Křížem krážem Šumperkem

25. října 2009 v 13:09 | T(h)om |  Šumperk
Dnes se venku konečně po nějaké době opravdu pěkně, byť s mrzutým oparem. Proto by bylo poněkud bláhové vyrážet do terénu s vidinou na daleké výhledy. Když se to tak vezme, vlastně ani nevím jestli dnes vylezu z baráku. Na obhajobu své lenosti mám však určitou "obrázkovou rezervu" ze včerejška. Přece jste si nemysleli, že jsem byl jenom u sanatorky? :) Tam jsem byl sice jako první, ale pak jsem pokračoval k Novým Domkům, Kolibě, lesními stezkami až na vrchol toho přilehlého kopce, pak na Vyhlídku a aby toho nebylo málo tak jsem ještě na závěr trochu prokřižoval město. Domů jsem došel už za šera. Bylo to bezva. Po dlouhé době bez volna jsem se konečně kvalitně vyvenčil, díky čemuž teď můžu na blog hodit pár dalších fotek. Některé se sice budou možná podobat těm předešlým, ale ony vlastně nikdy nebudou úplně stejné. Kvůli jejich rostoucímu množství jsem už dokonce musel v galerii založit další podsložku "Šumperk a okolí 2", protože ta původní složka se staršími fotkami začínala být přesycená a nepřehledná. V tomto adresáři najdete také další obrázky ve včerejška, které se nevešly do příspěvku. A teď konečně k těm aktuálním výcvakům. Tady jsou:

Na tomto obrázku není na první pohled nic extra, ale zkuste si ho udělat sami! Na celém prostoru je velmi málo místa a nafotit kostel tak, aby byl ve snímku celý je dost náročná záležitost. Mě se povedlo výsledku dosáhnout víceméně podvodem. Musel jsem udělat hned čtyři fotky a ta pak spojit v počítači.

Je zajímavé, že tento plácek mezi kostelem a přilehlou farou je pojmenován jako náměstí - Kostelní náměstí. Situace s fotografováním je zde ale jen o maličko lepší než v případě prvního snímku. Zde stačily "jen" tři spojené fotografie.

Ulice Jiřího z Poděbrad prochází nákladnou rekonstrukcí, takže za chvíli bude vypadat úplně jinak než jak si ji lidé pamatují. Pak možná vynikne tento starý, lehce zchátralý dům nedaleko restaurace Koruna. Fotku mám i v barvě, ale tento obrázek převedený do sepiového odstínu mi připadne efektnější.

Mohutná ukázka komunistické architektury na náměstí Republiky (mezi Šumperáky zvaném "Gottwalďák") dnes působí jako pěst na oko mezi opravenými paneláky a novým proskleným nákupním centrem. Prvního listopadu má i toto náměstí projít důkladnou rekonstrukcí, tak jsem zvědav co z toho vypadne.

O poznání příjemněji působí tyto staré, nádherně rekonstruované domy nedaleko náměstí Míru.

Před několika málo lety se opravy a znovuzpřístupnění dočkaly i "městské schody" vedoucí z hradebního ochozu na Hanáckou ulici. Ústí hned naproti střední škole a vedle Kostelního náměstí.

Ulice Sadová vedoucí z Husova náměstí ("u Mototechny") k náměstí Míru také během let prošla mnohými opravami, které jí velmi prospěly. Na jednom domě nedaleko odtud pak můžete najít zajímavou historickou připomínku: Dělovou kouli, která ve zdi zůstala po švédském obléhání města ve středověku.

Lužickosrbská ulice dlouho svůj potenciál skrývala. Dnes je sice stále co dohánět, ale majitelé tamních domů se snaží a je to vidět. Horečně se opravuje a ulice stejně jako celý střed města dostává pohodovou, historií nasáklou atmosféru.

Půjdete-li z "Točáku" směrem k Úřadu práce, možná si tohoti starého domu ani nevšimnete. Jde o starý kupecký dům, a zajímavá je i plastika kupce na jeho stěně. Je ovšem pravdou, že jemu by nějaká ta oprava nebo aspoň nová fasáda také neuškodila.

Kaple sv.Barbory se také netěší většímu zájmu. A to i přesto, že v ní nedávno proběhly restaurátorské práce stropních fresek.

Tento starý dům nedaleko "Barborky" jsem už na blog kdysi dával. Tentokrát je to však z jiného úhlu a myslím, že má pořád něco do sebe. V jeho případě dokonce věřím, že nějaká rekonstrukce by vedla paradoxně k tomu, že stavba by ztratila část ze svého kouzla. Při fotografování jsem se i zde dopustil malého podvodu. "Vymazal" jsem totiž dopravní značku, která hyzdila levou část snímku.

Podzimní barvy se projevují jak v přírodě, tak v zahradách. Třeba krásnou červení u tohoto domu na Vyhlídce.

Šípkový keř nad Vyhlídkou.

Vyhlídka z Vyhlídky:)

Vrchol kopce nad Vyhlídkou. Je tu jen lavička, ohniště a pěkný výhled. Mám dojem, že kdysi tu býval i strom a nějaký ukazatel, ovšem dnes už chybí.

Na závěr přikládám večerní oblačnost nad kopci Chocholík a Háj. Pár dalších fotek ze včerejší procházky najdete v galerii (odkaz výše v úvodu článku).
 


Komentáře

1 Pierre Pierre | Web | 25. října 2009 v 16:03

Hm velmi povedené fotky. Ta sépiová má skvělou atmosféru. Ten rohák s tím břečťanem je také kouzelný.

Komentáře jsou uzavřeny.