Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6 VR DX IF ED recenze (část 1.)

19. května 2009 v 5:00 | T(h)om |  Fotografování
Jak jsem slíbil, zde je první část bližšího pohledu na můj nový objektiv, který už se nějakou dobu prodává jako tzv. "seťák" k fotoaparátu D90. Já jsem ho koupil samostatně v Olomouci se záměrem nahradit jím svůj zatím jediný objektiv Nikkor 18-55 mm f/3.5-5.6 DX VR. V tomto článku se budu zabývat spíše srovnáním mechanických částí a designu. Srovnání optické části přijde později.
Zarputilí profíci budou tvrdit, že tyhle "ultrazoomy" jsou k ničemu a že nejlepší jsou pevná skla. Budou mít pochopitelně pravdu, ale my chudí amatéři víme, že taková sbírka pevných skel stojí nepoměrně víc peněz než jeden univerzální ultrazoom a navíc je pohodlnější kroutit zoomovacím prstencem než stále měnit objektivy.

Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6 VR DX ED IF je jeden z nejlevnějších objektivů těchto vlastností, ale za svou cenu toho nabízí celkem dost. Předně univerzální rozsah ohnisek, který při přepočtu na velkost kinofilmu odpovídá 24-157 mm. To je dostatečné jak pro krajinu tak pro portrét. Světelnost je trochu slabší, ale za běžných podmínek postačí. Soustava čoček obsahuje asférické členy redukující barevnou aberaci a také systém vnitřního ostření, takže navenek se při automatickém zaostřování nic nepohybuje ani neotáčí, což usnadňuje práci s cirkulárním polarizačním filtrem. A to je fajn. K dispozici je pochopitelně i redukce vibrací, kterou lze buď vypnout nebo ji aktivovat a využít k fotografování při delším čase.
Na obrázku vidíte vedle sebe oba zmíněné objektivy. Vlevo 18-55, vpravo 18-105. Na první pohled je vidět rozdíl ve velikosti. Také si všimněte ostřícího kroužku. U staršího modelu se muselo otáčet celou přední částí, zatímco u novějšího typu už najdeme příjemnější řešení na těle. Nové ostření je také podstatně jemnější a pohodlnější. I přesto, že kroužek má nepatrnou vůli (cca 0,5 mm). A ještě jedna vychytávka: I při automatickém zaostření je možné doostřit ručně bez nutnosti přepnutí na manuál.
Zde porovnání vzhledu obou objektivů při nejvíce "vytaženém" tubusu. Je zajímavé, že u 18-55 je tubus zcela zasunut při střední poloze na 35 mm, zatímco u obou krajních poloh (18 a 55 mm) je vytažen na maximum. U 18-105 je tomu tak jak by každý čekal. Při 18 mm zcela zatažen, při 105 zcela vysunutý.
Nikkor 18-105 má také výrazněji větší přední čočku než jeho předchůdce. Na tomto snímku je to jasně vidět.
A poznat je to i na velikosti krytek.
K 18-105 je dodávána i sluneční clona, což jsem kvitoval přímo s nadšením. Nejenže to skvěle vypadá, ale hlavně pomůže při odstínění nežádoucích odlesků a také pomůže chránit samotný objektiv při práci.
Zde detail boční strany s přepínači na Nikkoru 18-105. Můžete vidět ostřící kroužek i to, že ohledně přepínačů se nic nezměnilo. Automat/manuál a redukce vibrací zapnuta/vypnuta.
Fotoaparát s nasazeným Nikkorem 18-55 mm vypadá poněkud komicky hlavně kvůli užší přední části objektivu.
Fotoaparát s nasazeným objektivem Nikkor 18-105 mm. I moje amatérská low-end D60ka s ním vypadá jako "dělo":)
Fotoaparát s nasazeným objektivem Nikkor 18-105 mm a nastaveným na nejdelší ohnisko.
Fotoaparát s nasazeným objektivem Nikkor 18-105 mm při pohledu zepředu.

První zkušenosti s novým objektivem jsou víceméně pozitivní. Zdá se mi že má mnohem lepší kresbu, ostří solidně rychle a zoomování i manuální ostření je příjemné. Úbytek světelnosti se mění spolu s ohniskem a maxima f5.6 dosáhne někde kolem 70 mm. Je na tom tedy opět lépe než Nikkor 18-55. Sférické zkreslení záleží na ohnisku. Nejméně znatelné je někde u 24mm. Při ohnisku menším začne scénu "zaoblovat", zatímco při delším "poduškovatět". Bajonet je stejně jako u předchůdce pouze plastový, za což sklízí občasné kritiky. Osobně si ovšem myslím, že při dobrém zacházení to nemůže být takový problém. Mínusem může být pro někoho nejmenší zaostřitelná vzdálenost 45 cm od snímače. Na makra to opravdu moc není.
Jak už jsem napsal, první pocity jsou dobré. Lepší ovladatelnost a rozsah ohnisek odpovídající zoomu 5,8 je prostě poznat, pokud jste používali Nikkor 18-55 (3x zoom). Také kresba mi připadne o poznání ostřejší a zvedla mi náladu po prvních neúspěších s DSLR.
Ve druhé části recenze proberu chování objektivu "v akci", ukážu vám pořízené snímky a trochu je rozpitvám. Kdo má tuhle řezničinu rád, s tím se budu těšit nashledanou při pokračování:)

PS: Druhá část už je taky hotová a najdete ji pod tímto odkazem.
 


Komentáře

1 "Verunka" "Verunka" | Web | 19. května 2009 v 17:26 | Reagovat

no teda..já o foťáku a objektivu vím opravdu jen pár zákldaních věcí typu: foťák fotí, objektiv přibližuje.. focení samo o sobě mě strašně baví, ale asi nemám ten "smysl" pro tvoření hezkých fotek. S tímhle foťákem se musí fotit jedna báseň..:) ale všechno nastavit je asi taky docela složitý:)

2 Jeremy Jeremy | Web | 20. května 2009 v 8:02 | Reagovat

Se sluneční clonou mám dobré zkušenosti, mám ji ve std. výbavě kompaktu Fuji FinePix S9500. Můžu potvrdit, že často sluneční clona velmi pomůže.

Jinak moc pěkné srovnání, budeš s sebou na cesty vozit jen ten větší, nebo oba a měnit dle potřeby? I když z hlediska těch ohnisek ten první (18-55) je vlastní podmnožinou toho druhého (18-105), takže možná ten první akorát na makra...

3 Tomáš Tomáš | Web | 20. května 2009 v 14:36 | Reagovat

Verunka: To se poddá;)

Jeremy: Sluneční clona má někdy cenu zlata - to je fakt. Jen je třeba na ni dávat bacha při použití blesku, kdy může házet stíny. Na makro je asi ten starý objektiv lepší, ale je otázka jak často člověk makro potřebuje. Na Makro je nakonec pro mě zatím nejlepší mlj starý kompakt 8)

4 Milan Milan | Web | 12. listopadu 2012 v 19:55 | Reagovat

Moc děkuji za tuto recenzi a přeji co možná nejvíce podařených fotek! (ať už s recenzovaným objektivem nebo s jiným :-) )

5 T(h)om T(h)om | Web | 15. listopadu 2012 v 12:33 | Reagovat

[4]: Rádo se stalo a rovněž děkuji za přání, byť toho teď kvůli nedostatku času už moc nenafotím :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.