Sigma 17-70mm f2,8-4 HSM OS Macro (recenze) - 2.část

27. března 2010 v 13:47 | T(h)om |  Fotografování
V první části testu jsme si objektiv osahali, teď je na čase jej otestovat v praxi. Ve srovnání s Nikkorem 18-105 je kresba trochu zklamáním. Přibyla nám neostrost v rozích a vinětace s chromatickou aberací při malých clonách. Subjektivně se mi zdá, že na tyhle neduhy více trpí pravá část snímku, a to i bez ohledu na nastavené clonové číslo nebo ohnisko. Co se týče světelnosti, ta je opravdu znát. Otestoval jsem si ji doma ve zšeřelém pokoji a časy byly skutečně o dost nižší než na setových objektivech se standartní světelností f3,5-5,6. Byť za "plnou díru" platíme daň z okrajových neostrostí, může nám být tato hodnota někdy k nezaplacení.
Dnes jsem to vzal letem světem přes město, abych ulovil několik fotek. Časté výtky směrem k autofocusu se v praxi projevily. V několika případech chvíli trvalo, než objektiv našel co potřeboval a ozvalo se pípnutí zaostření. Občas se projevil i tzv.frontfocus - to znamená, že objektiv zaostřil mírně blíže než bylo třeba, ale nevím nakolik zásadní problém to může být. Rychlost ostřícího motorku je, jak už jsem zmínil v první části, o něco pomalejší než u Nikkoru a není možné ručně doostřovat v režimu automatického ostření. To mi osobně příliš nevadí, ale je dobré to zmínit. A teď ty fotky:

Rozsah ohnisek
Zde máme rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším nastavitelným ohniskem, chcete-li "zoomem".

Následuje přehled kresby při různých clonách a náhledy výřezů v poměru 1:1 k originálu:
17mm f2.8
17mm f4
17mm f8
Jak vidno, při 17mm rozdíly nejsou právě dramatické. Obecně se dá říct, že kresba ve středu je prakticky pořád dobrá, zatímco na okrajích začíná pokulhávat a trpí nemocemi typickými pro levné ultrazoomy. Jak tomu bude u 70mm? Hned uvidíme:

70mm f4
70mm f5.6
70mm f8
Sami můžete vidět, že i zde je to podobné. Nejlepší výsledek podle mě podává clona f8, ale ani ostatní nejsou úplně špatné.

Aby byla přehlídka kompletní, nesmí chybět ještě ukázka macra:
makro
Mince byla při focení cca 5cm od přední čočky objektivu. Obrázek pochopitelně není oříznutí.

Při pobíhání městem jsem udělal více obrázků, a ne vždy byly výsledky jednoznačné. Z toho plyne, že výše uvedené výřezy berte spíš informativně. Měl jsem dojem, že ostrost objektivu je poněkud nevyzpytatelná a je schopná se změnit i při více fotkách u stejných nastavení. Kresebně Nikkor 18-105 - a možná i 18-55 Sigmu poráží. Platí to především v rozích a ohledně vad - především chromatické aberace a neostrosti v rozích. Často se také stane, že snímek je skvěle ostrý v levé části, zatímco směrem k pravé se rozmazává. Kvůli tomu jsem objektiv dokonce reklamoval, dostal jsem nový, ale závada na něm byla opět stejná a teprve třetí kus fungoval uspokojivě. Oproti tomu nově vestavěný sigmácký stabilizátor obrazu podává velice slušné výsledky a v kombinaci s dobrou světelností objektivu slibuje udělat ostré obrázky i tam, kde by jinde byl zapotřebí stativ. Ostatně věřím, že právě proto si tuto novou Sigmu dost lidí bude pořizovat. Schopnost fotit (pseudo)makro je také příjemný doplněk, který můžeme využít.
Sigma 17-70 f2,8-4 HSM OS Macro tedy není úplné terno, ale ani propadák. Vzhledem k výborné světelnosti, univerzálnímu ohniskovému rozsahu a stabilizaci je jeho cena adekvátní. Mnohý uživatel, který teď ohrnuje nos nad neostrými rohy možná časem sám ocení přínos tohoto skla, až se bude marně opírat o zeď ve snaze udělat ostrou fotku.
Z mého pohledu je pořád pro 80% případů dostatečný Nikkor 18-105, ale tam, kde už jeho limity končí může být Sigma 17-70 užitečným pomocníkem. Platí to třeba v interiérech, jeskyních, pozdě večer, nebo v jiných světelně náročných situacích.

Více obrázků pořízených Sigmou 17-70 najdete v plném rozlišení včetně EXIF dat ZDE nebo tradičně v galerii blogu.
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 27. března 2010 v 16:51

No vida, pěkně jsi Sigmu popsal,aspoň vím, do čeho jdu...Díky :-)

2 Marek Marek | 24. května 2010 v 22:41

Dekuji moc mi tvá recenze pomohla.:)

3 Crimson Crimson | E-mail | 24. srpna 2010 v 14:22

Koukám stejná zkušenost, první kus jsem druhý den vrátil, mazala mi levou část, nyní mám druhý kus a pro změnu maže pravou část do f/9, ale už ne tolik, jsem z toho rozmrzelej ale asi už to skousnu a budu na to pamatovat, chce to víc clonit, případně to odříznout.. :-(

Komentáře jsou uzavřeny.