Divadlo Šumperk

14. srpna 2010 v 20:34 | T(h)om |  Šumperk
Divadlo
Šumperské divadlo bylo dostavěno v roce 1902 podle návrhů vídeňského architekta Georga Bergera. Protože tehdy bylo město z větší části německé, odpovídá tomu i koncepce budovy. Ta trochu připomíná hrad, což celkem odpovídalo představě tvrze bránící němectví před Slovany. To se naštěstí nepovedlo, němčouři utřeli rypáky a v roce 1951 už v Šumperku hrál český profesionální soubor. Pravděpodobně největší zkázu přinesl divadlu ohromný požár z roku 1994, kdy bylo zničeno prakticky všechno vybavení a byla narušena dokonce i sama budova. O rok později byla zahájena rekontrukce a od roku 2000 je kulturní svatostánek opět v provozu.
Je ode mě ohromná ostuda, že jsem si dosud nenašel čas se do našeho městského divadla vypravit, ale asi jsem barbar a divadlo jako takové mě neláká. Přesto se zadařilo: S přítelkyní jsme byli včera pozváni na svatbu, která se konala právě v prostorách divadla, a tak vám nyní mohu nabídnout několik málo fotek. Jistě pochopíte, že svatebčany zde prezentovat nebudu, protože k tomu nemám jejich souhlas. Neuvidíte ani jeviště či hlediště. To totiž není nejlepší prostor k takové akci, která se konala v prostorách menších a k tomu vhodnějších.

P1000209
Vstupní dveře z Komenského ulice a návštěvnický vchod do budovy.

DSC_7651b
Hlavní schodiště. Dole uprostřed je vidět prostor šaten a východ ven (viz. předchozí obrázek).

DSC_7638b
Foyer v prvním poschodí.

DSC_7650w
Kožená sedací sada ve foyer.

DSC_7626b
Malý sál v prvním patře, kde se konal i včerejší svatební obřad. Z oken je vidět buď na ulici Komenského nebo na Hlavní třídu.

DSC_7646b
Ve druhém patře najdeme místní zajímavost - asi třímetrovou skleněnou lávku.

DSC_7640b
Jak můžete vidět, tahle atrakce potěší zejména ty osoby, které mají fobii z výšek:) Při pohledu dolů máte totiž pocit, že stojíte ve volném prostoru.

DSC_7643b
Plošina pod úrovní střechy divadla. Na střechu se dá vyjít po točitém schodišti (vlevo), které bylo ale bohužel zamčené, takže pohledy z výšky nepřináším.

DSC_7645b
Ve druhém patře se nalézají vstupy do lóží a na balkon. Fotografováno z výše zmíněné skleněné lávky.

DSC_7648w
Dnešní poslední foto je pořízeno také ve druhém poschodí a zachycuje pohled vzhůru k prosklenému stropu.

Pro milovníky umění pak přidávám ještě odkaz na oficiální stránky divadla: www.divadlosumperk.cz

Toť vše, díky za pozornost:)


 


Komentáře

1 drzimtipesti drzimtipesti | E-mail | 14. srpna 2010 v 23:07

SVATBA pro dnešní mladé není už tak důležitá. Omrknul jsi to ?, kdy sebereš odvahu do toho také praštit ??? Já ctím tradice, jsem pro, ale je to věc názoru a diskuze ...
Foto super, jak jinak, když jsou od tebe. :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 15. srpna 2010 v 8:40

drzimtipesti: Díky za nezasloužené pochvaly:) S tou svatbou... Já mám vždycky pocit, že každá, které se zúčastním mě spíš odrazuje (ne kvůli svatbě samotné, spíš kvůli těm šaškárnám okolo), ale stejně díky za názor.

3 SS SS | Web | 23. srpna 2010 v 19:10

Z tolika pohledů to divadlo ani neznám, a to jsem tam byla dříve jako doma... Ale má trasa vedla jen z šasten→sál... v tom obřadním pro svatební obřady jsem nebyla a o skleněném mostku nemám ani potuchy... Ale můžeme být pyšní na to naše divadlo :-), stavba je to dokonalá.

4 Frodo Frodo | E-mail | Web | 27. srpna 2010 v 19:21

V tomto divadle jsme byli pravidelně, co by abonenti školou povinní. I když se také pokládám za barbara nekulturního, na tento sál mám nádherné vzpomínky. Vystoupení se mi moc líbila, byla tam i spousta výstav. A my byli strašní borci, když jsme tam šli v kombinaci sako - rifle. Teď to asi už není tak ujeté, ale před cca 30ti léty ty bylo něco!
Díky ze pěkné fotky, rekonstruované jsem divadlo zevnitř neviděl, při mých návštěvách Šumperka v denních hodinách snad ani jinak vidět nejde :-?
Ahoj!

Komentáře jsou uzavřeny.