Pracovní doba

6. března 2009 v 8:55 | T(h)om |  Milý deníčku...
Pro většinu lidí začíná pracovní týden v pondělí ráno a končí v pátek odpoledne. Já jsem mezi tuto skupinu poměrně dlouho nepatřil, protože jsem několik let pracoval na dvanáctihodinové směny, kdy se práce s víkendem čas od času překrývala a tudíž jsem býval na pracovišti v době, kdy jiní byli pravidelně doma a naopak když jiní pracovali, já jsem míval volno. Celou tu dobu jsem poslouchal lítostivé poznámky od "normálních" přátel a známých, že by nemohli dělat jinak než od pondělí do pátku a že nařídit někomu dvanáctihodinovou pracovní dobu je skoro jako zločin proti lidskosti. Já jsem jim naopak vytrvale namítal, že mít méně pracovních dnů a více těch volných pro sebe je mnohem lepší. Teď, když se situace změnila můžu obě hlediska porovnat mnohem objektivněji a dlužno říci, že nějaká ta pro i proti se najdou všude.

Pracovat dvanáct hodin v kuse je jistě náročnější než pracovat pouze hodin osm. Člověk tak v zaměstnání stráví prakticky celý den a když se konečně dostane domů tak se stihne jen osprchovat, najíst a jít spát. Je ale třeba vidět i pozitiva a tím největším z nich je velké množství volného času. Možná to zní paradoxně, ale při dvanáctihodinové pracovní době je poměr volných a pracovních dnů 1:1. Máte tedy patnáct dnů práce, ale také patnáct celých dní volného času! Pokud byste měli stejnou směnnost jako já - tedy 4 dny práce a následně 4 dny volné, jistě byste si na tento režim rychle zvykli a po skoro pěti letech se ho neradi vzdávali ve prospěch "osmiček".
Běžná osmihodinová pracovní doba je méně náročná než dvanáctihodinová, ale i ona si žádá svoje oběti. Třeba časné vstávání pět dnů týdně s tím, že když přijdete odpoledne domů tak sice máte ještě několik hodin volna, ale k čemu je vlastně stihnete využít? Obchody a úřady mívají otevřeno jen omezenou dobu a abyste si stihli vyřídit co potřebujete, musíte hned po návratu z práce zase vyběhnout ze dveří a stát ve frontách. A víkendy? Co jsou to dva dny proti čtyřem, navíc když spousta institucí a prodejen o víkendu nefunguje?
Osobně tedy prohlašuji, že mi dvanáctihodinová pracovní doba vyhovovala lépe. Někomu to snad připadá nepochopitelné, ale já vím o čem mluvím (píšu). Kdybych si měl vybrat, vrátil bych se zase k "dvanáctkám". Už kvůli tomu volnu a kvůli faktu, že mě časné vstávání po většinu týdne opravdu nedělá dobře. Jediná výhoda toho, že nyní pracuji stejně jako většina lidí je snad v tom, že když v pátek odpoledne v rozhlase slyším moderátora jak říká "..máme tu konec týdne a před sebou dobu odpočinku..", tak už nemívám sklony vyhodit rádio z okna:)
 


Komentáře

1 m m | 6. března 2009 v 10:58 | Reagovat

Patříte ke šťastlivcům, kteří měli a mají stabilní práci; existují ubožáci, kteří to štěstí nemají.

2 Tomáš Tomáš | Web | 6. března 2009 v 11:32 | Reagovat

m: ...a existují ubožáci, kteří o ni nestojí. Nestěžuji si na svou práci, jen porovnávám. Toť vše.

3 janie janie | Web | 6. března 2009 v 22:13 | Reagovat

Tak teď zrovna jsem na tom stejně, zrušili nám dvanáctky a mám ranní a odpol, ale nepravidelně. Vždycky jsem byla s dvanáctkama spokojená, a tak je slabý slovo když jsem nebyla nadšená směnou krátkou, a teď když tak doopravdy už dělám, tak si pořád ne a ne zvyknout :-(

4 Elisabeth Elisabeth | Web | 9. března 2009 v 21:47 | Reagovat

Zlatý vysokoškolský život, přehršle volného času....:o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.