Barevnost fotek v Zoneru a Photoshopu aneb něco o barevném prostoru

24. února 2010 v 18:10 | T(h)om |  Fotografování
Možná jste si také všimli, že když upravíte své fotky ve Photoshopu a následně je otevřete v některém jiném prohlížeči, barvy jsou najednou nějaké slabé, mají nádech.... zkrátka jsou divné. Já jsem s tímto nehuhem bojoval především u Zoner Photo Studia, kde je rozdíl dobře znát. Základ potíží je tzv. "barevný prostor". Aniž si to leckdo uvědomuje, existuje několik režimů ukládání barevné informace a její následné reprodukování. Upravíte-li obrázek ve Photoshopu, uloží se defaultně (dle původního nastavení programu) do prostoru sRGB, protože tak je program po instalaci nastaven a málo koho napadne něco na tom měnit. To ostatně není třeba, protože sRGB je prostor z mnoha důvodů grafikům lépe vyhovující. Kdyby ovšem bylo třeba, lze nastavení barevnosti změnit kliknutím na Úpravy/Nastavení barev. Potíž tkví v tom, že Zoner po instalaci má správu barev vypnutou, pracuje s běžným barevným prostorem jako třeba pracovní plocha, a obrázky uložené v sRGB proto interpretuje nepřesně. Takové fotky vypadají mdle, trochu neostře a barvy působí nepřirozeně. Po úsilí, které jste věnovali jejich správnému namíchání při práci ve Photoshopu to slabě řečeno zamrzí. Zvlášť tehdy, kdy v Zoneru opět strávíte dlouhé minuty zpětným vyladěním barevnosti a seznáte, že některý jiný prohlížeč zase ukazuje barvy spíš jako Photoshop. Jak z toho ven? Nejprve jukněme na Photoshop:


Toho je otevřené okno s nastevením barev (Úpravy/Nastavení barev)

A tohle je jeho detail. Jak můžete vidět ve druhé rozbalovací kolonce, nastavený barevný prostor je sRGB.

Zde máme Zoner a jeho kartu s nastaveními (otevře se třeba ikonou ozubeného kolečka vpravo nahoře vedle vyhledávacího okénka a kliknutím na "Možnosti").

Políčko "Používat správu barev" je v původním nastavení prázdné. Kliknutím myší jej tedy zatrhneme, a protože ostatní je předvoleno podle potřeb všeobecného uživatele, stačí potvrdit tlačítkem "OK" nebo "Použít".

Jako mávnutím kouzelného klacku se barvy prohlížeče přizpůsobí barevnému prostoru obrázku a máme po žaludečních křečích i vražedných choutkách. Pokud jste s touto záludností bojovali jako já tak doufám, že vám můj návod pomohl boj s počítačem vyhrát a teď už zbývá jen vychutnat si sladké vítězství. Tož tedy zlomte vaz:)