Triumf v krámku se suvenýry

12. ledna 2009 v 22:11 | T(h)om |  Mišmaš
Motám se v uličce mezi regály plnými kýčovitých suvenýrů. Mrzutě přejíždím zrakem pestrobarevné cetky z plastu a levného kovu, když najednou spatřím malou bustu faraona Tutanchamona. Je to jeden z nejběžnějších suvenýrů široko daleko a mají ho ve všech ostatních krámcích. Zde, na hlavní ulici Sakkala v Hurghadě se to prodejnami s turistickým brakem jen hemží. Ostatně, je to už jedna z částí místního folkloru.
"Hello, where are you from?", zaslechnu za sebou téměř okamžitě známou frázi v lámané angličtině s arabským přízvukem.
Jako každý svědomitý obchodník se i tento mladý Egypťan hodlá vyptávat na osobní věci aby navodil přátelskou atmosféru a pak se pokusí mi prodat co zvládne a přitom pořádně potrápit mou peněženku, ve které se stydí pár ohmataných bankovek. Tentokrát jsem ovšem rozhodnutý se nedat snadno.

"From Moravia", odpovídám a pobaveně sleduji jak snědá tvář přede mnou znejistěla.
"Moldavia?", zkouší to na mě.
"No. Mo-ra-via", trápím dále jeho mozkové závity. Mladík je ovšem profík a zuby nehty se snaží tvářit nad věcí.
"This is in Europe?", ptá se.
"Yes. Between Poland and Austria", opáčím a nelítostně testuji jeho znalosti zeměpisu.
"Czechoslovakia?", vypadne z něj, ale moc jistý si není. Jenže já nemám v úmyslu ho šetřit.
"Czechoslovakia don't exist few years ago already", kontruji svou podobně příšernou verzí angličtiny jako je ta jeho. "I'm from Moravia".
"What is a capitol?", jde na to prodavač takticky po krátkém uvažování.
"Olomouc", zní zdrcující odpověď a na snědém obličeji je znát lehké zblednutí.
Opět nastala chvíle ticha. Konečně jsem mu vysvětlil, že Czechoslovakia jsou už dva nezávislé státy, a že Moravia je část nově vzniklé Czech Republic. Je vidět, že to bere s humorem a okamžitě tasí svou znalost českých frází.
"Achoj, heski-ceski! Jaxe maš? Ja tobše". Tyhle větičky umí každý druhý místní prodavač, ale ne vždy je připraven na jinou odpověď než "Dobře".
"Na hovno", odzbrojuji jej opět, ale evidebtně ho už přešla konverzační část a dochází na obchod.
"Podifej tohle", vyndává z vitrýny skleněný hranol, v němž je laserem vypálená hlava královny Nefertiti. Čerstvý tahák turistického průmyslu. Naznačuji že nemám zájem, ale jak se dalo čekat nezabírá to.
"Fiper si, tópra sena. Céski frend, nou kapitalist". Tím mi chtěl naznačit, že má pro Čechy slabost, protože nejsou kapitalisti jako například Němci nebo Britové a proto mi udělá dobrou cenu. Lze se však domnívat, že Němcům a Britům říká to samé.
Beru do ruky opět sošku Tutanchamona a ptám se na cenu: "How much?".
Plácl jakousi šílenou cenu a začal tradiční smlouvací kolotoč. V arabských zemí patří smlouvání k národním tradicím a kdybyste něco koupili aniž byste o ceně smlouvali, prodavač snad ani z obchodu nebude mít radost. Bohužel můj protivník je mnohem vytrvalejší a cenu nechce snížit tak, abych byl ochoten ji akceptovat. Sám mi pak ale dal do ruky zbraň proti sobě samému, když přemrštěnou částku odůvodňoval, "To kfalita, to ne plastik, to je real..." a marně přemýšlel jak by nazval materiál, který je "real" cenný. Měl asi na mysli kámen (stone). Já už jsem toho ale měl plné zuby, a tak mě napadá spásná myšlenka. Pohotově jej s chápavým výrazem a úsměvem doplňuji: "Sádra?".
"Yes, sádra!", přikyvuje nadšeně hlavou, aniž by věděl jak si naběhl.
"Hm, tak to nechci. Good-bye", chladím jeho radost a kvapně opouštím vítězný souboj.

Když si člověk uvědomí, že podobnou obchodní tahanici běžný turista ze Západu většinou prohraje, a aby se nemusel dlouho hádat nebo aby prodavače neurazil tak stejně nakonec koupí, pak podobný triumf skutečně zahřeje duši jako spalující africké sluníčko. Na druhou stranu jsem však už podruhé do stejného krámku nešel a sošku koupil jinde. Ani nevím proč. Možná ze strachu, že příště už bych tak snadno vyhrát nemusel...


Zážitek z dovolené v Egyptě před třemi lety
 


Komentáře

1 ViK ViK | Web | 13. ledna 2009 v 7:15 | Reagovat

Díky za výklad ohledně Káhiry :o)

Jo, takže naše "capitol" je Olomouc, jo ? :o)))))

Já bych z těma obchodníkama asi jednat neuměl ... já jsem právě ten případ, co by něco koupil i za přemrštěnou cenu, jen aby měl pokoj a obchodníkovi udělal radost.

2 Zuzka Zuzka | Web | 13. ledna 2009 v 11:53 | Reagovat

tak ta ulice támhle nahoře mi byla nejdříve povědomá .. tak aspoň vím, že skutečně je ta, co jsem si nejdříve myslela...

Egypt je úžasná země ... jednou jsme tam byli s rodiči na poznávacím zájezdu a opravdu mě to nadchlo ... Ty chrámy okolo Nilu se mi líbili daleko víc než celá Káhira .. :)

3 Zuzka Zuzka | Web | 13. ledna 2009 v 11:53 | Reagovat

s pyramidama . .:)

4 Tomáš Tomáš | Web | 13. ledna 2009 v 11:54 | Reagovat

Zuzce: Mě taky;)

5 Lištička Lištička | Web | 13. ledna 2009 v 17:44 | Reagovat

Moc pěkný zážitek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.