Test Nikonu D60 během zatažené oblohy

16. března 2009 v 9:00 | T(h)om |  Fotografování
Stejně jako předevčírem, i včera jsem byl ve městě otestovat svůj nový fotoaparát a pokusit se napravit některé chyby. Tentokrát jsem si dával větší pozor na úhel záběru, ale kvůli zatažené obloze jsem už musel nastavit vyšší ISO. Většinou 200, jindy 400 a vyjímečně i 800. Při zobrazení na monitoru se malé vady objevily až u ISO 800, ale při zvětšení 1:1 už u 400. Jsem si vědom, že částečně je na vině malá světelnost objektivu a zatažená obloha, která na zem pouští méně světla. Také jsem si uvědomil limit maximálního ohniska setového objektivu. Když jsem si chtěl něco "přitáhnout" tak to zkrátka nešlo a do budoucna se to neobejde bez dalšího objektivu s užším úhlem. Mám něco vyhlédnutého a váhám mezi Tamronem a Sigmou. Máte-li tip, dejte vědět. Světelnost nemají sice oba zrovna ideální, ale nejsem tak bohatý abych si mohl dovolit dát dvacet tisíc za kvalitnější sklo. Život je přece boj, že? K nahlédnutí tedy přikládám některé včerejší snímky a názornou ukázku zvyšování šumu úměrně zvyšování ISO:
Tento obrázek je výřezem z toho následujícího (horní pravá část vrat). Můžete na něm porovnat kresbu při citlivostech ISO 400 a 800. Velikost výřezu je 1:1 vůči desetimegovému originálu.

Boční dveře do chrámu Panny Marie v Šumperku. Pro fotografa je na místě jen velmi úzký prostor, takže nezbylo než použít nejširší úhel záběru a zakřivení dodatečně doladit na počítači. Jak asi vidíte, stěna kostela je jeden velký přepal. Pravděpodobně jsem měl nastavit korekci expozice aspoň třetinku do mínusu. Takto jsem spoléhal na automatiku, která se nechala zmást jasovými rozdíly a zvolila jasnější obrázek - tedy i delší čas než bylo nutné. Kdybych si dal pozor, možná bych si vystačil i s pouhým ISO 200. No nic, snad příště.

Snímek ulice jsem mohl bez problémů udělat s lepším ohniskem, které je po přepočtu na kinofilm kolem 50mm, tedy standard. Výsledkem je to, že rohy nejbližších budov se nekácí do středu snímku a obrázek pro oko působí přirozeně. Jen by to ještě chtělo doladit úrovně, takhle je celkové vzezření fotky hodně šedé a nekontrastní.

Další ukázka použití vysoké citlivosti. Abych holuba na fotografii dostatečně zvětšil, musel jsem provést poměrně drsný ořez originálu, kde mimo holuba byla patrná ještě asi polovina délky zábradlí balkonu. Dobrá kresba obrázku ale tento ořez umožnila stejně, jako ISO 800 umožnilo použít dostatečně krátký čas aby nedošlo k rozmazání i při zataženém počasí, nelichotivé světelnosti objektivu a dlouhému ohnisku. Kdybych obrázek na stejnou citlivost pořídil běžném kompaktem, šum by byl velmi jasně viditelný.

Socha císaře Josefa II na Hlavní třídě byla také pro expozimetry fotoaparátu tvrdý oříšek. Důvodem byla jasná obloha v pozadí a tmavá barva sochy. Nastavení ISO 400 však umožnilo prokreslení tmavých partií i použití dostatečně krátkého času. Obloha je sice přepálená, ale v tomto případě to zase tolik nevadí.

Bývalý klášter - dnes zdravotnická škola z nedalekého parkoviště. Možná bych nemusel chodit tak daleko a použít prostě širší záběr, ale to by znamenalo i větší zkreslení linií. Poodstoupit a nastavit příznivější ohnisko se tedy vyplatí.

Tento dům mě vždycky zaujme tím, jak je vůči své výšce úzký. Sídlí v něm oční lékař a optika.

Stejně jako jindy se tento záběr radnice neobešel bez širokého záběru a následné úpravy v počítači. Není-li před objektem dost prostoru, nic jiného holt nezbývá.

Nedávno rekonstruovaná budova bývalého kina Svět vrácená do podoby ve dvacátých letech. Obrázek je pořízen z ulice k náměstí, na místě je dost prostoru a tak jsem opět mohl použít ohnisko kolem 50mm ekv. kinofilmu.
 


Komentáře

1 Theressa Theressa | Web | 16. března 2009 v 20:11 | Reagovat

Já tomu nerozumím..ale kdo si hraje nezlobíí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.