Zimní Pastviny a Dolní Hedeč

31. ledna 2011 v 20:46 | T(h)om |  Města a místa
Původně to sice v plánu nebylo, ale přece jen jsme se s přítelkyní a její mamkou (tedy mou potencionální tchýní) vypravili v neděli po obědě na výlet autíčkem. Za cíl jsme si určili přehradu Pastviny. Když jsme tu byli posledně, nezvládli jsme dojet na tamní hráz, což se nám tentokrát povedlo napravit. Ostatně více už fotodokumentace:


Ze Šumperka jsme to vzali přes Bludov a Bušín, z něhož tu vidíte chalupu u cesty. První etapu totiž řídila polovička, takže jsem aspoň mohl čas od času fotit přes přední sklo ze sedadla spolujezdce:)

Motorest Kocanda mezi Bušínem a Červenou Vodou, u odbočky na Písařov.

Silnice na Červenou Vodu.

Kostel v Červené Vodě. Na kopci nad městečkem se tyčí rozhledna křížový Vrch, o které už jsem se tady taky zmiňoval, a to v tomto článku.

Před městem Králíky se mi povedlo v rychlosti "cvaknout" tuhle kapličku na poli. Vzadu je vidět masiv Králického Sněžníku.

Podél polských hranic jsme dojeli až k přehradě, přejeli přes most a po druhém břehu se vydali hledat hráz. Tady jsme trošku zazmatkovali (já jsem trošku zazmatkoval) a vystoupili jinde, což by se dalo vykládat jako zastávka na vydýchání a protažení kostí.

K samotné hrázi jsme dojeli za pár dalších minut. Přejeli jsme po ní přes úzkou silničku a zaparkovali na parkovišti u hospůdky, která evidentně funguje pouze v létě.

Nutně bude následovat pár obrázků samotné hráze a jejího okolí. Tohle je pohled od parkoviště.

Pohled od zamrzlé vodní hladiny, kam jsem se dostal podlezením pod závorou, tak ne že mě prásknete!:)

Hlavní část přehradní hráze. Hooverova přehrada na Coloradu bude asi přece jen o něco větší...:)

Pohled zhruba z prostředka hráze dolů na odtékající vodu.

Detail lampy na začátku hráze.

A pro úplnost ještě cedule, kterou najdeme taktéž na hrázi, na zdi u chodníčku vedoucího skrz.

Pohledem do sněhu se přesuneme opět zpátky po trase ke Králíkům.

Zaparkovali jsme u restaurace na Dolní Hedeči a pěšky se vydali k bývalému klášteru. Ono se sice až ke klášteru dá dojet autem, ale bylo opravdu hodně kluzko a už vyškrábat se sem stálo dost nervů. Navíc trocha pohybu není nikdy na škodu. Zvlášť po Vánocích. Na fotce vidíte věž rozhledny Val. Jelikož tentokrát na ni nedošlo, více hledejte ZDE. Tamtéž najdete i podzimní fotky toho, co bude následovat v zimním hávu.

Bývalý klášter na Svatém kopečku nedaleko obce Dolní Hedeč u Králík.

Ještě jeden pohled přímo zepředu.

Masiv Králického Sněžníku z Dolní Hedeče. Hora vlevo je Králický Sněžník na hranicích s Polskem.

Poslední zastávku jsme si udělali v restauraci Kačenka, u níž parkovala naše Felicie. Dali jsme si teplé pití na zahřátí, protože začalo docela drsně mrznout a uháněli zpátky.

Uznávám, že jsem to dneska vzal docela "hopem", ale jsem utahaný z práce a nemám chuť psát litanie. Snad příště. Nezapomenu ovšem na tradiční odkaz na rajče, kde naleznete všechny pořízené fotky. Díky za pozornost.

 


Komentáře

1 Lafi Lafi | Web | 1. února 2011 v 21:47

Čerstvý vzduch v plících, pod nohama křupe sníh a k tomu krásné počásko, tomu říkám pofoceníčko :-)

2 acijka acijka | Web | 2. února 2011 v 8:41

Jak to děláš, že máš takové štěstí na krásné počasí? :-) Moc pěkné fotky, ráda jsem zavzpomínala na místa, které znám... :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 2. února 2011 v 11:16

[1]: Vzduch bezva, počasí taky, jen ten sníh bych si tam klidně odpustil. Nemám rád zimu.

[2]: To byla spíš náhoda. Jak jsi mohla zjistit i osobně, při výletech mívám na počásko spíš pech :-D

4 cracatit cracatit | E-mail | Web | 3. února 2011 v 19:04

Ahoj Tome, protože rád fotíš, chtěl jsem se zeptat na jaký foťák. Kamarádka teď vybírá a chtěla nebo chce nějakou digitální zrcadlovku.
http://www.digimanie.cz/forum/showthread.php?t=1326/
to je odkaz, kde popisují myslím její problém. Ona fotí hodně pohyblivý věci, psy a tak.
Hlavně neví, jaký vybrat tělo a podle něj snad značku. Váhá nad jedním Canonem, typ nenapsala.
Jinak moc pěkný článek, tady tyhle končiny vůbec neznám, ale sestřenka tam kdysi byla na školním lyžáku na Sněžníku a prý to tam bylo hezký.
Budu rád, když na můj dotaz odpovíš na mail nebo do komentářů na tomhle blogu.

5 T(h)om T(h)om | Web | 4. února 2011 v 13:44

[4]: Díky za důvěru:) V dnešní době, vybereš-li nějakou zaedenou značku, prakticky nekoupíš šparný foťák a zrcadlovku už vůbec ne. Dva největší výrobci, Nikon a Canon, jsou prakticky na stejné úrovni a nabízí dost zrcadlovek vhodných pro všechny, tedy i amatéry. Naž na tohle bych se tedy zaměřil spíš na nabídku objektivů. Právě ty jsou mnohdy důležitější než tělo a na kvalitu výsledku a komfort práce mají největší vliv. To souvisí především se světelností, zoomem atd. Pro focení psů v pohybu by byl jistě vhodný objektiv se středně dlouhým až dlouhým ohnistek a dobrou světelností. Bohužel ceny takových objektivů nezřídka převyšují ceny samotných zrcadlovek. Samozřejmě záleží na tom, kolik do toho chce dotyčná "vrazit", případně jaký má rozpočet a ambice.

6 Cracatit Cracatit | Web | 4. února 2011 v 17:41

Díky za odpověď. Ještě doplňující dotaz. Jakou ohniskovou vzdálenost považuješ za dlouhou?

7 T(h)om T(h)om | Web | 4. února 2011 v 22:33

[6]: Záleží na psovi a na podmínkách. To od stolu neposoudím. Jen předpokládám, že pokud pes pobíhá třeba deset metrů ode mě, bude třeba použít delší sklo - spíše více skel, nebo ultrazoom. Řekněme, že v průměru asi 70 mm pro APS-C čip. To odpovídá cca 100 mm ekvivalentu pro kinofilm.

Komentáře jsou uzavřeny.