I "šizené" HDR může vypadat efektně

1. září 2009 v 19:16 | T(h)om |  Fotografování
Nedávno jsem se zmínil o dynamickém rozsahu fotografií. Napsal jsem, že pro jeho vytvoření se "vyvolá" několik různě pře a podexponovaných obrázků z digitálního negativu RAW a ty se potom sloučí dohromady. Zní to složitě? Pro ty z vás, kteří touží po jednodušším řešení je tu ještě plug-in Redynamix HDR pro Adobe Photoshop. Dokáže také napodobit efekt HDR, i když předchozí způsob je rozhodně účinější. Mínusem Redynamix HDR je to, že se jedná o placený program a stáhnout z oficiálních stránek lze jen trial verzi, která bude fungovat pouze měsíc. Pak musíte zakoupit licenci. Plusem je naopak to, že tento modul opravdu přináší výsledky a i když vás k tomu pochopitelně nechci nabádat, "rozběhat" se dá i načerno.

Jak vidíte, plug-in má vlastní okno. V něm máme několik jezdců, tlačítek a hejblátek, kterými dosahujeme kýžených efektů. Dva jsou přednastavené, ale na můj vkus jsou až moc výrazné. Osobně tedy preferuji jejich mírnou korekci, nebo je aplikuji pouze do duplikované vrstvy a tu potom zprůhledním cca na 40%. Především mi jde o srovnání jasů oblohy a hlavního objektu. Jak vypadají výsledky jste mohli posoudit na fotkách z minulého výletu na Severomoravskou chatu. Pro ty z vás, které cykloturistika nezajímá mám ovšem ještě několik ukázek přímo zde pod článkem. K HDR přes RAW se dostanu snad časem, zatím na to není čas a tak vezměte zavděk tímto "šidítkem". Nakonec je docela dost možné, že "šidítko" pro většinu z vás bude oblíbenější řešení než složitá úprava RAW souborů:)
A teď konečně šest slíbených ukázek. První z dvojice je vždy originální snímek, druhý lehce upravený přes Redynamic HDR:


Dobrý, ne? :)

Malou vadou na kráse bude pro majitele miniaturních dvanáctimegových kompaktů a podobných šumítek fakt, že součástí jejich fotek bývá i šum, který je tímto způsobem dost zvýrazněn. Holt nic není zadarmo.
 


Komentáře

1 leni leni | Web | 2. září 2009 v 12:40 | Reagovat

Co to píšeš? Miniaturních 12megových šumítek? A co bys řekl na moje 3megové foťátko? Aha, takže mě prostě HDR nepůjde. Škoda, protože se mi to hrozně líbí :)

2 Tomáš Tomáš | Web | 2. září 2009 v 12:56 | Reagovat

Špatně jsi to pochopila. Pokud tvoje třímegové foťátko příliš nešumí, bude ti HDR fungovat dobře.
Dvanáctimegová šumítka jsou výsledkem neuváženého navyšování megapixelů na úkor kvality a šumu, jaké předvádí současní výrobci fototechniky;)

3 Mufa Mufa | E-mail | 18. října 2009 v 16:55 | Reagovat

Ještě že mi 12ti megapixelová D700 nešumí, jinak by spadala do dané kategorie taky :). Jinak dobré články, jen tak dál.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.