Slavnosti města Šumperka 2010

5. června 2010 v 21:24 | T(h)om |  Šumperk
V červnu léta Páně 1490 po smrti Matyáše Korvína, krále uherského a českého, se v Šumperku sešly slezské stavy a moravští páni, aby se ve městě dohodli na společné podpoře pro zvolení Vladislava Jagellonského Korvínovým nástupcem. Šumperk si tohle význačné setkání již dvanáctým rokem připomíná při Slavnostech města Šumperka.
Pracovní povinnosti si žádají svou daň i v těchto, po delší době zase krásných slunečných dnech. Kvůli tomu jsem nemohl dokumentovat celé letošní slavnosti, ale aspoň jejich zahájení a ohňostroj jsem si ujít nenechal. Vše proběhlo už včera, tedy v pátek 4.6. večer. Kvůli pozdní hodině také omluvte mé omezené technické možnosti, jimiž následné fotografie místy utrpěly.

DSC_3013b

Začínáme někdy po 21:00 na náměstí Míru pod radnicí. Zde už čekal kočár s koňmi, který byl určen k dopravě starosty na místo oslav.

DSC_3017b
Na malé prostranství před radnicí se sešel průvod historicky oděných hudebníků, rytířů, kejklířů a dalších jim podobných individuí.

DSC_3016b
V čele průvodu kráček harold, který následně vystoupal na radniční schodiště a vyzval vedení města k účasti na oslavách. Mimochodem: Letos je to 100 let od zbourání původní, staré šumperské radnice.

DSC_3039b
Po haroldově výzvě nasedli zastupitelé města do kočáru a v průvodu osvíceném loučemi se vydali k místu oslav - do parku u vily Doris za kulturním domem.

DSC_3048b
Uhnízdili jsme se u jezírka se sochou koně, kde jsme se skryli před okolními davy. Bohužel to nestačilo. Drobotina bez dozoru dospělých neustále pobíhala okolo a procházející lidé pak nešetrně dupali po záhonech fialových květin.

DSC_3118b
Městští zastupitelé a představitelé partnerských měst - polské Nysy a německého Bar Hersfeldu, kteří brzy dorazili k připravenému pódiu byli také oblečeni stylově.

DSC_3121b
Harold připomněl okolnosti, kvůli nimž se slavnosti města pořádají a zmínil i několik dalších zajímavostí šumperské historie. Ke slovu se dostali i oba přítomní starostové dvou partnerských měst (Šumperk má partnerství s více městy v různých částech Evropy).

DSC_3115b web
Účast byla hojná a program bohatý. Po proslovech se pod pódiem rozběhla ohňová show a ukázka bojů a historických tanců, ze kterých však žádné fotky nemám. Měl jsem na to příliš špatné místo a sám jsem mohl zahlédnout jen útržky na velkoplošné obrazovce.

DSC_3138b
Dá se říct, že šumperské ohňostroje začínají být pověstné a své cti dostály i tentokrát. Podívaná byla provázena slovem i hudbou, odehrávala se na vršku před budovou vily Doris i vysoko na obloze. Vše se pak zrcadlilo v hladině jezírka, kde se vesele proháněly žáby:)

DSC_3157b
Výtrysk tří barevných fontán.

DSC_3191b
Ohňostroj

DSC_3185b web
Ohňostroj

DSC_3188b
Do třetice pohled na rozzářenou oblohu.

DSC_3181b
A to je vše. Technicky se moc nedařilo a navíc jsem ráno musel vstávat o půl páté do práce. Možná si tedy umíte představit, jaké to ráno vlastně bylo, když jsem šel lehnout někdy po půlnoci. Ale co! Žijeme jen jednou a návštěva městských slavností byla tak trochu "občanská povinnost":) Navíc..... Stálo to za to!:)

PS: Pár dalších fotel najdete v galerii a na rajčeti (větší formát), ale za tu kvalitu se ještě jednou omlouvám.
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 5. června 2010 v 23:02

Paráda...Úplně mě nadchla fotka s jezírkem a sochou koně.Také ohňostroj je povedený...jistě to musí být zážitek takové slavnosti. :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 6. června 2010 v 4:54

acijka: Díky:) Zážitek to byl bezvadný, jen poněkud hektický skrze ty lidí, kteří mi pořád probíhali kolem stativu postaveném na břehu jezírka. Docela by mě naštvalo, kdyby mi utopili foťák.

3 Kittanya Kittanya | Web | 7. června 2010 v 16:15

Též jsem si to nenechala ujít. Ale narozdíl od tebe se mi fotky z ohňostroje vůbec nepovedly. Jsou hrozně rozmazané a zaostřené na tu část oblohy, kde mě a můjo fotécé příslušenství zrovna někdo pošoupnul loktem :-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 7. června 2010 v 17:45

[3]: Cože? Ty jsi taky ze Šumperka?! To jsem vůbec nevěděl:)

5 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 8. června 2010 v 0:11

[4]: Ze Zábřeha, T(h)ome ;-), ale báška tam chodí do školy a mamka tam všem kdysi dávno vařila na Slovaně.

6 T(h)om T(h)om | Web | 8. června 2010 v 6:04

[5]: No vida:) A já jsem zase v Zábřehu bydlel 16 let. Tož to je dobrá náhoda:)

Komentáře jsou uzavřeny.