Z notebooku na netbook a první zkušenosti s Lenovo S10e

17. června 2009 v 16:56 | T(h)om |  Technorubrika
Každý výrobek má ze zákona dvouletou záruční dobu a ze zákona schválnosti vyplývá, že krátce po jejím vypršení se výrobek pravděpodobné porouchá. Aspoň u levnějších věcí to platí poměrně spolehlivě. Bohužel mezi tyhle krátce fungující výrobky patří vlastně patřil můj starý notebook. Je pravdou, že v době zakoupení patřil k nejlevnějším a někde se to holt projevit muselo. Už za nějakou dobu popraskaly plasty okolo pantů displeje a spoje držící pohromadě jednotlivé části začaly povolovat. Přede dvěma týdny pak při zapnutí počítače uvnitř něco "luplo" a byl konec. V ten okamžik jsem si vzpomněl na mnohá a často nadstandardně ostrá varování, že - cituji: "Acer jsou největší mrdky". Ne že bych to viděl přesné takto, ale svůj pohled jsem musel trochu přehodnotit. Jsou tři a půl roku opravdu maximum výdrže notebooku, který byl používaný prakticky jen doma? No dobrá, používán byl více než intenzivně, ale přesto si myslím, že mohl vydržet déle. Buď jak buď, noťas se odebral do elektronického nebe (možná spíš pekla) a doma nastala poněkud krizová situace. Přítelkyně náhle přišla o významnou náplň svého volného času a aby to nějak kompenzovala, přesídlila na můj starší stolní počítač, kde jsem čas trávil já. Ten stolní počítač je pomalý, nevýkonný a bez nastavení, která používala. Navíc při zapnutém stavu hučí, šumí a bušení do klávesnice je velmi rušivý element, zvláště při sledování televize. Možnost upravit si fotky nebo připsat něco na blog tím byla pro mě také díky okupaci kompjútru ztížena a tak nezbylo než situaci řešit. Peněz není nikdy nazbyt. Koupě nabušeného notebooku za dvacet tisíc tedy nepřipadala v úvahu, což ani nebylo třeba. Přítelkyně u známých viděla jeden z dnes tolik populárních netbooků a mě docela zajímalo jak se s ním pracuje. Ostatně na to, k čemu jsme používali starý noťas nejsou třeba žádné závratné parametry. Slovo dalo slovo a tak jsme se dohodli, že místo klasického laptopu si pořídíme "prcka". Původně jsem měl v hledáčku opět značku Acer (Aspire One), ale jelikož mi ji i v prodejně rezolutně vymluvili a přesvědčivě doporučili Lenovo, nebylo nad čím dumat.
Když jsme přístroj zafinancovali, donesli domů a rozbalili, trochu jsme se nad jeho mírami zarazili. Na letáku nebo na fotce si člověk ty malé rozměry pořádně neuvědomí, ale máte-li netbook v ruce rychle pochopíte, že práce s ním bude přece jen trochu jiná.


Lenovo S l Oe - drobná recenze

Technická specifikace:
CPU Intel Atom l,6GHz
RAM2x512DDR2
HDD 160GB
Sdílená grafika (128 MB)
Wi-Fi, LAN, Bluetooth, 2x USB slot
4 in l čtečka paměťových karet
Vstup mikrofonu a stereo výstup pro sluchátka
Vestavěná webkamera
Stereo reproduktory
LCD Monitor 1024 x 576 pixelů
Šestičlánková baterie s udávanou výdrží 6 hodin
Windows XP Horne


Jak vidíte, na prcka jsou ty parametry docela solidní a v mnohém předčí i nebožtíka Acera. Výkon CPU i velikost RAM jsou pro běžnou práci i běh Win XP dostatečné. Velikost pevného disku je zkrátka skvělá stejně jako přítomnost bluetooth či čtečky paměťových karet. kapacita akumulátoru pak potěší asi nejvíc. Baterii jsem se ovšem rozhodl příliš netýrat, takže jsem ji vyndal a počítač je připojen pouze na síťový zdroj. Akumulátor tak netrpí a počítač je lehčí. Samotný kabel nabíječky by podle mého mohl být ještě aspoň o metr delší, ale to se spraví prodlužovačkou. Podstatně více mi vadí malé rozlišení displeje a malá klávesnice s touchpadem. Jsem přesvědčen o tom, že na klávesnici si lze zvyknout stejné jako na malý touchpad, třebaže u něj to půjde trochu hůře. Bohužel s monitorem bude boj nejtěžší. Především rozlišení kratší strany je o celých 25 pixelů menší než u konkurence a například výše zmíněného Aceru Aspire One. Nezdá se to moc, ale je to znát. Hlavně pokud jste byli zvyklí na větší displej. Internetové stránky je kvůli tomu nutné více rolovat a co mi vadí nejvíc: Některé nastavovací karty programů se do tohoto monitoru ani nevejdou. Prostě nebyly dělané na tak malé rozlišení. Nakonec jsem všechno tak nějak rozběhal i nastavil, jen to rolování je prostě otravné. Jas i barvy displeje jsou ovšem výborné, což trochu napravuje pošramocený dojem.
Dílenské zpracování netbooku si zaslouží pochvalu. Jak mi bylo řečeno při koupi, Lenovo si na šasi dává záležet. Nikde nic nevrže, významně se neprohýbá a všechno to působí pevným dojmem. Klidně můžete počítač chytit jednou rukou za okraj klávesnice a přenášet a nic se mu nestane. Navíc díky kompaktním rozměrům a malé hmotnosti neutrpí vážnou újmu ani vaše zápěstí. Malou výtku bych snad směřoval jen k materiálu použitém na víko monitoru u černého provedení. Jsou na něm totiž brzy znatelné otisky rukou. Klávesnice je jak už jsem napsal dost malá, což se ale dalo čekat. Kvůli ergonomii jsou zmenšeny i klávesy Enter a Backspace, malinko mate i umístění pravého Shiftu. Navíc pro použití funkce Home, Insert nebo End je třeba přidržet i funkční klávesu umístěnou podobně jako u Asusů v roku vedle levého Ctrl. Zdvih kláves není nijak velký, ale psaní jde velmi snadno. Materiál čudlíků je příjemný na omak a až si zvyknu na rozmístění tlačítek tak věřím, že mi předchozí výtky směrem ke klávesnici nepřijdou tolik důležité. Stejně jako klávesnice, i touchpad se oproti běžným notebookům znatelně smrsknul. Kdo má větší prsty, ten bude mít tedy práci o to těžší. Navíc ani svislé rolování pohybem prstu po pravém kraji dotykové plochy není vždycky stoprocentní. Jinak toho není moc co vytknout. Celková kvalita se zdá být uspokojivě vysoká a výkon dostatečný. Při práci se přístroj hodně zahřívá. Je to cítit na levé straně klávesnice a pochopitelně také na spodu přístroje kde to hřeje do stehen, zaujmeme-li typickou pohodlnou polohu.
Kupodivu to zjevně moc nevadí a pokud není procesor příliš zatěžován, větráček se často ani nespustí a chod počítače je naprosto tichý. Co se myslí tou zátěží můžu demonstrovat na oblíbeném spořiči Marine Aquarium (rybičky v akváriu jsou pro CPU a grafiku celkem vydatné sousto), při kterém jede větráček nonstop. Naopak při klasických spořičích jako je např. hvězdokupa, prohlížení webu nebo psaní textu se větrák skoro vůbec nebo vůbec nezapne. Pochopitelně záleží i na nastavení výkonu, které lze provádět přes přeinstalovanou utilitku. Můžete si sestavit čtyři profily pro různé situace, ale troufám si tvrdit, že je to pořád svižnější než spousta stolních PC s Win Vista. Není problém používat ani takové programy jako Zoner Photo Studio nebo Adobe Photoshop. Lehce to sabotuje jen zmíněné rozlišení na výšku, kam se ve Photoshopu nevejdou všechny nástrojové karty (Historie, navigátor, akce...) a je potřeba je některé z nich minimalizovat nebo vypnout. Pro grafiku je také víceméně nutné připojit externí myš, protože udělat například přesné oříznutí objektu přes touchpad není žádná sranda. Při spuštění počítače se jako první objeví nabídka s možností spustit OS (Windows) nebo zrychleně jen některé služby jako web, text, obrázky nebo media. Tyhle rychlejší přístupy běhají evidentně pod linuxem (rozhraní gnome), ale jejich používání se mi moc nelíbilo. Linux mám sice rád, ale v poněkud komplexnější formě. Každopádně výběr OS nebo rychlých služeb dělat nemusíte. Pokud nic nestisknete do sedmi vteřin, automaticky naběhne XP.
Fakt, že jde o malý notebook bez optické mechaniky naznačuje, že instalovat programy nezbývá než online, USB zařízení nebo skrze externí mechaniku. Výměnu dat pak zajistí i bluetooth - hodí se hlavně pro mobilní telefony, kde není potřeba přenášet velké objemy a týrat kontakty obou zařízení připojováním a odpojováním kabelů. Je to sice pomalejší než kabelem, ale na pár obrázků nebo mp3 stačí.
Netbook Lenovo S10e se sice nevyhnul několika nepříjemnostem, jako celek však budí dobrý dojem. Věřím, že bude dobře sloužit po dlouhou dobu a že díky svým vlastnostem bude poskytovat ještě dlouho dostatečný prostor pro běžnou práci.

A na konec ještě několik ilustračních obrázků (pojmu "ilustrační" odpovídá i jejich kvalita):

Srovnání velikosti s mobilním telefonem

Velikost klávesnice ve srovnání s mojí prackou

Klávesnice s touchpadem

Levá strana počítače s konektorem pro nabíječku, čtečkou paměťových karet a jedním USB

Pravá strana netbooku se šuplíkem pro rozšiřující karty, zdířkou sluchátek a mikrofonu, USB a LAN

Detail horní části klávesnice

Webkamera vestavěná do horního okraje monitoru

Spuštěný webový prohlížeč Mozilla (Vzhledem Win se nenechte zmást. Jsou to stará dobrá XP, jen s nainstalovaným Aero skinem)

Photoshop CS3
 


Komentáře

1 Lioness Lioness | Web | 17. června 2009 v 19:47 | Reagovat

Kupování notebooku mě čeká o letošních Vánocích... už dříve jsem si říkala, že do těch malých velikostí bych nešla, a tento článek mě v tom asi ještě více utvrdil... Ostatně, pro někoho, kdo jej denně přepravuje to je asi ideální.. ale já už se děsím i při představě malé klávesnice.

2 Monishka Monishka | Web | 20. června 2009 v 15:51 | Reagovat

Kolik tě stál,jestli to není tajný... O:-)

3 Tomáš Tomáš | Web | 20. června 2009 v 17:59 | Reagovat

[2]: Oranžovobílá verze stojí asi 9500kč, černá je o něco dražší. Já ji dostal za 10 tis.

4 Lafi Lafi | Web | 1. října 2009 v 13:11 | Reagovat

Kolega má něco podobného, taky jsem zíral, jak je to mrňavý :-)
Na příští týden mám objednané také Lenovo, ale S12. Až se s tím vyblbnu, zkusím napsat pár řádek.

5 Jenda Jenda | Web | 23. srpna 2013 v 20:17 | Reagovat

Pěkný článek :) Bohužel dneska už se nejspíš netbooky nevyplatí. Tablety a ultrabooky je celkem vytlačily.

6 T(h)om T(h)om | Web | 1. září 2013 v 21:45 | Reagovat

[5]: Pravda, naprosto souhlasím. Netbook už používá jen přítelkyně na FB a podobné blbiny. Já mám na běžné prohlížení webu tablet. Ultrabook považuji za zbytečnost, ale asi je to otázka pohledu a potřeby každého.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.