Fotky z pondělního výletu po okolí

29. září 2009 v 7:43 | T(h)om |  Města a místa
Včera jsem byl opět po noční. To obvykle znamená prochrnět půlku dne, tu druhou nějak probdít a v noci se teprve vyspat do růžova (dovolí-li to hluk stavebních prací za okny). Tentokrát tomu bylo ale trochu jinak. Rodiče (dárci genetických informací) se ozvali s nabídkou vyjížďky někam ke Králíkům. Vzhledem k nádhernému počasí by byl nesouhlas volovina. Odchrněl jsem ještě pár veršů, v koupelně si na hlavě vytvořil obvyklý obličej a pár minut po třinácké hodině odpolední středoevropského letního času jsem se už s přítelkyní vezli rodinnou felicií. Postupně jsme navštívili klášter Dolní Hedeč nedaleko Králíků, blízkou rozhlednu a následně dvě menší dědiny na druhé straně údolí - Vojtíškov a Vysokou. Jak jistě tušíte, fotoaparát jsem flákat doma nenechal a pořídil pár obrázků, aby tady na blogu zase přibyl nějaký ten vlastivědný článek. Opět to bude spíše taková fotoreportáž, ale protože vím,jak nerada spousta z vás zatěžuje své oči psaným textem předpokládám, že tento fakt budete kvitovat s radostí.

Ke klášteru vede z Králíků poměrně dlouhá, stromy lemovaná stezka. I když to podle obrázku může vypadat, že jsme se tam vyškrábali tímto bohulibým způsobem, opak je pravdou. Kdybyste znali moji maminu tak vám bude hned jasné, že fyzická námaha při poznávání krás rodné země prakticky nepřipadá v úvahu. Na Svatý kopeček jsme dojeli autem a já jsem si na tu kulturnější cestu zaběhl jen kvůli pořízení výše se skvící fotografie.

Detail portálu nad vstupním schodištěm.

Boční pohled na klášter. Dovnitř se dá vejít za poplatek 60Kč a projít si okružní chodbu plnou obrazů. Jestli to stojí za to podle fotek nepoznáte - platí zde totiž zákaz fotografování. Na nádvoří pak stojí kaple s oltářem, ke kterému se prý smíte vydat pouze po kolenou abyste odčinili své hříchy. Pro jistotu jsem tedy raději zůstel venku a nezatěžoval kolena zbytečnou námahou (já a hříchy?).

Na protějším kopci stojí vysílací věž s vyhlídkovou plošinou, takže naše další kroky - tedy otáčky kol směřovaly právě tam.

Takto vypadá zmíněná věž z blízka. Nahoru vede kovové schodiště se strašpytly "oblíbenými" děrovanými schody. Vyhlídka z vrcholu je jistě bezva, jenže to by nesměl být opar jako byl včera.

Na ukázku aspoň tento výhled na přilehlou pastvinu a pasoucí se kravičky.

Kravičky byly moc pěkné, skvěle nasvícené bočním světlem a ochotné zapózovat před objektivem. Tahle kráska je toho názorným příkladem.

O Vojtíškovu už na tomto blogu zmínka padla ve článku ohledně jednoho cyklovýletu. Nemá tedy cenu se opakovat - snad jen podobnou fotografií, která byla ovšem tentokrát pořízena za lepších světelných podmínek než ta poslední.

Abyste neřekli že fotím jenom kostely a krávy, zde přikládám fotku hospody. Toho času bohužel zavřené z důvodu státního svátku.

Kaplička je ve Vysoké nedaleko Vojtíškova asi jediná zajímavá věc. Pochopitelně je okolo i krásná příroda a chalupářské domky, ale v tomto směru jsem toho moc nenafotil. Navíc i tahle fotka si žádá dovětek: Z estetických důvodů jsem na počítači umazal betonový sloup a svazek drátů hyzdících zvěčněnou scenérii.

No a na závěr se hodí obrázek silnice, po které jsme odfrčeli domů. Pravda, tady oklikou, ale tam jsem už nenafotil ani Ň.

Toť vše, více obrázků můžete nalézt tradičně v galerii.
 


Komentáře

1 Lívia Lívia | Web | 29. září 2009 v 10:32

Krásne fotky.

2 Zuzka Zuzka | E-mail | Web | 29. září 2009 v 18:29

Nádherné fotky.. Ten kostelík zase válí.  Přeju příjemný zbytek dne.. ;o)

3 Míša Míša | Web | 10. října 2009 v 9:32

hezké fotky, chci se zeptat jak se dá na počítači něco smazat, jako třeba ten sloup nebo dráty??

4 Tomáš Tomáš | Web | 10. října 2009 v 18:37

Míša: Díky:) K tomu slouží nástroje "Klonovací razítko" nebo "Retušovací štětec". Není moc co popisovat - chce to vyzkoušet a dostat do ruky. Mimochodem: Na té fotce s krávou je také vymazaná část stáda, která jí stála za hlavou;)

5 Míša Míša | Web | 13. října 2009 v 21:50

a ještě bych se chtěla zeptat v jakým to děláš programu?? :-)

6 Tomáš Tomáš | Web | 14. října 2009 v 6:43

Míša: Samozřejmě ve photoshopu, ale klonovací razítko mají i jiné programy. Například oblíbený freeware PhotoFiltre

Komentáře jsou uzavřeny.