Jak vykouzlit zrcadlení hladiny

26. dubna 2009 v 21:20 | T(h)om |  Fotografování
Nejsem příznivcem brutálních úprav a zastávám spíše názor, že fotografie by měla být pokud možno co nejautentičtější. Občas sice na obrázku doladím barevnost, zaostřím, vymažu nevzhledný elektrický drát přes oblohu nebo postavu, která kazí pohled na nějaký objekt, ale to stále nejsou příliš drastické úpravy. Jsou ovšem i situace, kdy na autenticitě tolik nezáleží. Například tehdy, chceme-li vytvořit pouze ilustrační obrázek k článku na blogu nebo třeba nějakou formu elektronického přání.
Digitální fotografie má oproti té klasické tu obrovskou výhodu, že pokud to aspoň trochu umíme s nějakým grafickým editorem, pak můžeme přímo čarovat. Je to možná trošičku podvod, ale v tak prohnilém světě jako je ten dnešní jde o tu nejmenší podobu podvádění jakou si lze představit.
Určitě jste už někdy viděli úchvatné fotografie hor, budovy či jiných věcí zrcadlících se ve vodní hladině. Vytvořit takovou fotografii si žádá cestování, znalost práce s fotoaparátem, velkou dávku trpělivosti, sedět u vody a počkat si na vhodné světlo a v neposlední řadě velkou dávku štěstí. Pokud nemáte štěstí, čas sedět u vody, peníze na cestování či morální předsudky ohledně digitálních úprav, pak podobný obrázek zvládnete hravě z jakékoliv jiné vhodné fotky během dvou minut u počítače.

Obrázek tohoto typu lze udělat dokonce z fotek, které pořídíte někde v horách, kde o moře nezakopnete ani kdybyste se rozkrájeli. Stačí si umět představit čeho vlastně chceme dosáhnout a vyvarovat se scén, které obsahují příliš mnoho rušivých prvků. Já jsem na ukázku vybral následující snímek:
Je pořízen během plavby z krétského Rethymnonu na ostrov Santorini loni v říjnu a jak vidíte, ve zvlněné vodě o nějakém zrcadlení nemůže být ani řeči. Já vám však hodlám ukázat trik, kterým z této fotogarfie uděláme pomocí Photoshopu úplně jiný obrázek.

Prvním krokem bude srovnání horizontu. Je to z toho důvodu, že potřebujeme rovnou hranu podle které se bude naše šizené zrcadlení lámat. Ke srovnání obrázků (nejen při šizení) je skvělou pomůckou nástroj "měřítko". Tahem vyhnačíme linii, podle které chceme scénu zarovnat a nahoře v panelu nástrojů klepneme na Obraz/Natočit plátno/O jiný úhel...

Program si sám podle sklonu vyznačené linie dopočítá správnou hodnotu, kterou nám stačí potvrdit tlačítkem OK.

Nástrojem "Obdélníkový výběr" označíme tu část fotografie, kterou chceme nechat odrážet se v naší falešné hladině a uděláme z ní samostatnou vrstvu. Nejrychlejší cestou je označenou oblast zkopírovat pomocí CTRL+C a následně vložit klasickým CTRL+V.

Novou vrstvu překlopíme pomocí Úpravy/Transformovat/Převrátit svisle, a přesuneme ji do spodní části obrázku do polohy, která nám nejlépe vytvoří iluzi zrcadlení.

Nástrojem "oříznutí" označíme a ořízneme požadovanou scénu, abychom ji oddělili od zbytků původního obrázku a od okrajů vzniklých předchozím natočením.

Vodní hladina je málokdy zcela rovná, takže pokud bychom nechali upravenou vrstvu v původní podobě, vypadala by hodně nepřirozeně. Napravit to můžeme například vhodným filtrem nebo prostým Gaussovským rozmazáním, jehož míru volíme citlivě tak, aby výsledek působil co možná nejnenápadněji.

Tady můžete na zvětšeném náhledu vidět rozdíl mezi původním obrázkem (horní část) a rozmazanou vrstvou představující vodu (dole).

A takto už vypadá celkový výsledek našeho snažení po sloučení vrstev do jedné a po zarámování. Dobrý, ne?;)
 


Komentáře

1 Jeremy Jeremy | Web | 27. dubna 2009 v 8:20 | Reagovat

Tome, děkuji za skvělý článek, aspoň jsem se něco nového přiučil. Uznávám, že tento postup je obecně levnější, ale to cestování a všechny útrapy s hledáním světla, místa, atd.. s tím spojené, taky mají něco do sebe :-)

P.S. Nechtěl bys napsat někdy článek, "jak odstraňovat hnusný sloup,dráty,... - aneb klonovací pravítko v akci"? Bylo by to super...

2 Tomáš Tomáš | Web | 27. dubna 2009 v 11:25 | Reagovat

Jeremy: Něco podobného už jsem napsal, ale jde spíš o ukázku úprav než o jejich postup. Použito bylo klonovací razítko a retušovací štětec ve Photoshopu. (http://thomuv.blog.cz/0805/strihame-draty-bourame-sloupy-jak-se-zbavit-toho-co-na-fotce-nechceme)

3 Jeremy Jeremy | Web | 27. dubna 2009 v 11:32 | Reagovat

Tomáš: tento článek jsem už četl, ty ukázky jsem viděl. Mě by se ale líbilo, kdyby to mohlo být pojato stejně jako tento článek, tj. přímo screenshoty z photoshopu, atd... ale je mi jasný, že napsat takový článek dá práci, takže nechci na Tebe nějak tlačit...

4 Arwe Arwe | Web | 27. dubna 2009 v 16:06 | Reagovat

Týjo,supr článek,nevypadá to ani moc složitě..mám ps,ale tohle mě nikdy nenapdalo,fakt moc děkuju!!=)

5 Lioness Lioness | Web | 28. dubna 2009 v 21:49 | Reagovat

Měla jsem období, kdy jsem si fotky neustálenějak upravovala a zlepšovala... většinou to bylo pokaždé, když jsem měla nějaký nový graf. program, teď už mě to tak nebere.
Jinak obdivuji, že sis s tím návodem tak vyhrál, já bych neměla trpělivost ;)

6 Yasmin Yasmin | Web | 30. dubna 2009 v 13:06 | Reagovat

určitě vyzkouším, skvělý návod. Mě děsně moc baví něco dělat v PShopu, takže díky moc za další návod :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.