K čemu jsou dobré křivky

5. srpna 2010 v 20:59 | T(h)om |  Fotografování

Uznávám, že titulek článku je maličko zavádějící, ale ne zase tak moc. K tomuto příspěvku mě přiměla jedna fotka okna s pavučinami pořízená během nedávného výletu na hrad Sovinec. Tady je zmíněný výcvak:

1
Jak sami uznáte, není to nic moc. Prakticky vidíme pouze velký černý flek a uprostřed díru se zelenou texturou. Důvod je jasný: Je to foceno na schodišti hradní věže, kde je tma ostře kontrastující se slunečnou scénou venku. Na první pohled se nám to chce hned vymazat a navždy na takovou nepodařenou fotku zapomenout, protože to tak pro ni i pro nás bude lepší. Ale když už je stejně prakticky odsouzená k smrti, co si s ní trošku pohrát?


2
Otevřeme ji v mé oblíbené digitální fotomučírně Photoshopu a vyzkoušíme nějaké to nádobíčko.

4
Pro uživatele, kteří používají spíš nějaké obyčejné editory nebo nejjednodušší prohlížeče by asi napadlo jako první použít známá táhla jasu a kontrastu. Výsledek vypadá nějak takto, a to si račte všimnout, že táhlo jasu je na maximu doprava. Výsledek? Scéna v okně se přepálila a i když kolem okna něco vyniklo, je to furt hnus.

3
Opakování též samé operace jen potvrdí fakt, že tudy cesta nevede. Nástroj Jas a kontrast je opravdu pouze taková berlička, kterou doporučuji nepoužívat. Nadělá totiž víc škody než užitku. Raději se podíváme, co tu máme dále:

5
Zkratkou Ctrl+L (nebo v Obraz / Přizpůsobení) vyvoláme okno úrovní. To už je pro běžnou práci s kontrastem a jasem věc podstatně užitečnější, protože na histogramu si přesně nastavíme hranice pře- i podpalů (okraje grafu) a zbytek snadno doladíme středním jezdcem. Jak to zabere na takový extrém, jakým je naše dnešní foto?

6
Vidíme, že efekt je (logicky) o něco lepší než u jasu a kontrastu. Jasové rozdíly mezi nejtmavšími a nejsvětlejšími partiemi nejsou tak do očí bijící, ale pořád to nějak není ono. Navíc tahem jezdce jakýmkoliv směrem spíš ublížíme buď jasům nebo stínům, což nám na radosti do života nepřidá. Vyzkoušíme tedy třetí hračku, kterou Photoshop oplývá už od svých ranných dob:

7
Tou hračkou jsou křivky, jak se dá podle názvu článku předpokládat:) Najdeme je v nabídce Obraz / Přizpůsobení jako úrovně, nebo použijeme rychlejší zkratku Ctrl+M. Funkce křivek by se dala přirovnat k ekvalizéru u hi-fi věže nebo koneckonců i třeba u softwarového hudebního přehrávače typu Windows Media Player. Pomocí tohoto nástroje totiž můžeme zesílit nebo naopak ztmavit jen určitou oblast jasů či stínů.

8
V pozadí okna vidíme histogram podobný tomu, jaký bychom viděli při použití úrovní. Usnadní nám kontrolu toho, kde bychom si měli dát pozor na případné přepaly, nebo kde je třeba zasáhnout. Tenká čára vedoucí skrze graf zobrazuje průběh jasů a právě její deformací budeme upravovat. Protože tuto přímku budeme deformovat - křivit, dostal nástroj také svůj název. Na lince pracujeme tak, že kliknutím myši na ni vytvoříme tzv. uzly, kterými můžeme následně pohybovat a čárku vychylovat žádaným směrem. Stínování po stranách grafu nám ukazuje co vlastně děláme. Spodní část reprezentuje vstupní hodnoty, levá zase výstupní. Zní to možná málo srozumitelně, ale pokud si to zkusíte, brzy pochopíte.

9
Výsledek může vypadat nějak takto (při troše snahy i mnohem lépe, já jsem po dni v práci utahaný a zlenivělý). Okolí okna - tedy zeď, parapet i pavučiny vystoupily z temnoty, zatímco jasné partie fotky za sklem zůstaly téměř nedotčeny. Pravda, pořád to není jak od Saudka, ale posun proti originálu ohromný (můžete porovnat).
Sluší se dodat, že podobné, i mnohé jiné a neméně užitečné efekty si můžete zjednodušit stažením či zakoupením a instalací některého zásuvného modulu (pluginu). Právě podobnými prosvětleními se zabývá například Topaz Adjust nebo Redynamics. Zrovna u zmíněných dvou je však nevýhoda toho, že jde o komerční produkty a předpokládá se jejich zaplacení. Při troše googlování snad najdete nějakou free alternativu nebo crack (což z mé strany není doporučení) X:D Nechce-se li vám utrácet ani nelegálně stahovat, naučte se pracovat s křivkami a máte vystaráno:)
 


Komentáře

1 Lafi Lafi | Web | 6. srpna 2010 v 21:03

Křivky ..., zezačátku to byla moje noční můra, ale dají se jejich pomocí zachránit fotky pomalu na vyhození (ostatně jak píšeš). Jen to chce trochu cviku a estetického cítění, čehož se u mě nedostává :-/

Jinak dobrý článek na úvod ke křivkám. Možná by to chtělo nejaké jednoduché příklady, aby lidičky věděli jak mají s křivkou hejbat. Ale chápu, když se přiřítím domů z práce, kolikrát je člověk jak zbitej a pak ještě pro ty nenasytný blogery psát nějaká moudra se moc nechce :-D

2 T(h)om T(h)om | Web | 7. srpna 2010 v 7:19

Lafi: Máš pravdu v tom, že jsem to vzal hodně hopem a úplný začátečník z toho moc nepobere. Jak píšeš - utahanému z práce se člověku nechce popisovat podrobně všechny detaily. Tím hůř, že ani já nejsem v práci s křivkami žádný odborník. Zkoumám je teprve krátce, ale protože cítím, že by aspoň informace o jejich existenci a nástin funkce mohl být někomu ku prospěchu, sesmolil jsem tento článek. Dodatečně uznávám, že mohl být obsáhlejší a možná to někdy příště napravím:)

3 Vendy Vendy | Web | 13. srpna 2010 v 15:04

Používám něco podobného, jen jednoduššího. Tady ty prográmky dokážou pěkně osvěžit docela fádní nebo nepovedenou fotku, a udělat z ní skoro umělecký kousek... 8-)

4 Karfík Karfík | 24. dubna 2012 v 20:59

Nebo se na to dá použít funkce projasnění stínů, to dnes má snad každý foto editor. Ale pokud si to člověk chce udělat přesně dle sebe, pak křivky jsou lepší.

Komentáře jsou uzavřeny.