Přechod na zrcadlo

14. března 2009 v 13:03 | T(h)om |  Fotografování
Asi každý fotoamatér, který fotí s kompaktem či ultrazoomem, a má snahu si při focení pohrát brzy zatouží po pravé zrcadlovce - královské třídě mezi fotoaparáty. Ceny jednookých zrcadlovek v posledních letech prodělaly úžasný vývoj, a proto dnes už takový model seženeme i za méně než 9 tisíc korun i s objektivem (Nikon D40). Je sice pravda, že to je naprosto spodní hranice, a že profi přístroje stojí třeba čtvrt milionu korun, ale obyčejný fotoamatér by takovou "mašinu" už ani v praxi nevyužil. Pro nás amatéry jsou k mání zrcadlovky pod dvacet tisíc, je jich už poměrně velké množství a troufnu si říct, že v této kategorii si vybere téměř každý. Za tyhle peníze pořídíte solidní fotoaparát se všemi automatickými, manuálními i poloautomatickými režimy a hlavně možnost měnit objektivy. Jak jsem se dočetl na odborných webech a diskuzích, samotné tělo fotoaparátu tvoří jen malou část výsledku, na kterém se mnohem více podílí objektiv. I s nejlevnějším přístrojem tedy můžete udělat vynikající fotky, použijete-li kvalitní sklo a pokud nebudete úplné fotografické dřevo. Stačí si vybavit práce fotografů třeba padesát let zpátky. Bylo tedy jen otázkou času, kdy si takovou amatérskou zrcadlovku pořídím i já. V týdnu jsme s přítelkyní byli v Olomouci sehnat slevněné zimní bundy, a mimo kožíšku na příští zimu jsem si domů z naší moravské metropole dovezl i zbrusu nový Nikon D60 se setovým objektivem.
Práce s D-SLR (Digital Single Lens Refractor) se od práce s kompaktem v mnohém liší, takže naučit se s ní fotit bude chtít trochu času a tréningu. Hned první dojmy po pořízení prvních snímků doma v obýváku mě trochu zklamaly, ale pak jsem se dočetl, že moje zklamání vyplynulo především z neznalosti. Zaskočila mě totiž především malá ostrost obrázků, ale odpověď a uklidnění jsem našel na internetu. Ony totiž všechny kompakty svoje snímky dodatečně hodně softwarově doostřují, čímž jejich kvalitu paradoxně snižují stejně jako použitím redukce šumu. "Syrový" snímek pořízený DSLR sice vypadá na první pohled horší než z kompaktu, ale stačí ho zaostřit v počítači a rozdíl rychle vyplyne na povrch. O zachování detailů nebo šumu ani nemluvím. Při ISO 800, kde použitelnost kompaktu často končí na DSLR teprve při velkém zvětšení na monitoru začnete rozeznávat úbytek kresby a nárůst šumu. Je to způsobeno velikostí snímacího čipu, a velikost čipu ovlivňuje i další věc, kterou je hloubka ostrosti. Na zrcadlovce lze s hloubkou ostrosti pracovat podstatně kreativněji. Zkrátka se tedy zdá, že se mám zase co učit a s čím si ve vzácných chvilkách volna hrát. A jelikož časem by se nemělo plýtvat a venku se udělalo konečně celkem hezky, půjdu si dát do města první lekci. Pokud mě v parku nesežerou veverky, které nenašly svoje zimní zásoby a staly se masožravci, tak se vám snad brzy pochlubím s výsledky a podělím o zkušenosti. Fotografování zdar, krásný víkend a bacha na veverky!
 


Komentáře

1 Sikicek Sikicek | Web | 14. března 2009 v 17:53 | Reagovat

Byl jsem na tom stejně jako ty, akorát já koupil Canon 1000D, je to velkej rozdíl fotit zrcadlem a kompaktem(v mém případě ultrazoomem), mám už jej skoro 2 měsíce a furt se učím :D ale stojí to za to, ty fotky se nedaj srovnat s normálním kompaktem....

2 Tomáš Tomáš | Web | 14. března 2009 v 18:02 | Reagovat

Sikicek: Na Canon 1000D jsem se taky díval. Vím, že má oproti Nikonu živý náhled, prakticky stejný objektiv a stojí jen o pár stovek víc. V ruce ale Nikon působí "opravdověji" a živý náhled moc nevyužívám, tak jsem vzal právě Nikon. Všechno má něco: Canon pomaleji startuje, Nikon zase potřebuje objektivy s vlastním motorem. Hlavní ale není ani tak přístroj jako umění toho, kdo ho má v ruce, ne?:)

3 Ewilan Ewilan | Web | 6. dubna 2009 v 15:03 | Reagovat

Och Nikon:)) o tomhle foťáčku jsem četla hodně recenzí a připadá mi, že bude hooodně dobrý. Známá, která je profesionální fotografka ho měla a nemohla si ho vynachválit:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.