Komprese a rozlišení před odesláním fotky do fotolabu

21. září 2009 v 20:12 | T(h)om |  Fotografování
Možná už poslední dobou rubriku "Fotografování" poněkud přesycuji, ale pořád je co probírat. Dnes ráno jsem měl ve vzkazníku dotaz ohledně přípravy fotografií pro tisk, aby nezabíraly moc místa na záznamovém médiu nebo při odesílání do fotolabu přes internet.
V dotazu se píše:

"...Ořezávám všechny fotky v Adobe na vyvolání na velikost 10x15cm, rozlišení 300 DPI a když dám uložit změny, ten dobrý editor se mě ještě zeptá na Volby obrazu - stupnice od nízká 1 do nejvyšší 12.
Fotím Lumixem G1, fotky mají 4-5MB a tak řeším otázku, abych neměla na CD zbytečný objem dat a přitom abych nedegradovala kvality mého foťáku (přesně jak píšete ve článku, který jsem, už dříve četla) a moje papírové fotky byly pro potěchu oka maximálně kvalitní. Co mám tedy Photoshopu odpovědět?"Předně je třeba pochopit dvě věci:
1) Datová velikost fotografie a její rozlišení jsou dvě rozdílné věci
2) Nástrojem "Oříznutí" v Adobe Photoshopu pouze zajistí ořez stran obrázku v požadovaném poměru.

Digitální fotografie se v 99% ukládají ve formátu JPG, což je formát ztrátový. Tato ztráta závisí na míře komprese, jakou při uložení obrázku použijeme. První zkomprimování provede už fotoaparát při zápisu na paměťovou kartu (nepoužíváme-li TIFF nebo RAW). Zpravidla si můžeme zvolit tři úrovně komprese. Čím vyšší kompresi nastavíme, tím menší bude výsledný obrázek, ale také jeho kvalita. Komprese totiž pracuje na principu slučování oblastí s jemnými rozdíly barevnosti a čím větší kompresi nastavíme, tím větší budou tyhle "slité" plochy do jedné barvy, což datům částečně uleví. Jak už jsem napsal, podepíše se to ale na kvalitě obrázku. Osobně tedy doporučuji raději používat kompresi malou, a tím si zachovat vysokou kvalitu fotografií.
Zde je praktická ukázka:
Jeden a ten samý obrázek jsem uložil ve třech verzích. První v původním rozlišení (2112 x 2816) při velké kompresi. Druhý v původním rozlišení (2112 x 2816) při malé kompresi. Třetí jsem přesamploval zhruba na poloviční rozlišení (1125 x 1500) a uložil jej s nastavemím malé komprese.
Jak to dopadlo s jejich datovou velikostí (počtem bytů) můžete porovnat zde:
V dotazu se ale mluvilo také o ořezu pro tisk na papír v klasickém formátu 15x10 cm. Při běžném rozlišení fotolabů bude minimální rozlišení (počet pixelů) potřebné pro kvalitní tisk 1200 x 800 pix. Při posílání fotek do fotolabu přes internet je třeba brát ohled na velikost dat, takže je vhodné odesílané fotky přiszpůsobit této hodnotě. Můžeme sice poslat fotky v plném rozlišení, ale bude to trvat dlouho a fotolab to zmenšení provede tak jako tak.
Adobe Photoshop má nástroj "Oříznutí", s jehož pomocí můžete oříznout obrázek na požadovaný poměr stran. Všimněte si, že píšu poměr stran a nikoliv rozlišení! Když na to přijde, i rozlišení lze v "Oříznutí" upravit, ale je to zbytečně složité počítání na potřebnou velikost tisku. Více následující ukázka:
Tabulka
Vidíte zde, že výřez byl proveden v poměru  2:3 (totéž jako 10 x 15) . Je to vidět nahoře v nastavení nástroje, v okně "Velikost obrazu" pak také. Čísla sice nejsou stejná, poměr však ano. Můžete si to ověřit na kalkulačce;) Poměr stran fotek je sice správný, ale její rozlišení (počet obrazových bodů - pixelů) je mnohem větší než nezbytných 1200 x 800 pixelů pro papírové foto velikosti 15x10cm při 300dpi.
Teď je na nás jak s tím naložíme. Můžeme udělat několik věcí pro to, aby fotka byla datově menší. 1) Změnit její rozlišení tím, že prostě přepíšu hodnoty ve "Velikost obrazu" na 1200x800 a potvrdíme, čímž dosáhneme nejnižší potřebný počet pixelů nutných pro tisk.
2) Můžeme také uložit obrázek větší, ale více ho zkomprimovat abychom ho zmenšili datově. Zabere tedy méně místa na disku, odeslání potrvá i přes vyšší rozlišení fotky kratší dobu a kvalitu nezhorším tak výrazně, jako v prvním případě (pokud tedy tu kompresi nepřeženeme).
Rozumně lze pochopitelně obě možnosti zkombinovat.
Při uložení fotky v JPG se nás Adobe Photoshop ptá na to, v jaké kvalitě chceme obrázek uložit. V podstatě se tedy ptá jak velkou komprimaci má použít. Tažením jezdce můžeme hodnotu měnit od jedničky do dvanáctky. Čím menší číslo nastavíme, tím horší bude kvalita a menší výsledný soubor a naopak. Osobně si myslím, že ideální hodnota pro normální fotky je 8, pro ty lepší bohatě stačí 10.

Pisatelka dotazu také píše, že chce zálohovat co nejvíce fotek na CD a ptá se tedy, jak na to. V tomto případě bych se přimlouval za zachování původního rozlišení a použít jen větší kompresi, která nepůsobí tak destruktivně jako menší počet pixelů.
Při posílání fotek do fotolabu po Síti bych pak obrázky zmenšil na potřebné minimum a nastavil rozumnou kompresi - v PS řekněme osmičku, aby soubory nebyly zbytečně velké a odesílaly se nejkratší dobu.

PS: Článek ohledně třídění a archivace fotek najdete mimo jiné ZDE
 


Komentáře

1 Marta Marta | E-mail | Web | 22. září 2009 v 19:40 | Reagovat

Díky moc, to jsem potřebovala vědět. :-)

2 Veve Veve | 3. prosince 2013 v 13:38 | Reagovat

Děkuji moc :-) článek mi pomohl :-P

3 T(h)om T(h)om | Web | 4. prosince 2013 v 22:14 | Reagovat

[2]: Tak to jsem rád :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.