Vyhlídka z radniční věže

8. května 2009 v 15:54 | T(h)om |  Šumperk
Je tomu už nějaký pátek co šumperská radnice umožnila turistům i domorodcům pokochat se výhledem z ochozu na radniční věži. Ještě před pár lety si výstup na věž žádal poměrně dobrou fyzičku, neboť jinak než po schodech cesta nevedla. Ani dnes se sice schodům nevyhnete, je jich ovšem o poznání méně. Už stačí jen pohodlně projít recepcí v suterénu, nastoupit do výtahu, který vás zaveze do třetího patra a odtamtud je to k vyhlídce pouhých 70 schodů. A jelikož dnes, u příležitosti státního svátku byl vstup zdarma, nemohl jsem u toho chybět.

Jak můžete vidět na úvodním snímku, vyhlídka se nachází na ochoze pod věžními hodinami. Je tam jen poměrně úzká ulička, takže otylejší jedinci můžou mít maličko potíže. Zvlášť pokud trpí závratí. Z důvodu stístěného prostoru je také směr chůze po ochozu povolen jen ve směru doprava od vstupních dveří aby se tam návštěvníci nemuseli navzájem přelézat. Víc než písmenka ovšem řeknou fotky, takže tady jsou:

Hned u vstupu na ochoz je umístěn dalekohled. Můžete jím po libosti zkoumat i ty nejvzdálenější kouty krajiny na něž dohlédnete. Orientaci vám pak usnadní popsané nákresy okolí na destičkách upevněných do zábradlí.

Pohled na západní stranu k sídlišti u Temenice.

Pohled směrem k jihovýchodu a na farní kostel. V dálce leží obce Dolní Studénky a Sudkov. Drobné vady obrazu prosím omluvte. Snímek je "slepen" ze čtyř samostatných fotografií.

Pohled severním směrem na masiv Hrubého Jeseníku. Hora uprostřed je Praděd.
Pro zajímavost: Víte kde je nejvyšší pevný bod České Republiky? Není to na krkonošské Sněžce jak byste si možná mysleli. Praděd je sice oproti Sněžce o 110 metrů nižší, ale televizní vysílač na jeho vrcholu má 140 metrů, což jeho špičku činí nejvyšším bodem u nás.

Vitrážové okno v prostoru radnice. Stěny budovy tvoří jakýsi čtverec, který měl uprostřed "díru". Okno vede přímo do této "díry", která je dnes už zastřešená a prohání se v ní zbrusu nový prosklený výtah. Z toho je také tento obrázek pořízen:)

K Šumperku patří i sochy Lei Vivot. Umělkyně žijící v USA má své české kořeny právě v Šumperku a po městě můžete mimo této sochy matky s dítětem před radnicí potkat například ještě císaře Josefa II. nebo sousoší "Radost z deště" na Hlavní Třídě. V těchto dnes jsou další práce Lei Vivot k vidění v šumperském muzeu.

Chrám Zvěstování panny Marie měl také dnes pro návštěvníky vstup zdarma. Jak do chrámu, tak i do přilehlé krypty. Bohužel v době kdy jsem se tam chtěl podívat už bylo zavřeno, takže nezbývá než si tuhle návštěvu poznamenat do diáře na někdy příště. Sice za desetikorunové vstupné, ale jako pro Šumperáka je pro mě tak trochu ostuda, že jsem tam nikdy nebyl. Slibuji, že to napravím.

A to je všechno. Viditelnost byla dobrá, technika nezklamala a počasí taky ne. Subjektivně mi připadá, že na Šumperk je pohled z ulice přece jen hezčí než z výšky, odkud vypadá nějak chaoticky. To mi ovšem nijak zásadně nevadí a jsem rád, že můžu bydlet právě tady. Město je nejen hezké, ale má okolí, které bych neměnil za nic na světě (snad jen v zimě za tropické oblasti;).
 


Komentáře

1 ViK ViK | 8. května 2009 v 16:17 | Reagovat

Vyhlídky já rád, jen z toho mám někdy závratě. A taky pocit, že bych chtěl být ptákem a rozletět se do širého světa. Poslední věž, kterou jsem si vyšlápl, je Štramberská trúba.

2 Rachell Rachell | 8. května 2009 v 18:55 | Reagovat

ta socha je jak z čokolády :-)

3 Pierre Pierre | Web | 9. května 2009 v 18:09 | Reagovat

Tak s tím Pradědem jsem to opravdu nevěděl :). Já si jen pamatuji, že má 1492m. :D

4 Zuzka Zuzka | Web | 9. května 2009 v 20:43 | Reagovat

Ta socha a to okno jsou dokonalé. ;o)

5 Jeremy Jeremy | Web | 10. května 2009 v 14:54 | Reagovat

Výšky nějak zrovna moc neprožívám, takže pokud vystupuju na nějakou rozhlednu a ještě s fotoaparátem, jdu velmi opatrně. Šumperk je hezké město, hlavně ty okolní hory jsou super (to v Brně a jeho okolí moc není), ale více než z výšky se mi líbí Šumperk ze země :-) Fotky jako obvykle super, nemám co bych dodal.

6 Tomáš Tomáš | Web | 10. května 2009 v 16:36 | Reagovat

ViK: No vida, na Štramberské Trůbě jsem ještě nebyl. Závratě mívám vyjímečně, takže se vyhlídkám nijak nevyhýbám.

Rachell: Ale je z bronzu:)

Pierre: Ano, stejně jako rok přistání Kolumba u Ameriky;)

Zuzka: Dokonalého není sice nic, ale je to pěkné, to ano:)

Jeremy: Souhlasím, že ze země je město hezčí. Ovšem z větší výšky - z letadla, vypadá taky sympaticky. Hlavně díky krásnému okolí. No a za pochvalu směrem k fotkám tradičně s uzarděním děkuji:)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.