Dny evropského dědictví v Šumperku: Geshaderův dům a vyhlídka z radnice

12. září 2010 v 8:00 | T(h)om |  Šumperk
Včerejší článek se zabýval duchovními památkami, dnes se naopak budeme věnovat těm světštějším. Nebude to článek obsáhlý a nebude v něm příliš mnoho hodnotných fotek. Na druhou stranu doplní sérii příspěvků ze dne 11.9.2010 o návštěvě šumperských památek.

GESHADERŮV DŮM
Geshaderův dům


Dům, který nyní nese označení Dům evropského setkávání byl postaven koncem 18. století pro místního perníkáře Geshadera, ale během dějin mnohokrát změnil majitele. Poslední měsíce láká turisty především výstavou o historii čarodějnických procesů, která se nachází v jeho podzemí, a o které jste se mohli dočíst už dříve v tomto článku. Protože během Dnů evropského dědictví byl vstup do expozice mimořádně zdarma, podle očekávání o něj byl i velký zájem. Z tohoto důvodu (a proto, že už jsem výstavu viděl) jsem se rozhodl prozkoumat ostatní části budovy. Nebylo toho moc, kam bych se dostal. Většina částí domu je moderně zařízena a oddělena zamčenými prosklenými dveřmi od kanceláří a zasedacích sálů. V přízemí jsem si prohlédl výstavu fotografií jesenické krajiny a po schodech se vydal do pater.

Erb
Když jsem prošel schodištěm lemovaným fotografiemi partnerského Bar Hersfeldu, první co se objevilo byl tento kovový erb na zdi.

Geshaderův dům
První patro Geshaderova domu.

Geshaderův dům - Půda
Na půdě toho také mnoho k vidění nebylo. Třebaže prostor měl jakýsi starodávný nádech díky mohutným dřevěným krovům, spousty moderního haraburdí na zemi to kazily. Na hromadách se tu válely například staré tiskárny k počítači a krabice od kostarických banánů neurčitého obsahu.

Geshaderův dům - Výhled z půdního okna
Nějakou (aspoň informační) hodnotu tedy má snad tento obrázek zachycující výhled z jednoho z půdních okének směrem na Radniční ulici kolem chrámu Zvěstování Panny Marie.


VYHLÍDKA Z RADNIČNÍ VĚŽE
Ochoz na radniční věži

Co se rozhledů z věže šumperské radnice týká, i o nich už se tady v minulosti minimálně jeden článek objevil. Myslím, že v něm najdete více hodnotnějších informací i fotek. Tenkrát na to byl prostě čas. V sobotu všechno pokazilo velké množství lidí a chaotická situace na samotném ochozu věže. Přesto pár informací ani tady neuškodí:
Současná šumperská radnice byla postavena v roce 1911 a nahradila tu původní, zničenou požárem. Věž je vysoká 56 metrů a vyhlídkový ochoz se nachází 27 metrů nad zemí. Je odtud výhled na všechny směry a krásný je především ten na Hrubý Jeseník. Pro lepší orientaci jsou na zábradlí popsané konkrétní místa a hory. Je dobré upozornit, že pro osoby trpícími strachem z výšek nemusí být návštěva vyhlídky ideální nápad. Nejen kvůli oněm 27i metrům, ale i kvůli velmi stísněnému prostoru na ochoze. Skrze úzký průchod je také pohyb povolen jen jedním směrem a funguje podobně jako na kruhovém objezdu na silnici. Lidé se díky tomu nepřelézají a pohodlně vstupují i vystupují.

Morový sloup
Před fotkami z věže si dovoluji upozornit na nově rekonstruovaný morový sloup, který stojí hned vedle radniční budovy.

Výhled z radniční věže
Ani Šumperk se před desetiletími nevyhnul výstavbě paneláků. Naštěstí je dnes jejich většina nově opravena a fasády získaly proti původní šedi i veselejší ladění.

Výhled z radniční věže
Pohled na domy na Lužickosrbské ulici vedoucí od náměstí Míru na náměstí Republiky ("Gotwalďák").

Háj
Výhled na kopec Háj s dřevěnou rozhlednou na vrcholu. Vidět jsou pochopitelně i okolní kopce. Například Chocholík vlevo a Lovák vpravo.

Výhled 2
Loňský snímek výhledu na Jeseníky. Letos byla bohužel špatná viditelnost.

Hlavní třída
Na závěr pohled na radniční věž od divadla na Hlavní třídě.

*

Další a poslední reportáž série bude o návštěvě Vlastivědného muzea.
 

Komentáře jsou uzavřeny.