zbytky paláce staršího než velké pyramidy, mírou eroze sfingy a také tím, že období silnějších dešťů v Egyptě panovalo naposled někdy kolem data 3000 př. n. l. Svůj názor obhajuje tezí, že lev (který byl tenkrát běžný i v okolí dnešní Gízy) byl pro Egypťany mnohem silnější symbol než pouhá lidská tvář, a proto se lze domnívat, že sfinga měla původně celá podobu lva a až později ji starověcí sochaři přeměnili na tvář člověka (snad faraona).
Buď jak buď, je to jen dalším důkazem naší neznalosti. Historie, kterou nám odmalička do hlavy vštěpovali učitelé dějepisu není zdaleka tak jasná a přímočará jak by se zdálo. Mnohé z poznatků, které dnes můžeme číst v moudrých knihách jsou jen snůškou dohadů a hypotéz poskládaných z několika málo střípků. Cesta za pravdou proto bude pokračovat ještě dlouho a ještě dlouhou dobu nás budou fascinovat nejen Egypťané, ale i všechno ostatní, co na této cestě potkáme.
 


Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 18. prosince 2008 v 18:06 | Reagovat

tak teď jsem se zase něco přiučila.. :) .. máš pravdu, že spousta věcí je nám ve škole vštěpována automaticky a málokdo se kdy zamyslí, jestli je tomu tak opravdu .. :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.