Víno pro linuxáře aneb jak spustit windowsácké programy pod Linuxem

4. července 2009 v 5:02 | T(h)om |  Technorubrika
Jedním z argumentů proč se uživatelům systému Windows nechce zkoušet nebo přecházet na Linux je obava z toho, že v něm nebudou moci využívat své oblíbené programy. To už ale není nějakou dobu úplně pravda. Jednak je už spousta aplikací vydávána ve verzích jak pro Windows tak pro Linux nebo Mac, a za druhé existuje aplikace Wine, díky které velké množství windowsáckých programů spustíte i na své oblíbené linuxové distribuci. Například pro Mandrivu si stačí na internetu vyhledat vhodný rpm balíček, v Ubuntu distribucích je Wine k mání rovnou přes správce programů.
Stejně jako mnoho jiných uživatelů jsem i já měl ze začátku obavy, že instalace win programů na Linux bude složitá a proto jsem se do ní nepouštěl. Nedávno jsem ale ke svému překvapení zjistil jak je to celé jednoduché a to opět posílilo mé odhodlání na Linuxu vydržet a k Win se vracet spíše v největší nouzi.


Instalace Wine do počítače:
Jak už bylo uvedeno, utilitu lze stáhnout z internetových stránek nebo přímo přes správce programů v systému. Samotné nainstalování Wineč se ničím neliší od instalace jiných programů v Linuxu. Po instalaci se vám v domovském adresáři objeví skrytá složka .wine, v níž najdete podobnou souborovou strukturu jako ve Windows včetně složky Program Files a označením virtuálního disku C:. No a to je vlastně všechno. Instalaci windows aplikací provedete klasicky spuštěním exe souboru, většinou s názvem setup nebo install. Soubory nainstalovaných programů najdete ve výše zmíněné složce Program Files.

Spuštění Windows programů ve Wine:
Provádí se buď příkazem přes terminál, ale jednodušší je najít tyto programy v rozbalovacím menu na hlavní liště pod položkou Wine. Struktura menu je stejná jako u Win, neměly by tedy být potíže.

Potíže:
Nějaké problémy přece jen jsou. U některých aplikací je třeba definovat windowsácké ovladače videa nebo zvuku, jinak nebudou fungovat. Také rychlost je někdy trochu horší, ale možná se to spraví nějakým příštím updatem nebo novou verzí. Pro použití jednoduchých programů je však Wine dostatečné a ani některé složitější mu nečiní potíže. "Linuxáci" na něm vesele provozují i Adobe Photoshop nebo hru Half-Life;)

Seznam aplikací, které by na Wine určitě bežet měly najdete na domovském webu programu.

"Windowsácký" grafický editor PhotoFiltre spuštěný v linuxové distribuci Ubuntu, kam byl nainstalován pomocí Wine