Jak odstranit vinětaci v Adobe Photoshop

6. prosince 2009 v 21:26 | T(h)om |  Fotografování
Jednou z nejčastějších a nejméně příjemných vad způsobených objektivem je vinětace, kterou vedle zaoblení nebo "propadnutí" obrazu vidíme nejvíce. Vinětací nazýváme ztmavnutí fotky kolem rohů, které můžete vidět například na této ukázce:

Většinou jí lze předejít použitím jiného ohniska nebo více přiclonit, jenže ne vždy tak můžeme učinit a ne vždy si na to vzpomeneme. Pak už zbývá jen úprava v počítači. V některých novějších fotoeditačních programech najdeme nástroje, které si s takovým neduhem poradí. Například Zoner Photo Studio od verze 10 nabízí pěknou pomůcku. Bohužel něco podobného dlouho chybělo v Adobe Photoshopu, který se takového nástroje dočkal až ve verzi CS3. Naštěstí je právě pro Photoshop (včetně staších verzí) k sehnání spousta plug-in aplikací různého zaměření a mezi nimi se nachází i celkem jednoduchá utilitka sloužící pro odstranění této nepěkné vady. Ke stažení je zdarma například ze Slunečnice ZDE.
Když rozbalíte stažený ZIP najdete v něm soubor VignetteCorrector.8bf, který stačí jednoduše zkopírovat do příslušné složky. Pro verzi CS (CS2) je to Program Files/Adobe/Photoshop CS/Plug-Ins . To je vše, máte nainstalováno:)
Nyní stačí otevřít PS a nějaký obrázek, kde se vinětace chcete zbavit a nainstalovaný nástroj spustit ve Filtr/MV's Plugins/Vignette Corrector. Vyskočí vám ovládací okno aplikace, kde už si doladíte co je třeba. Popisky jsou sice anglicky, ale není jich tam moc, takže i lingvisticky málo nadaným stačí trochu zkoušet. Princip je jednoduchý. Program vytvoří jakousi stínovou masku, kterou pak překryje přes originální obrázek. Maska je na okrajích plynule průhledná, a právě tento přechod je základem výsledku. Velikost masky i její vlastnosti lze měnit a dosáhnout tak prakticky dokonalého odstranění chyby.

Ukázka masky

Plug-in Vignette Corrector v Adobe Photoshopu CS