Deformace poměru stran fotografií v Photoshopu CS5

19. května 2010 v 8:46 | T(h)om |  Fotografování
ps-cs5
Včera jsme si ukázali, jak lze v novém Photoshopu snadno retušovat celé osoby několika málo kliknutími pomocí funkce Content-Aware. Nyní se na využití této funkce podíváme znovu, tentokrát pro jiný účel. Pro následující situace se celý nástroj jmenuje Content-Aware Scale a můžeme pomocí něj poměrně rychle a efektivně změnit poměr stran fotografie, aniž bychom příliš zdeformovali její obsah. Předem upozorňuji, že možnosti jsou větší než v následující ukázce, kterou jsem schválně vybral. Je totiž velmi jednoduchá a snadno pochopitelná. V zásadě půjde o to, že fotografii "zdrcneme" a přitom tím neznehodnotíme obsah. Pokud jste pořád nepochopili, co tím chtěl básník říci, nezoufejte. Ono se to totiž snadněji ukáže než vysvětlí, a proto bez zbytečných okolků přistoupíme k názorným příkladům. Budou tři a věřím, že na konci článku už efekt pochopí každý.

a00

Nejlépe se úprava projeví na jednoduchém motivu s jednotvárným pozadím. Pro začátek tedy volím tuhle fotografii jordánského chlapce na nepříliš strakatém pozadí pouště.

a02
Obrázek nejprve celý označíme buď nástrojem Obdélníkový výběr nebo klávesovou zkratkou Ctrl+A. Následně zvolíme funkci Content-Aware Scale. Můžeme tak učinit klávesovou zkratkou Alt+Shift+Ctrl+C, nebo jednoduše přes horní nabídkovou lištu, což mi přijde méně krko a prstolomné.

a03
Na okrajích obrázku se nám objevily body, kterými nyní můžeme pohybovat podobně jako například při Libovolné transformaci (Ctrl+T). Výsledný efekt je ovšem v Content-Aware Scale méně destruktivní.

a04
Před provedením změn je dobré v horní liště zvolit ochranu postav (symbol panáčka), která programu řekne, aby ve fotce vyhledal postavy a jejich proporce co možná nejvíce zachoval.

a05
Že to funguje můžete vidět zde. Chlapec je proporcionálními změnami v podstatě nedotčen, zatímco na pozadí zůstalo všechno to, co bylo na původním obrázku. Můžete to porovnat například podle dvou tmavých klacků vlevo a vpravo.

a06
Filtr lze použít i na obrázky bez postav. Dokážeme si to na této fotografii kaple u krétského letoviska Georgioupolis. Fotku opět celou přidáme do výběru např. pomocí Ctrl+A a budeme táhnout za čtverečky v rozích a ve středech stran.

a07
Snad ani nemá smysl dodávat, že deformovat lze jak šířku, tak i výšku. Deformace kratších stran je ovšem ze své povahy více viditelná.

a07a
Uděláme-li tímto způsobem z obrázku čtverec, nikdo by prakticky nepoznal náš podvod.

a08
Dokoce ani při "zdrcnutí" na opačný poměr stran ze 3:2 na 2:3 nejsou deformace znatelné, a na obrázku přitom zůstalo všechno to, co na originálu. Porovnejte např. kameny vlevo dole a pravý okraj mračen na obloze.

a08a
Jen pro ukázku: Takto vypadá tentýž obrázek po podobné změně velikosti při Libovolné transformaci.
a09
Do třetice zkusíme jeden skutečný extrém. Tohle je panorama Olomouce složené cca ze sedmi fotek pořízených z věže kostela sv.Mořice. Udělat z ní poměr 3:2 nastojato už pochopitelně nejde, ale pokusíme se zjistit, jak daleko můžeme zajít.

a10
Takto nějak vypadá zúžení fotografie zhruba na polovinu. Pravda, nějaké vady už by se našly, ale s ohledem na extrémní povahu této úpravy to není ještě tak zlé. Radnice vpravo už vypadá poněkud nepřirozeně, ale chrám sv.Michala (žlutá budova poblíž středu) působí stále dobře.

Jak vidno, nová verze Adobe Photoshop CS5 zase posunula možnosti digitálních úprav fotografií o kus dále. Není to ale zadarmo. Pro průběh úprav jako tato je často třeba mít v PC velkou RAM, a pro koupi originální verze zase kolem devatenácti tisíc korun v peněžence. V opačném případě se budete muset spokojit s třicetidenní, volně stažitelnou testovací demoverzí, nebo se zařadit mezi softwarové piráty. Volba je na vás:)
 


Komentáře

1 nihil-sub-sole-novi nihil-sub-sole-novi | Web | 19. května 2010 v 10:53

o tejto funkcii som nepočula, ale vyzerá byť skutočne užitočná

2 ENILI ENILI | Web | 19. května 2010 v 10:58

Zdravím a děkuji za komentík u mě.Kdybych nebyla tak vytížená ručními pracemi a zaměstnáním,tak bych k Tobě jistě chodila na kurz úprava fotografií.Potřebuju to jako sůl,ale zatím nestíhám.Snad někdy v zimě.Měj se krásně.Zdraví Šumperačka Enili. :-)  :-D

3 ferda ferda | Web | 19. května 2010 v 14:50

Nový photoshop je super, ale protože nechci krást a nemám peníze tak asi ješte nejakou dobu zůstanu na mojí studentské cs2 ...

Komentáře jsou uzavřeny.