Dny evropského dědictví v Šumperku: Vlastivědné muzeum

12. září 2010 v 9:39 | T(h)om |  Šumperk
Muzeum

Budova šumperského Vlastivědného muzea se nachází na jednom z nejfrekventovanějších míst ve městě a prakticky ji nelze minout při cestě z nádraží (ať už autobusového nebo vlakového) do centra. Konají se tu pochopitelně sezónní a různě obměňované výstavy, ale v patře najdeme i stálou expozici mapující nejen historii oblasti, ale i zdejší přírodu. Je mi trochu stydno, že s návštěvou jsem čekal až to půjde bez placení, ale byl jsem maličko nedůvěřivý k tomu, co uvidím. Šumperk je přece jen spíš menší město a místní muzeum se těžko může srovnávat s Louvrem , Pradem nebo Národním muzeem v Káhiře. Přesto dnes můžu klidně prohlásit, že expozice je zajímavá a stojí za návštěvu.


Výstava techniky - topidla
V přízemních prostorách - konkrétně v pravé části, probíhala výstava věnovaná různé technice používané před pár desetiletími. K vidění byly pračky, šicí stroje, rozhlasové přijímače nebo tyhle radiátory. Jak trefně poznamenala jedna návštěvnice ke svému manželovi: "To je strašný, že spoustu těch věcí máme ještě doma!".

Výstava techniky - fotoaparáty
Příznivce fotografování nepochybně zaujala výstavka historických fotoaparátů z doby, kdy o nějakém CCD nebo CMOS neměl nikdo ani páru.

Výstava techniky - promítačka z kina v Zábřehu
Zajímavým exponátem byla i kinofilmová promítačka. Byla to totiž první a původní promítačka ze zábřežského biografu.

Byliny
V levé části přízemních prostor byly k vidění různé léčivé i neléčivé byliny. Některé v ošatkách, jiné v dózách či herbářích, a všechny úhledně označené buď štítkem nebo i nákresem a podrobnějším popisem.

Kroje
Expozice ve druhém patře se pak plně zabývá historií a přírodou šumperského okolí. Najdeme tu sbírku dobového oblečení, krojů i různých dokumentů a předmětů. Většina z nich nezapře dobu Sudet, protože různé nápisy na nich jsou především v němčině.

Mince
Velice zajímavou expozicí jsou vitríny s archeologickými nálezy. Vůbec jsem nevěděl, že například v oblasti dnešní Temenice bývala v době bronzové osada, a už vůbec že se tam našly zajímavé předměty. Další artefakty pocházejí například od trosek Nového hradu u Raškova a jiných lokalit.

Misál
Faksimilie středověkého misálu.

Sovy
Milovníky zvířátek potěší i vyděsí sbírka vycpanin. V muzeu jich najdeme víc než na tomto blogu, takže všechno, co vám tu ukážu berte jen jako odvar.

Bobr
Kdybych bez vysvětlení napsal, že jsem vyfotil bobra, mnozí by mě mohli mít za šmíráka. V tomto případě ale není k podobným podezřením důvod a bobr byl skutečný, byť pouze vycpaný.

Kamzík
Podobně je na tom i kamzík. Možná se hodí dodat, že kamzík, ačkoliv se v posledních dnech podle ochránců přírody v Jeseníkách přemnožil, není v tomto kraji původním druhem a byl zde uměle vysazen. Nyní se mezi sebou hádají ochránci přírody se správou přírodní rezervace o to, zda povolit jeho odstřel. Kamzík je totiž chráněn zákonem.

Ryby
Abychom neopomenuli žádný živel, je tu i výstavka vodních živočichů. Ryby sice visí na vlasci ve zcela suché vitríně, ale kdo by chtěl vidět něco živějšího, pro toho jsou k dispozici akvária se zcela čilými tvorečky.

Minerály
Podivíny libující si v šutrech a minerálech pak nejspíš potěší část věnovaná právě geologii. Najdeme tu kameny, nerosty a minerály z různých částí kraje. Všechny jsou stejně jako všechno ostatní pěkně a přehledně popsané jak druhem kamene, tak místem odkud pochází.

Obraz
O malovaných obrazech minulosti Šumperka už jsem psal v předchozím článku. Pro více informací o nich klikněte na tento odkaz. Najdete tam některé tyto obrazy i linky na fotky ze současnosti, takže můžete porovnávat:)

Kostitřas
Oko nejednoho nadšeného cyklisty spočine na vystaveném kostitřase. Srdce takového cyklonadšence pak zaplesá hlavně po prozkoumání sedla a řídítek nad tím, že dnes už máme lepší konstrukci. Jízda na tomto kole totiž musela být nejen o hubu, ale i o vejce.

Tkalcovský dům
Několik místností se zabývá řemesly. Samotného mě překvapilo, co všechno se v Šumperku a jeho okolí vyrábělo. Kdo by tu čekal třeba vyhlášeného puškaře, který nakonec udělal kariéru až v Praze? Mezi ty méně nebezpečné aktivity patřilo například tkalcovství, jak dokládá tento snímek tkalcovky. Ostatně textilní průmysl ve městě kvetl až do let nedávno minulých (Moravolen, Hedva, Perla), kdy jej vytlačilo levné oblečení z Asie.

Expozice
Fandové historie si přijdou na své mimo jiné i zde, u expozice věnované třicetileté válce nebo čarodějnickým procesům. Čarodějnické procesy sice nyní lépe a moderněji mapuje výstava v Geshaderově domě, ale "oblíbené" atributy té doby v podobě palečnice či španělské boty nalezneme i zde.

Oblečení
Ukázka středověkého oblečení.

Pavlínin dvůr
Přímo z muzea lze bočním východem vejít do prostoru Pavlínina dvora - tedy jakéhosi prostoru uprostřed kulturních zařízení, a přes něj se dostat do Galerie Šumperska, kde jsou k vidění výtvory moderních umělců z okolí.

Galerie šumperska
Výstavní prostor působí optimisticky a slunečně, i exponátů je tu dost. Musím se ovšem přiznat, že tomuto druhu umění příliš nerozumím a neocením ho. Jen pro zajímavost: V tom pytli na zemi byly polystyrenové kuličky, které zespodu cosi (možná kompresor) promíchávalo, takže to vypadalo, jako by pod vrstvou polystyrenu něco běhalo. Zajímavá hračka,.... ale umění?

Hoch se psem
Dá se říct, že to je v kostce asi všechno. Poseldní fotka hocha se psem pochází z vestibulu galerie. Dá se odtud projít přes informační centrum zase na prostranství před muzejní budovu, což jsem udělal a s foťákem plným obrázků zamířil domů je naházet na net a sesmolit pár článků na blog:)

Doufám, že všechny 4 články - nebo aspoň některé z nich, pro vás byly přínosem. Už proto, že v blízké budoucnosti zde pravděpodobně nic nepřibude. Uvidíme. Do té doby se mějte podle svých představ.

***

Odkazy na předchozí články ze Dne evropského dědictví v Šumperku:


Více fotografií na:
 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 12. září 2010 v 19:13

Krásná výstava...Nejen ty fotoaparáty...Celkově úsměvné zavzpomínání :-)

2 acijka acijka | Web | 12. září 2010 v 20:59

Paráda, aspoň vím, co mě v muzeu čeká a že to nebude nuda.Ráda bych využila volňáska z Cestovní knihy, až se zase v Šumperku vyskytnu.Bobr a kolo mě opravdu pobavili... :-D

3 veruce veruce | Web | 15. září 2010 v 7:01

Hodně zajímavá expozice, jela bych se podívát :-)

Komentáře jsou uzavřeny.