Nové možnosti retuší v Adobe Photoshopu CS5

18. května 2010 v 0:36 | T(h)om |  Fotografování
ps-cs5
Nedávno vyšla nová verze populárního fotoeditačního programu Adobe Photoshop, tentokrát už ve verzi CS5. Zkratka CS zde neznamená češtinu, jak by se mohlo zdát, ale jde o označení nových Photoshopů - Creative Suite. Že jde o označení příhodné si hned ukážeme na jedné nové funkci, která ve starších verzích chyběla. Těžko zde můžu obsáhnout vše o co se Photoshop opět rozrostl. Jednak všechno nevím, druhak jsem nestačil všechno odzkoušet. Každopádně se můžete těšit na vylepšenou tvorbu HDR snímků, či na Puppet Warp, se kterou můžete "rozpohybovat" postavy na fotce. Někdy v dalším článku vám ukážu ještě jednu vychytávku na změnu poměru stran. Měnit postavy je sice lákavé, nicméně v praxi se jistě bude více hodit funkce, na níž se v tomto článku zaměřím. Jde o vylepšení retušovacího nástroje Healing Brush a jeho nádsavbu nazvanou Content-Aware. A protože zelený strom praxe je výmluvnější než šedivá teorie, ukážeme si vše na konkrétním příkladu. Vlastně na dvou příkladech:


Na prvním obrázku vidíte nové prostředí programu a fotku, s níž si trochu pohrajeme. Budeme odmazávat kolegy:)

00
Pro označení retušovaného místa, ale pochopitelně i v jiných případech můžeme využít nový nástroj pro inteligentní výběr. Stačí jím "projet" po označovaném objektu, a nástroj sám si podle barevnosti a kontrastu vybere hrany. Je to rychlé, praktické... Prostě fajn.

01
Máme-li objekt či postavu označenu, klikneme buď na tlačítko Delete nebo současně na Shift+F5 (již ze dřívějška známá funkce Vyplnit). V okénku, které se nám otevře zvolíme v rozbalovací nabídce volbu Content-Aware a vše potvrdíme Enterem nebo tlačítkem OK.

02
A zde máme výsledek. Program sám zvolil vhodnou texturu podle okolí a zamaskování vypadá skoro původně. Při použití klasického výběru však dochází přece jen k určitým chybám, konktétně ke vzniku slabé siluety (nahoře vpravo). Proto mi přijde lepší druhá možnost:

04
V nabídce nástrojů klikneme na nástroj Healing Spot (je na stejném tlačítku jako Retušovací štětec. Změnu provedeme dlouhým stiskem myši) a nahoře označíme zatržítko Content-Aware.

05
Poté podobně jako při použití štětce označíme oblast, kterou chceme nahradit. Stačí přejíždět kurzorem - označená plocha se zbarví šedě.

06
Abraka-Dabra! Z kolegy nezbylo ani Ň. Čest jeho památce!

07
I když to není příliš gentlemanské, totéž provedeme i s dámou v růžovém.

08
Výsledek po použití výběru jako v prvním případě....
09
...výsledek po použití Healing Brush.

11
A zde ještě jeden podobný příklad. Tentokrát bude pokusným králíkem Blanka vlevo nahoře.

12
A králík je fuč.

a
Druhým případem, kdy se funkce Content-Aware bude hodit může být situace jako tato. Jistě se vám už někdy stalo, že při spojení více fotek do panorama se na okrajích vyskytly prázdná místa tam, kde se fotky nepřesně překrývaly. Většinou nezbývá než je pracně dokreslit Klonovacím razítkem, nebo fotku s těžkým srdcem prostě oříznout. Nyní je tu možnost třetí.

b
Pro označení můžeme použít Kouzelnou hůlku, ale s ohledem na výše zmíněnou potíž s hranami doporučuji "obyčejné" Laso.

c
Opět klepneme na Del nebo Shift+F5, vybereme Content-Aware (pokud nám tam nezůstal od minule) a potvrdíme.

d
Provedení akce chíli trvá. U velkého panorama mi dokonce naskočila chyba z nedostatku RAM (mám 4GB RAM, 1GB grafiky a Quad CPU) , takže na to pozor a před aplikací funkce přizpůsobte rozlišení obrázku možnostem své PC sestavy.

e
A takto vypadá výsledek, kdy program sám doplnil chybějící místa.

f
Detail levé části opravené fotky. Všimněte si nejen trávy v popředí, ale i kopců v dálce. Vše vypadá velmi věrohodně a běžný divák by vůbec nepoznal, že je tam tahle část automaticky dokreslena.

Doufám, že se vám tyhle ukázky líbily a zaujaly vás. Příště vám ukážu ještě jednu zajímavou a přesto snadno použitelnou vychytávku. Těšte se;)
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 18. května 2010 v 7:39

Páni! Tome, Ty jsi kouzelník! Super návod, takové já potřebuji...Díky :-)

2 Mar-yeah Mar-yeah | Web | 18. května 2010 v 22:38

No pááni, po tomhle člověk nemůže věřit ničemu než tomu co sám vyfotí a nebo vidí na vlastní oči :-)

3 Jitka Jitka | Web | 19. května 2010 v 7:52

Úsměvný veršík na úvod. :-D Ty rady jsou užitečné. Díky za ně. Já jsem břídil jak ve focení tak v úpravách fotek. To se bude hodit. :-)

4 Tomáš Tomáš | Web | 19. května 2010 v 8:55

acijka: Kdepak já - to Photoshop :-)

Mar-yeah: To nemůže už dávno :-D

Jitka: Jsem rád, že se líbí. Ve skutečosti je ale přece jen lepší fotku dobře vyfotit než ji pak vylepšovat na PC ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.