Nikkor 35mm f1,8 (recenze, 2.část)

23. října 2010 v 19:27 | T(h)om |  Fotografování
V první části testu jsme si objektiv osahali, teď je na čase podívat se na výsledky. V článku se zaměřím především na použití malých clon, protože to je asi hlavní smysl použití. Všechny obrázky pak budete mít možnost prozkoumat i v originální velikosti pod odkazy níže. Ještě dodám, že objektiv ostří od 30cm od roviny snímače, takže milovníci makra budou nejspíše zklamáni.
Zmiňované ohnisko 35mm (50mm ekv. kinofilmu) je uváděno jako základní objektiv a tak by se mohlo zdát, že je i nejpraktičtější. S tím by se však dalo polemizovat. Z mého pohledu by mnohem univerzálnější bylo nějakých 28mm ekv. kinofilmu, což už je ale spíš "širokáč". "Padesátka" není základním ohniskem pro univerzálnost, ale pro výsledný dojem a v tom je třeba vidět rozdíl. Praxe je taková, že někomu, kdo byl jako já zvyklý používat univerzální ultrazoom, tomu se bude aspoň ze začátku zdát, že tento základní objektiv trochu moc "přibližuje". Projeví se to tak, že budete muset opravdu hodně poodstoupit, budete-li chtít vyfotit třeba budovu nebo nějaký jiný podobný objekt. Potíž není ani tak v potřebě běhat, jako spíš v omezeném prostoru například ve městě, kde často už není kam poodstoupit, abychom objekt dostali do hledáčku celý. Největší smysl takového objektivu vidím spíš ve fotografování nějakých bližších předmědmětů, kde si díky cloně výborně "zablbneme" i s rovinou zaostření (hloubkou ostrosti). Zde je třeba upozornit na jeden neduh, kterým Nikkor 35mm trpí. Často se totiž stane, že zaostří kus před potřebné místo (frontfocus), což umí pěkně potrápit. Někdy se chytá výborně, jindy velmi špatně, a tak je třeba jeho použití doporučit spíš tam, kde máte dost času opakovat záběr a kontrolovat výsledek. Další nectností je chromatická vada v rozích, která však s vyšším zacloněním mizí. A teď už přímé ukázky z rychlé procházky:

Supermarket

Kresba je (když se zaostřování trefí) na vynikající úrovni už od f1,8 a často není ani potřeba doostřovat v PC. Co se týká soudkovité deformace, ta sice nějaká je, ale na tak malé úrovni, že nemá smysl si jí příliš lámat hlavu.

Tobogán
Jen pro představu toho, co znamená 50mm: Tento tobogán na šumperském koupališti byl vyfocen cca z 50i metrů. Fotka je pochopitelně neoříznutá.

Tulinka
Ostrost popředí a rozmazání pozadí při velkém odstupu a nejmenší cloně f1,8

Javorový list
Javorový list focený v natažené ruce (1/1600s, f1,8, ISO 200)

Kytka f1,8
Ukázka toho, jak silně zaclonění ovlivňuje hloubku ostrosti. Objektiv lze zaclonit až na f22.

Rostlinka f1,8
ISO 200, 1/800s, f1,8

Větvička f1,8
ISO 400, 1/400s, f1,8

List f1,8
ISO 200, 1/1250s, f1,8

Tráva f1,8
ISO 200, 1/400s, f1,8

Všechny obrázky si můžete prohlédnou ve větším formátu (originální velkosti) v galerii ZDE
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 24. října 2010 v 13:10

Už se těším na další pěkné snímky... ;-)

2 Lafi Lafi | Web | 28. října 2010 v 10:47

Gratuluju ke koupi pevného skla. Po něčem podobném taky pošilhávám, ale zatím budu nudený si nechat zajít chuť :-(

Je to príma hračka, osobně by mě s takovým objektivem lákaly spíš portréty, ale i na krajinky to nemusí být špatné.

Taky se už nemůžu dočkat na fotky s tímhle maslem :-D

3 Martin Martin | Web | 2. ledna 2011 v 19:29

zavidim, taky bych si chtel podobne sklo poridit. jeste jsem si nevybral, stejne zatim nejsou penize. ale letos by to melo vyjit :-D

4 T(h)om T(h)om | Web | 3. ledna 2011 v 18:50

[3]: Mělo by. Není to zase taková částka, která by tě zruinovala:) Držím palce ať koupě vyjde.

Komentáře jsou uzavřeny.