Neznámá známá Tori Amos

8. ledna 2009 v 14:19 | T(h)om |  Mišmaš

Určitě ten pocit znáte. Nával endorfinů, lehké mrazení po těle a dojem, že to, co zažíváte je něco mimořádného. Mluvím o těchto pocitech v souvislosti s hudbou. Při běžném poslechu rádia se to stává spíš výjimečně. Možná o něco častěji to zažijeme když si koupíme cédéčko oblíbeného interpreta, ale zcela nejsilnější tento pocit bývá tehdy, objevíme-li pro svůj duševní vesmír zcela novou a neprozkoumanou dimenzi. A právě ta se přede mnou nyní otevřela a její hvězdné souřadnice nesou kódové označení Tori Amos.
Bylo to patnáctého listopadu, kdy ČT2 celkem nenápadně uvedla hodinový záznam už šestnáct let starého koncertu Tori Amos v New Yorku a já si jej tenkrát čistě ze zvědavosti nahrál. Před chvílí jsem si ho poprvé pustil a tak bych o tomto vystoupení chtěl poreferovat, protože mě opravdu zaujalo.
Dnes pětačtyřicetiletá interpretka během něj dokázala, že se právem řadí na špici své třídy, a že ze své nevyčerpatelné hlasové výbavy i zásoby výrazových prostředků bude čerpat spoustu dalších let. Její projev na scéně je dost svérázný - snad i malinko vulgární, ale stále nepřekračuje meze nevkusu. Tori je živel, nespoustaná povaha i silná osobnost, a tohle všechno se zkrátka projevuje jak v jejím vystupování, tak i v její tvorbě.
Tori Amos, vlastním jménem Myra Ellen Amos se narodila v srpnu 1963 v americkém státě Severní Karolina. První album jí vyšlo v roce 1992 a brzy jej následovaly další desky, na kterých se mísily různé hudební žánry přes rock, pop, jazz až po různé experimenty. Dnes je hlavním atributem této písničkářky piano (čtyřdisková kompilace z roku 2006 nese dokonce název "Piano collection"), na nějž se sama doprovází a mezi většinou kytarově laděnými kolegy je tak trochu výjimka. Dlužno však podotknout, že Tori svůj nástroj zvládá s naprostou precizností a dokáže na něm vyloudit tóny evokující snad všechny druhy pocitů a nálad.
Na výše uvedeném newyorském koncertu mě nejvíc oslovila skladba "Winter" (viz.přiložené video). Způsob, jakým ji zpěvačka interpretovala nelze nazvat jinak než famózním. Pouze s pomocí piana a vlastního hlasu se prostorem nese něžný - téměř neslyšitelný vokál na hranici šepotu, aby ji v následující vteřině rozezněl bassový akord levé strany klaviatury a hlas svou plností a energií ostře kontrastující s předchozí étericky křehkou pasáží. To vše umocněno naprostou čistotou tónu zpěvu i nástroje vrývající se hluboko do uší a duše posluchače.
Hudba Tori Amos určitě není pro všechny a zarytým popíkářům mnoho neřekne. Není to hudba pro masy, ale i přesto patří ke špičkám americké písničkářské scény. K jejímu poslechu je třeba naladit se na určitou vlnu. Když se vám to však povede, bude odměna sladká.

PS: diabetici se nemusí ničeho bát!:)
 


Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 8. ledna 2009 v 16:20 | Reagovat

Tori Amos už nějakou tu dobu poslouchám .. patří mezi mou oblíbenou náladovou hudbu. :) .. a zrovna si mi padl do noty.. taky jsem o ní chtěla psát na blogu .. :)

2 Tomáš Tomáš | Web | 8. ledna 2009 v 16:38 | Reagovat

Zuzka: Tož to mě těší a těším se na tvůj článek:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.