Nástroj "Rozsah barev" a jeho praktická ukázka při nahrazení přepálené oblohy

24. července 2010 v 11:34 | T(h)om |  Fotografování
Delší dobu jsem do rubriky Fotografování nepřispěl, takže dnes to hodlám napravit. Venku je stejně hnusně, takže nikam nemůžu a deštivý víkend vyplním něčím užitečným. Ukážeme si jeden velice šikovný nástroj, který ve Photoshopu můžeme najít a použít ku svému prospěchu.
Největší paletu nástrojů pro výběr najdeme pochopitelně v nástrojové liště po levém okraji rozhraní programu. Asi většina z vás zná obdélníkový výběr, laso nebo kouzelnou hůlku. Co však mezi těmito "lištovými" výběry nenajdeme je užitečná věcička Rozsah barev. Její použití si ukážeme na praktickém příkladu, a to na nahrazení vypálené oblohy. Oblohu jsme sice už nahrazovali dříve, ale tohle je zase jiný, pro někoho možná jednodušší postup. Budeme opět potřebovat dva obrázky:

01

Pochopitelně ten, který chceme upravit (zde z Luhačovic)...

02
...a nějaký, kde máme vhodou a hlavně správně exponovanou oblohu.

03
Hlavní obrázek otevřeme ve Photoshopu a vytvoříme z něj duplikovanou vrstvu, protože ta jde následně lépe upravovat. Jak na to vidíte na ukázce, ale jde to i klasicky Ctrl+C - Ctrl+V, pochopitelně po předchozím označení Ctrl+A nebo obdélníkovým výběrem.

04
V záložce vrstev se nám objeví tohle, načež vrstvu pozadí smažeme. Nejjednodušší je přetáhnout vrstvu myší do koše, jehož malinkou ikonu najdeme vpravo dole.

05
Nyní nastal čas pro vložení druhého obrázku. Jde to opět různě, ale já ho prostě otevřu, udělám Ctrl+A, Ctrl+C, zavřu a Ctrl+V vložím do prvního obrázku. Kopie se nám zobrazí jako nová vrstva překrývající původní fotku, takže ji v paletě vrstev jednoduše přetáhneme tažením myši dolů.
Tím jsme získali něco, co si můžeme představit jako dvě papírové fotky ležící na sobě a druhým krokem bude "vystřihnout" z "horní" fotky "díry", kterými nám prosvitne fotka "spodní".

06
Nástroj Rozsah barev, který za chvíli použijeme, pracuje tak, že v obrázku vybere barevně stejné oblasti nebo oblasti, které se barevně liší v rámci nastavené tolerance. Zní to možná trošičku složitě, ale brzy to pochopíte. Jde o to, že někdy se části s podobnou barvou vyskytují jak na obloze, tak na hlavním objektu, o nějž přijít nechceme. Proto nyní klikneme na nástroj Mnohoúhelníkový výběr a zhruba označíme hranici toho, čeho všeho se mají týkat následné úpravy. V tomto případě je to především obloha.

08
Teď už můžeme použít avizovaný výběr Rozsah barev. Najdeme jej netypicky v položce "Výběr" v horním panelu.

09
Objeví se nám takovéto okno. Kapátkem klikneme na oblohu (tedy na ten bílý flek, co místo ní máme), podle potřeby upravíme neurčitost (toleranci rozdílu odstínu) a potvrdíme Enterem či kliknutím na OK.

10
Tím dojde k výběru barevně podobných ploch ve vybrané části fotky, které můžeme dále upravovat.

11
Protože jsme si do spodní vrstvy zkopírovali fotku s oblohou, stačí nám tyto plochy jednoduše vymazat. Nejlépe tlačítkem Delete.

12
Mezi oběma zdrojovými obrázky jsou většinou jasové nebo tónové rozdíly, které je potřeba doladit. V tomto případě jsem spodní vrstvu zesvětlil pomocí úrovní (Ctrl+L), ale jde to třeba i přes Ctrl+U.
Také vidíme, že vpravo nahoře zůstal tmavý mrak z původní fotky. Záleží na nás, zda ho tam necháme nebo ne. Mě přišlo lepší se ho zbavit, takže jsem ho jednoduše označil lasem a vymazal.

13
Zde už máme výsledek a zbývá pouze sloučit vrstvy. Buď přes "Sloučit všechny vrstvy" v nabídce Vrstvy v horním panelu, nebo rychleji Ctrl+E (zde musíme mít myší vybranou horní vrstvu).

Upozorňuji, že nástroj Rozsah barev má pochopitelně širší využití než mazání. Po jeho aplikaci můžeme dělat totéž, co po jiných výběrech - upravovat barevnost, úrovně, kontrast, šum.... Jeho výhodou je především schopnost vybrat i barevné části roztroušené různě po fotce, což by jinak třeba s Kouzelnou hůlkou byla fuška. Doufám, že aspoň někomu tento tutoriál pomůže:)
 


Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 27. července 2010 v 18:07

To je dobrý! Bych si měla už konečně taky pořídit Photoshop. I když, možná by bylo lepší koupit rovnou na foťák filtr, jestli se dá použít i na kompakt.. :-? Zrcadlovku s sebou na výlety nosit nebudu, ale kompakt mi zase oblohu dost přepaluje..Hm. :-?

2 Tomáš تماش کلر Tomáš تماش کلر | Web | 28. července 2010 v 5:02

No, filtry na kompakty bývají problém. Snad by se dal použít system Cokin. Pokud máš ultrazoom, tam jsou možnosti lepší. Já s sebou přece jemn tahám zrcadlovku, někdy i kompakt (ultrazoom). Doma bych si pak vyčítal, že fotky mohly být lepší kdybych nebyl líný se s tím tahat:) Zrcadlovku mám na většinu snímků, ultrazoom na vzdálené scény, protože ještě nevlastním zrcadlovkový objektiv s pořádným "zoomem". Díky za návštěvu.

Komentáře jsou uzavřeny.