Černobílá fotka není sranda

2. listopadu 2009 v 19:57 | T(h)om |  Fotografování
S nástupem levných barevných filmů a později digitálních fotoaparátů, které už dělaly jen barevné obrázky se dost věcí změnilo. Všichni automaticky přešli na barvu, zatímco černobílý film zůstal jen uměleckým fotografům, hračičkům a staromilcům (případně kombinaci všeho). Dnes má digitální fotoaparát skoro každý, a skoro každý fotí pěkně do barviček. Objeví-li se někde černobílá fotka, jde spíše o výjimku a zde nastávají tři případy:

1) Udělal ji profesionál nebo zkušený amatér s cílem využít potenciál černobílé fotografie
2) Někdo vyfotil barevný obrázek a zdálo se mu, že jeho převodem do černobílé palety fotka získala nějaký specifický rozměr
3) Někdo, kdo tomu nerozumí prostě odbarvil původní, byť špatný obrázek v naději, že jako černobílý bude brán co by "umělecký"

Předem je třeba říct, že umělecky se jistě dají dělat i fotky v barvě. Často je nositelem hlavní informace na scéně právě barva, barva hraje svou roli v reklamě, dokumentu, barvy nás obklopují a proto je bereme jako přirozené. Černobílá fotografie však dovoluje více vyjádřit pomocí světla nebo stínu, či jejich vzájemným kontrastem. Udělat z barevné digitální fotografie fotografii černobílou jde udělat několia způsoby. Například těmito:

- Nastavit už ve fotoaparátu snímání v odstínech šedé
- Na PC stáhnout barevnost na nulu nebo převést obrázek do šedé palety
- Dosáhnout efektu mícháním kanálů

Ty první dva způsoby jsou v podstatě totožné a kreativity je v nich asi tolik, jako kraba v tyčinkách surimi (jsou z tresčího masa).
Třetí způsob nabízí hned několik dalších možností, větší možnost si "zařádit", a ukážeme si ho v následující části článku. Asi nemá smysl dodávat, že ukázky jsou vytvořeny v oblíbeném editoru Photoshop:)


Fotku katedrály se zvonicí v polské Nyse prosím neberte jako umělecký snímek. Rozhodně jím není a rozhodně tak ani nebyl zamýšlen. Způsob převedení do černobílých odstínů na něm však bude dobře vidět.

Takto obrázek vypadá po pouhém stažení barevnosti. Zde je už více než patrné, že se o umění nejedná:)

Pro náš záměr se lépe hodí nástroj "Míchání kanálů", který najdeme zde: Obraz/Přizpůsobení/Míchání kanálů

Původně je urček k vyvažování barevnosti, ale pokud zaklikneme okénko "Monochromatický" ve spodní části okna nástroje, obrázek se nám odbarví a můžeme si začít hrát.

Jak asi víte, digitální fotka se v barevném prostoru RGB skládá ze tří barevných kanálů: červeného, modrého a zeleného. Odtud taky ta zkratka - Red, Green, Blue. Každý z nich zastupuje 256 odstínů své barvy, takže sám o sobě přimoníná spíše čb snímek. Teprve kombinací všech tří složek můžeme vidět barevnou fotku. Na tomto obrázku máte pro názornost ukázku toho, jak vypadá samostatný zelený kanál naší fotky.

A zde to samé, ale v modrém kanálu

Různými kombinacemi výraznosti každého z kanálů můžeme fotce dodat zcela jiný rozměr, což je základem popisované metody.

Na pochopení je zde tato ukázka. Třebaže na originální fotce máme pěkně jasnou oblohu, zde je nebe skoro černé. Jak to? Došlo k tomu prostým stažením modrého kanálu. Obloha je modrá, a pokud modrý kanál potlačíme (ztmavíme), ztmavne nám všechno modré na snímku. Stejně to funguje i u červené a zelené barvy.

Zde ještě jedna jiná kombinace.

Když máme odstíny vyladěné takjak chceme, stačí kliknout na tlačítko "OK" a je hotovo. Velkou výhodou této metody je fakt, že jsme pořád v RGB prostoru, což nebrání dalším úpravám - třeba dodání sépiového odstínu:

Pokud byste fotku prostě někde v menu převedli na stupnici šedé, ztratili byste všechny barevné informace a obrázek by mohl být pouze černobílý.


 


Komentáře

1 Lafi Lafi | Web | 3. listopadu 2009 v 10:51 | Reagovat

Skvělý článek, s úpravami fotek teprve začínám a tohle se fakt hodí, díky.

2 Tomáš Tomáš | Web | 3. listopadu 2009 v 19:03 | Reagovat

[1]: Za málo:) Jsem rád, že to k něčemu je

3 Lucka Lucka | Web | 6. listopadu 2009 v 20:46 | Reagovat

Já také děkuji! Doufám, že budeš o fotografování psát i nadále. Jsem fotografické embryo a každá rada je drahá. :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.