Oprava vyvážení bílé v RAWu

24. září 2009 v 7:51 | T(h)om |  Fotografování
Úterní nepříliš úspěšné noční focení mi přineslo i něco pozitivního, a to praktickou ukázku jednoduché úpravy ve formátu RAW. Na začátek si zopakujme, že RAW je "surový" digitální obrazový formát, který obsahuje prakticky jen signály zaznamenané snímačem fotoaparátu. "Vyvolání" tohoto formátu na běžný obrázek třeba v JPG je potřeba udělat v počítači, a právě během tohoto "vyvolávání" se dá napravit spousta neduhů, jakou je například špatně vyvážená bílá. Ne nadarmo se RAW konvertorům říká "digitální temná komora". Většina pokročilejších dnešních foťáků (včetně kompaktů) ukládat do RAWu umí. Určitou potíží je to, že různí výrobci používají různou koncovku svého RAWu. Pentax má např. DNG, Nikon NEF, Panasonic RAW, atd. Další potíží, která vyplývá z té první je, že někdy bývá problém narazit na software, jenž by si s nějakým méně typickým formátem poradil. Dokonce i takový gigant jako je firma Adobe dělá se svým Photoshopem trochu cavyky. Pravděpodobně jde ale spíš o marketingový tah, kdy nové foťáky podporuje jen plug-in pro novou (a velice drahou) verzi programu. Naštěstí existují alternativy, a některé z nich dokonce zdarma. Jednou z těch, které se nestydím doporučit je RAW Therapee. Mimo to, že prostředí programu jde nastavit do češtiny a možnosti aplikace jsou bohaté, umí RAW Therapee také výsledek přeposlat do jiného editoru (Photoshop, Corel, PhotoFiltre...), kde doladíme další věci. Odkaz ke stažení programu je ZDE.
A teď slíbená ukázka:


Tohle je typický příklad noční scenérie osvětlené oranžovými pouličními výbojkami. Fotoaparát nedokázal v automatickém režimu správně vyhodnotit barvu světla a výsledek by byl v běžném případě, kdy ukládáme přímo do JPG zralý k vymazání (pokud jsme teplotu barev nenastavili předem ručně). Naštěstí je tento snímek pořízen do RAWu, a tak barvy jednoduchou operací vrátíme tam, kam patří.
Obrázek otevřeme v RAW editoru - např. jako zde v RAW Therapee, ale jsou pochopitelně i jiné. Třeba Zoner Photo Studio nebo Adobe Lightroom.

V oddílu pro úpravu barev pak prostým tažením jezdce přizpůsobíme teplotu (chromatičnost) světla tak jak potřebujeme. Výsledek vás potěší. Čumíte, co?

V RAWu se dají lehce doladit například i expozice, ostrost, kontrast a podobné věci. Zkrátka všechno, co bezprostředně souvisí se samotným "sejmutím" obrázku fotoaparátem. O ostatní věci se postará běžný bitmapový editor, jakým je například Photoshop.

Námi používaný software vybereme v RAW Therapee pomocí menu "Volby" tím, že zadáme cestu do jeho instalačního adresáře.

Následně stačí jen kliknout na tlačítko "Odeslat do editoru", a vyvolaný snímek se otevře například ve vašem oblíbeném Photoshopu. Tam obrázek můžeme natočit, oříznout a udělat další potřebné věci.

Výsledek našeho snažení pak nemusí vypadat tak tragicky jak na začátku. No schválně srovnejte tuhle fotku s tou na začátku článku!

Fotit do RAWu se tedy rozhodně vyplácí vždycky, když máme komplikované světelné podmínky a na výsledku nám záleží. Ostatně pokud náš fotoaparát RAW umožňuje, byla by škoda toho nevyužít, když už jsme za ni zaplatili, ne?;)
 


Komentáře

1 neechee-nka neechee-nka | E-mail | Web | 24. září 2009 v 10:32 | Reagovat

Pani!! To je moc sikovne, opravdu jsem cucela, jak se to da vylepsit :D Ale mam pochybnosti o tom, jestli muj starickej malickej fotacek podporuje RAW..skoda :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.