Je webový prohlížeč a mediální přehrávač ve Windows monopolní chování?

30. července 2009 v 20:11 | T(h)om |  Mišmaš
Asi se pamatujete na potíže, které měl Microsoft se zavedením své Visty do Evropy. Nemám na mysli to jak je systém pomalý, otravný a jak špatně se někdy domlouvá s některými programy či hardwarem. Tentokrát bylo jádro pudla v tom, že evropským představitelům připadlo nefér vůči konkurenci aby součástí instalace Windows byl internetový prohlížeč (Internet Explorer) a mediální přehrávač (Windows Media Player).

Microsoft si za to dokonce vysloužil rekordní pokutu a ani to nebrání dalším potížím, jimž musí v tomto směru čelit. Implementace prohlížeče a přehrávače je podle Evropské Komise monopolní chování, které znevýhodňuje konkurenci. Situace se pomalu opakuje i v případě nových Windows Seven. Ptám se tedy kdo je ta konkurence. Nepřipadá mi logické trestat nějakou firmu za to, že do svého placeného produktu vloží i součásti, které by jinak stejně bylo možné či nutné získat zdarma třeba na internetu. Komu co brání aby Internet Explorer přestal používat a místo něj si nainstaloval Firefox, Sea Monkey, Operu, Chrome, Maxton, Safari nebo cokoliv jiného? Všechny tyto programy je možné bezplatně stáhnout na Síti, což jen podporuje možnost volby. Stejné je to i s médii. Windows media Player také nevyhovuje každému a proto jsou na internetu k mání desítky jiných, stejně nebo více kvalitních nástrojů, jejichž používání také nikdo - dokonce ani sám Microsoft nebrání.
Docela nechápu proč vadí právě prohlížeč a přehrávač. Součástí Windows je totiž i jednoduchý textový editor, adresář, grafický program nebo program na úpravu videa. Z jakého důvodu je tedy potřeba poukazovat právě na to, že konkurence je utlačována v oblasti internetu či médií, zatímco v ostatních oborech ne? Pochopitelně i tady existují mnohé alternativy - ať už placené nebo zdarma. Je ale pouze na uživateli zda se rozhodne používat nástroj nabídnutý Microsoftem, nebo zda si do počítače nainstaluje něco jiného. Kdo tuhle instalaci nezvládne nebo nepotřebuje nic jiného, ten je rád za to, že má k dispozici aspoň nějaké programy pro svou práci a těžko bude hledat nějaké konkurenční produkty, protože to ani neumí. A když se rozhodne pro změnu, má naprosto volnou ruku.
Je zajímavé, že podobným kauzám nečelí ostatní výrobci operačních systémů. Jak moc lze hovořit o monopolu, když nikdo nikoho nenutí používat systémy Microsoftu a sehnat systém jiný není problém? Stačí ukázat na tolik oblíbené Linuxy. Ať už se podíváte na kteroukoliv linuxovou distribuci, je v ní obsažen prohlížeč i mediální přehrávač stejně jako ve Windows. K tomu i kvalitní kancelářský balík OpenOffice, který několikanásobně předčí WordPad ve Win. Windows má sice na trhu největší podíl, ale je opravdu třeba prosazovat praxi, kde se úspěch trestá? Kde je hranice, kam až úspěch může zajít? Možnost výběru pořád existuje.
Sám s oblibou používám jak Linux, tak Windows. Jedno je stabilnější, bezpečnější a jednodušší, druhé je potřeba pro některé specifické programy. Snažím se jen o nezaujatý postoj v nastoleném problému. Proč tedy jeden systém může mít to, za co druhý inkasuje milionové pokuty?

Na ukázku zde uvádím screeny z nabídky serveru stahuj cz. Na obrázcích je jen zanedbatelná část celé nabídky volně dostupných programů jak pro média, tak pro prohlížení webu:

Webové prohlížeče

Mediální přehrávače
 


Komentáře

1 f3rd4 f3rd4 | Web | 30. července 2009 v 20:41 | Reagovat

"Je webový prohlížeč a mediální přehrávač ve Windows monopolní chování?"
Samozřemně že není ... Aneb začněme žalovat automobilky že dávají na auta stěrače a rádio ...

2 f3rd4 f3rd4 | Web | 30. července 2009 v 20:41 | Reagovat

*Svoje štěrače a rádia ....

3 Tomáš Tomáš | Web | 30. července 2009 v 20:45 | Reagovat

f3rd4: ...a žalujme i výrobce elektroniky, že používají vlastní součástky!:D Přijde mi to opravdu jako blbost. Proč by měl mít placený systém méně funkcí než systém dostupný zdarma? Mě by přišlo logické, kdyby měl spíš něco navíc.

4 Mike Mike | Web | 30. července 2009 v 23:12 | Reagovat

Tak nějakej ten klacek pod nohy musí Microsoftu hodit. Nemůže to mít tak lehký. Jinak já používám a notesu Visty přes půl roku a jsem navýsost spokojený. Stabilita, rychlost, systém nepadá. Zaklapnu notes a ráno pokračuju, kde jsem přestal. Což na druhém notesu s WinXP není úpně samozřejmé. Nemám Vistě co vytknout. Možná velikost na disku, ale s dnešními HDD už to není až tak velký problém.

5 Tomáš Tomáš | Web | 31. července 2009 v 7:40 | Reagovat

Mike: Já jsem Vistu zkoušel na svém starším PC, a problémy jsem s ní měl pořád. V XP není problém nastavit režim spánku, takže i tam lze počítač zapnout a pokračovat v přerušené práci;) Jinak ti nebudu vymlouvat to, co používáš ku svojí spokojenosti. Každý má asi svůj názor. Jinak dodávám, že sám MS se za Visty už kál a uznal, že to nebyl právě úspěch.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.