Staronová sklíčka od Sigmy a Tamronu

4. prosince 2009 v 19:19 | T(h)om |  Fotografování
Do nedávné doby jste si při nákupu objektivů museli vybírat mezi tím, zda koupíte sklo s dobrou světelností nebo se stabilizací. Stabilizované objektivy s dobrou světelností se vydávaly za zbytečnost, protože jedno údajně vyváží druhé. Jak vidno, není to tak úplně pravda a prvními vlaštovkami v tomto směru jsou upgradované, již delší dobu oblíbené objektivy od alternativních výrobců Sigma a Tamron. Oba jsou určeny pro fotoaparáty s menším APS-C čipem (23,6×15,8 mm) a vybaveny ostřícím motokem.


Tamron 17-50mm f/2,8 potěší příznivce světelnosti. Hodnotu 2,8 si drží v celém rozsahu, ale jak dává tušit zkušenost, pro kvalitní kresbu bude třeba přiclonit. Ostří od 27cm od roviny snímače. K dostání je s paticemi Nikon, Canon i Sony a model doplněný o stabilizátor je na trhu už asi měsíc za cenu okolo 12 tis. korun.

Sigma 17-70 mm f/2,8-4,5 DC Macro je asi o čtyři tisíce levnější a inovovaná verze si proti té starší polepšila nejen o stabilizátor, ale i o světelnost na dlouhém konci, kde se z f4,5 snížila na f4. Ostřící vzdálenost je proti Tamronu tak malá, že lze údajně skoro zaostřit i nešistoty na přední čočce, takže ta přípona "macro" bude asi skutečně na místě. Bohužel její příchod na trh se teprve v nejbližší době očekává.

Co dodat? Majitelé DSLR mají zase o čem přemýšlet, případně čím ponoukat Ježíška. Osobně bych si dovolil váhat mezi Sigmou a Nikkorem 35mm f1,8. Jelikož však právě neoplývám těmi barevnými papírky v peněžence, budu mít čas si tohle dilema pořádně poválet v dutině lebeční.

Pro porovnání ještě přikládám ukázku ohnisek v praxi. Je to pořízeno mým Nikkorm 18-105, takže všechno není úplně ťip-ťop přesné, ale pro představu to postačí. Šlo mi hlavně o to ukázat, jaký je rozdíl mezi těmi koncovými 50mm u Tamronu a 70mm u Sigmy. Hodnoty ohniskek jsou udány dle údaje na objektivu, v závorce pak přepočtené na velikost kinofilmového políčka crop faktorem 1,5x (Nikon).


PS: Máte-li někdo s těmito objektivy osobní zkušenost, prosím napište ať vím podle čeho se orientovat. Díky:)
 


Komentáře

1 Janah Janah | Web | 4. prosince 2009 v 20:40 | Reagovat

Já to mám pojištěné stabilizací těla.Jinak jsem potěšená celkovým poklesem cen objektivů se slušnými parametry. Ještě před 2 lety, to byly astronomické částky. Být tebou asi bych počkala na tu macro Sigmu,vypadá dobře.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.