Víkendové přežírání v Raškově a Aloisově

16. srpna 2010 v 9:04 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Tento článek nebude, aspoň z mého pohledu nijak cestovatelský. Následující fotky byly pořízeny na místech, která znám už roky, kde jsem prakticky vyrostl a jak to tak vypadá, která jsem si stihl někdy i poněkud přehnaně zidealizovat. V sobotu se na chalupě v Aloisově (část Bohdíkova) konala narozeninová oslava. Protože opravdu nejsem ten typ, co by dokázal celý den jen sedět a cpát se dobrotami, přináším i několik málo fotek z okolí.
Jelen

První akcí oslav byl oběd v nedalekém Raškově. Tam se nachází restaurace Obora (dřívější článek zde). Svůj název nedostala náhodou. Hned za budovou najdeme velký výběh plný nádnerných daňků, jelenů, laní i malých kolouchů.

Krmení jelena
Ačkovil jsme zvyklí na to, že tato zvířata jsou velmi plachá a jen pár šťastlivcům se podařilo spatřit je ve volné přírodě, zde se chovají naprosto krotce. Tento krasavec dokonce dobrovolně přišel přes celou oboru až k nám a nechal se krmit z ruky čerstvou trávou. Člověk jen žasne a snaží nemyslet na to, že zvířátka tu nejsou ani tak k pobavení, jako ke konzumaci. V restauraci si totiž můžete dopřát k obědu zvěřinové speciality z vlastního chovu.

Aloisov
Po obědě jsme se všichni přesunulu do Aloisova na chalupu, kde žranice pokračovaly na zahradě. Musím přiznat, že mi nikdy nedošlo jak je Aloisov vlastně ve skutečnosti ošklivý. Jedna veliká továrna, dva zašedlé činžáky a pár nijak zvlášť upravených rodinných domků. Jako dítě, které tu vyrostlo jsem všechno vnímal úplně jinak. Ono dospět není holt vždycky výhra. Tohle foto je pořízeno ze skály nad boudou místních speleologů. V lese před lety objevili údajně velkou jeskyni, kterou tady zkoumají. Navíc také pozorují a kroužkují netopýry, jimiž se to v údolí za letních večerů jen hemží.

Hostice
O co ošklivější je zmíněná dědina, tím malebnější je její okolí. Pole a louky na kopcích sice skrývají několik dalších vesnic (dovolím si tvrdit, že na oko více příjemných než Aloisov), ale hlavně je tu spousta tichých lesních zákoutí, bylinami vonících luk a pokud nejste líní si vyšlápnout nějaký ten svah i krásných výhledů. Na snímku obec Hostice za lesem severně od Aloisova.

Houba
Jako i jinde, také tady se dá skoro na každémn kroku zakopnout o houbu. Sám se v nich moc nevyznám a spolehlivě poznám jen houbu na mytí, takže si jejich hledání klidně odpustím.

Bedly
Tohle je údajně bedla. No, uvidíme po dnešním obědě.... :)

Kopce
Průhled z okraje lesa na kopce nad Hosticemi.

Kobylka
V trávě na loukách to žilo. Každý krok vyplašil hejna brouků a kobylek, které se vždy rozletěly na všechny strany.

Po sklizni
A ještě jedna idylická scénka - sklizené pole v zatáčce za Aloisovem směrem k Bohdíkovu a Hanušovicím. Na fotce fo vypadá o něco lépe než v reálu. Hned vedle je totiž silnice a železniční trať mezi Šumperkem a Jeseníkem.

Vláček
Motoráček frčící někem do Hanušovic. Pod tratí na druhé straně teče řeka Morava.

Živáňská mňamka
Na závěr něco na zub: Pro masožravce tohle masátko grilované na žhavých uhlících...

Dortík
...pro mlsouny dortík. To je všechno, díky za návštěvu:)


 


Komentáře

1 MirekČ MirekČ | Web | 16. srpna 2010 v 10:25

Tomáši, prosím tě, popiš, nejen mě, jak se udělá takový "balík" masíčka??? Díky

2 T(h)om T(h)om | Web | 16. srpna 2010 v 12:30

MirekČ: Rád bych poradil, ale nemůžu. Chystali to totiž rodiče, ale všiml jsem si, že to bylo podélně vyztužené špejlemi a omotané tenkým provázkem:)

3 Shariony Shariony | Web | 16. srpna 2010 v 18:17

Téda, to byla oslava, přímo žranice. Na druhou stranu třicetiny se musí oslavit pořádně :-) Docela si říkám, že ještěže to těm daňkům, jelenům a srnkám nedojde, že tam žijí jen pro zabití a snědění :-/ Snad.. to takhle nevnímaj. Bedla to podle mě je, dělali jsme z ní mňam smažené přírodní řízky s kmínem a solí. Jinak já sbírám jen ty 100% jedlé- když mají pěkně hnědou hlavičku a žlutý spodek (tedy žádné listy). A samozřejmě žádnou cibulku. 7. fotka je úplně nej ;-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 16. srpna 2010 v 18:25

Shariony: Pravda, žranice je trefnější výraz. A bedly to skutečně byly. Od oběda uplynulo už asi šest hodin a pořád žiju :-D

5 Lištička Lištička | Web | 20. srpna 2010 v 12:09

Jejej, při pohledu na to masíčko na předposlední fotce se mi sbíhají sliny :-)

6 Janca Janca | 24. srpna 2010 v 19:50

Ahojki bratranku:)
Preji dodatecne vse nej nej k tak pekne kulatym narozeninam:)Doufam ze jsis to poradne uzil a oslavil:)
Doufam ze zase nekdy treba na Starem, ale ne u dalsich kulatin babicky nebo dedy,pacek, a pozdravuj vsechny:)janca :-P

7 T(h)om T(h)om | Web | 24. srpna 2010 v 21:27

[6]: No teda, to je ale překvápko!:) Tohle jsem opravdu nečekal. Moc děkuju. Fakt jsi mě překvapila. Zdravím jak Tebe, tak zbytek klanu a také se budu těšit na nějaké to případné setkání. Jen škoda, že jsi nezanechala nějaký kontakt. Kdykoliv se ozvi třeba přes vzkazník (okénko v menu blogu) a napiš aspoň mail. Ještě jednou díky a přeji hezký den. Tomáš

Komentáře jsou uzavřeny.