Temenické rybníčky

25. listopadu 2010 v 20:34 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Jelikož poslední dobou stálo počasí za prd a v době, kdy za prd nestálo jsem byl v práci, na blogu to dlouho pustlo. Dnes se pokusím tuto pustinu zase trošku oživit, byť nečekejte žádné extra unikátní místa, expedice ani záběry.
V okolí Šumperka zbývá už jen málo míst, kam jsem se dosud nedostal a neudělal tam fotky, ale najdou se taková. Na to, o němž bude dnes řeč, jsem narazil víceméně náhodou při brouzdání po Google mapách. Na satelitním snímku v Google Earth vypadá takto:
Satelitní snímek
Jde o tři rybníčky nedaleko Temenice, což je okrajová část města Šumperka. Přesněji snad napoví ještě mapa, kterou si můžete zobrazit i ve větším formátu.

Mapa
Rybníčky na ní vidíte vlevo nahoře hned u červené čáry znázorňující dnešní trasu. Více už jako obvykle formou krátce popsaných fotografií pořízených během výšlapu:


Totem
První foto je ještě z města. Tento totem najdeme vedle budovy bývalého dětského zdravotnického střediska na Šumavské ulici, kde teď ovšem sídlí prodejna sportovního oblečení.

Krajina
Abych si to trochu zpestřil, nešel jsem po silnici, ale vzal to přes střední zemědělskou školu u "výzkumáku" a odtamtud na louky nad sídlištěm na Finské ulici. Když se mi povedlo vystoupat na kopečky, objevily se první výhledy. Zde na město samotné...

Nad Bratrušovem
...a o kousek dál zase na kopce nad Bratrušovem (Městské skály, Kokeš).

Hory
Byly odtud i pěkná panoramata zjeměná večerním světlem a oparem.

Před JZD
Jak se dalo čekat, při kochání jsem sešel z cesty a za to, že jsem nějakou našel můžu děkovat GPSce ve svém mobilu. No, poděkovat... Projít zemědělským družstvem bylo docela drsné a zabahněné. Vlastně si ale můžu gratulovat, že mě někdo nevyhodil, protože jde o soukromý podnik. Za kvičení prasat se mi nakonec podařilo probojovat se areálem a najít tu cestu, kterou jsem najít měl.

Bláto
I tohle byla výhra spíše poloviční. V polobotkách a rozhodně ne outdoorovém oblečení mě bahno vysoko pokrývající zem nemile překvapilo. I dělník, který právě manipulovat s hadicí "hovnocucu" si mě nedůvěřivě prohlížel a pravděpodobně pak kolegům vykládal, jakýho magora potkal. No nic, hlavní bylo, že jsem (prozatím) neztratil směr a chuť pokračovat.

Panelka
Po nějaké době se situace vylepšila a bahno vystřídaly betonové panely. Ani ty sice nevydržely napořád, ale byla to úleva, když boty neklouzaly po mazlavém sajrajtu.

Šípky
Kolem se červenaly šípky, v trávě dokonce rostly i nějaké kytky a já se zase načínal kochat.

Zorané pole
To sice přineslo logický výsledek - zase jsem odbočil, ale naštěstí ne daleko a GPSka mě zase navedla na správný směr. Když to tak pozoruju, jsem rád, že na většinu podobných výšlapů chodím sám. V opačných případech bych to jistě často schytal, že bloudím a tahám souputníky kdovíkam.

Krmelec
Aspoň jsem při tom odbočení našel opravdu pidikrmelec, který se na svém místě pěkně vyjímal.

Rákos
To, že kolem rostly spousty rákosu mi bylo znamením, že jdu dobře a GPSka nekecá. Místy bylo rákosu tolik a byl tak vysoký, že jsem si mohl připadat jako v nějaké bambusové džungli.

Posed
Prošel jsem kolem posedu...

Rybníček 1
...a byl u prvního rybníčku. Není to opravdu nic velkého. Spíš taková větší louže s malým stavidlem, ale pro nějakého pohádkového vodníka jako dělané.

Rybníček 1
Ta samá louže z trochu jiného úhlu.

Cesta
Po kamenité stezce jsem pokračoval dál, abych cca po padesáti metrech došel k rybníčku dalšímu. Nikde jsem v mapách nenerazil na nějaké pojmenování. Dokonce sem nevede ani žádná turistická značka, takže jsem si rybníčky aspoň pro pořádek očísloval. Tohle je tedy cesta od rybníčku č.1 k rybníčku č.2.

Rybníček 2
Dá se říct, že každý z rybníčků je jiný. Ten první je malý a kolem dokola obrostlý stromy a křovím tak, že vypadá spíš jako bažina. Rybníček č.2 tak zarostlý není. Velikostí se sice č.1 vyrovná, ale působí mnohem příjemněji, Třeba i proto, že na břehu rostou trsy jakéhosi chlupatého rákosu, které vypadá velice pěkně.

Trávy
Tohle je ono:)

Zasněžený pařez
Našel jsem tu i pařez obrostlý houbami, které pokrývala vrstva sněhu. Je to docela unikát, protože nikde okolo sníh ještě pořádně není a to, že máme konec listopadu se dá poznat snad jen z kalendáře.

Hráz
O dalších asi 50 metrů dále se dostaneme k rybníčku č.3. Tohle jeho hráz, která sice těžko může konkurovat např. Hoowerově přehradě na řece Colorado nebo čínským Třem soutěskám, ale i tak působí celkem dobře.

Stromy na břehu
Rybníček č.3 je ze všech největší. Je zhruba tak velký, jako oba předchozí dohromady. Pohodlně lze přejít i na druhou stranu. Buď po kraji hráze, nebo cestičkou na horním konci. I zde je příjemný klid a pohodička.

Rybníček 3
Celkový pohled na rybníček z druhé strany hráze.

Rybníček 3
Stromy zrcadlící se na hladině.

Stromy
Vydal jsem se zpátky po stejné cestě jakou jsem přišel. Vede kolem polí a remízků.

Pupeny
Při pohledu na větve stromů se zdálo, že místo končícího podzimu nastává jaro. Rašily pupeny a leckde byly k vidění na keřích zelené lístky.

Pastviny
Už se stalo pravidlem, že během mých výletů se počasí vylepší. Ovšem až tehdy, kdy se vracím domů a jsem nějaký kus od původního cíle. Nu což. I tak se toho dá využít k nasbírání nějakých dalších fotek.

Cesta
Cesta asi na půl trasy od rybníčků k Temenici.

Bolševník
Seschlá rostlina bolševníku rostoucího na mezi u cesty.

Lišejník
Lišejník na keři jen o kousek dál.

Jeseníky
Je zajímavé, že zatímco někde už se začíná lyžovat a v novinách se dočítáme o prvních sněhových kalamitách, tady v Jeseníkách zatím nic. Sníh je vidět jen na hřebenech, a to ještě v nijak kalamitním množství. Já ovšem rozhodně nepatřím k těm, kterým by to vadilo:)

Bouda
Protože už se mi nechtělo podruhé brodit bahnem kolem JZD, rozhodl jsem se prozkoumat jednu odbočku a vyplatilo se. Bahno tu sice bylo také, ale ne tolik, a co je hlavní - brzy jsem dorazil k prvním stavením Temenice a věděl, že jsem zachráněn.

Číča
Poslední foto před tím, než mi klekl akumulátor ve foťáku byla tahle číča, která se mi připletla do cesty. Když jsem si dřepl a připlácl foťák k hlavě, chvíli se zastavila - akorát na jeden záběr, a zase si šla po svém.

Tolik k dnešnímu výšlapu. Měl své stinné i světlejší stránky, ale pořád lepší než sedět doma na gauči a kynout u televize. Co se rybníčků týká, vím ještě o jednom. Nachází se o něco dál než tyhle dnes zdokumentované a je tedy také celkem blbě přístupný, takže mám zase v zásobě nějaké téma na příště. Těžko říct, kdy se zase najde příležitost někam vyrazit, takže se s vámi opět na nějakou dobu loučím a děkuji za návštěvu.
PS: Článek o dalším rybníčku už je k dispozici ZDE.

 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 26. listopadu 2010 v 9:25

Parádní procházka s pěknými úlovky... :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 26. listopadu 2010 v 13:16

[1]: No, parádní... V tom bahně mi to tak nepřipadalo a samotné rybníčky jistě vypadají lépe v létě či na jaře, ale na druhou stranu mi nikdo nebrání tam příští rok vyrazit znova. Ostatně už aspoň vím, jak se tam dostat a nekličkovat přes JZD :-D

3 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | 26. listopadu 2010 v 18:48

Tomáši, moc se mi vaše ,,cestování" a obrázky z něho líbí. Mám stejně starého syna, který občas nelení a hodně brzy ráno vyrazí dělat záběry klasickým fotoaparátem (táhne se i se stativem). Pěkné záběry udělal u Loštic v lužním háji. Pokud jste se dostal na můj blog, který byl převeden z rucuk.blog.novinky.cz, tam byste měl zajít se podívat a najít si zprávy z turistického měsíčníku z let 1930-31, je tam i statistka kolik turistických oddílů v oblasti Bezkydy-Jeseníky (byl takový pravopis) bylo a kolik mělo členů. Zajímavé čtení docela.
Jen choďte ven a foťte. Občas vás tady navštívím a kouknu se. :-)

4 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | 26. listopadu 2010 v 18:50

Ještě dodatek, on byl celý převeden sem, ale mělo to trochu vliv  na vzhled fototgrafií a jejich uspořádání, jak jsem zjistila. S tím jarmarkem máte pravdu, těch,, rukodělných" stánků je opravdu málo...

5 mnik mnik | 26. listopadu 2010 v 21:08

u tech rybnicku jsem tak pred 25 lety travil dosti casu - to nebyly tak zanesene bahnem a byly tam ryby ktere jsme chodili chytat

dik za vzpominku na detstvi

6 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | 26. listopadu 2010 v 23:03

Ta kočička je moc hezká. Kočky jsou zvědavé, proto se docela dobře fotografují. Dovedou i překvapivě pózovat. Hlavně ty rozmazlené domácí (naše). :-D

7 Lafi Lafi | Web | 27. listopadu 2010 v 18:21

Vidím, že kvůli focení se neváháš pouštět i do vskutku dobrodružných vycházek :-) a vyplatilo se to, příjemné  pozdně podzimní fotky.

8 Shariony Shariony | Web | 27. listopadu 2010 v 19:05

Skvělá fotodokumentace i s kouskem dobrodrůža, takové výlety jsou nejlepší :-D A kocourek takhle zblízka je taky parádní, já bych se bála, že mi kousne do foťáku :-D

9 T(h)om T(h)om | Web | 28. listopadu 2010 v 5:03

[4]: U Loštic lze jistě udělat pěkné fotky, ale to jde vlastně všude. Na druhou stranu jsem ještě pořádně nenavštívil ani blízké Litovelské pomoraví, což je asi velký nedostatek. Do Beskyd se chystáme příští rok, až roztaje ten bílý humus a trochu se oteplí:)

[5]: Ono v nich možná něco žije pořád, ale těžko posoudím co. S trochou štěstí možná i pořád ty ryby:)

[7]: No, kdybych věděl, jak dobrodružné to bude, možná vych výpravu odložil na jaro. Přesto díky :-D

[8]: Kočky zakouslé do foťáku bych se bál ze všeho nejmíň. Až takové dobrodrůžo to zas není :-D

10 MirekČ MirekČ | Web | 28. listopadu 2010 v 10:32

Chválabohu, že nějaká zemědělská družstva ještě existují a prosperují... ???  :D  [:tired:]

11 Frodo Frodo | E-mail | Web | 28. listopadu 2010 v 11:49

Čau Tome, v Temenici jsem dva roky bydlel, ale rybníky si nepamatuju, zato vzpomínám na lom, kde jsem si chodil vyběhat své splíny. To jsem si obul kanady a v jednom zátahu to po cestičkách v lomu vyběhnul až nahoru. Potom mi byly všechny splíny úplně fuk :-D
A jsem zvědavý, jak budeš příští rok psát o výšlapu na Lysou :-P

12 T(h)om T(h)om | Web | 30. listopadu 2010 v 8:46

[10]: Jestli tohle prosperuje nevím, ale každopádně existuje :-D

[11]: No, vidíš. Kdybys od lomu běžel ještě kousek dál - snad 100m, doběhl bys až k rybníčkům :-D Když jsem poznamenal, že příští rok plánujeme juknout do Beskyd, byl tím míněn spíš Radhošť než Lysá, ale i na tu možná jednou dojde ;-)

13 Frodo Frodo | E-mail | Web | 1. prosince 2010 v 17:42

Tome, nebuď měkký - na Pustevny vyjedeš lanovkou a na Radhošť je to po "rovince". Zato Lysá, to je něco!!! :-D

14 T(h)om T(h)om | Web | 2. prosince 2010 v 7:04

[13]: Já bych šel i na Lysou, ale přítelkyně - ač se seč může snaží tvářit jako sportovec, by nad tím nápadem nadšením nehýřila. Ale třeba bude mít někdy světlejší chvilku a na Lysou se vydáme;)

15 Frodo Frodo | E-mail | Web | 2. prosince 2010 v 11:01

Neboj, není to tak strašné. Když si vybereš pěkný den, bude ti cesta nahoru trvat 4 hodiny. Ne že bys na to neměl, ale budeš colou cestu fotit - odpočívat - a v pohodě to zvládnete. Však potom napiš, jak to dopadlo!!!

Komentáře jsou uzavřeny.