Na co myslet před vyvoláním digitálních fotek na papír

11. února 2011 v 7:21 | T(h)om |  Fotografování
Album
Včera dopoledne jsem si byl vyzvednout v místní fotoprodejně objednávku vyvolaných fotografií a napadlo mě, že by nebylo na škodu sem hodit takový stručný článeček o tom, jak převod fotek z PC na papír nejlépe provést. Téma už jsme lehce nakousli v článku o rozlišení a velikosti, nyní se zaměříme na některá přímá specifika.

Navzdory dobám, kdy jsme do fotolabu odnášeli roličku exponovaného kinofilmu a čekali, kolik z těch 24, případně 36 snímků, budeme muset vyhodit, je dnes situace o poznání růžovější. Můžeme si sami určit, jaké fotografie chceme a které ne, můžeme si je sami oříznout jak potřebujeme, a můžeme si jejich složení určit podle toho, kam a jak je hodláme uchovávat. Všechny tyhle věci je dobré mít na paměti a rozhodně by bylo na škodu vyjmenovaných výhod nevyužít. Pojďme se na ně podívat podrobněji:


Ořez
Ořez Zoner
Dnešním standardem je formát 15x10 cm. Prostými počty zjistíme, že jde o poměr stran 3:2. To je dobré mít na paměti. Mnohé fotoaparáty, především ty starší, používají poměr 4:3, který vychází z tehdy rozšířenějšího poměru stran počítačových monitorů a televizí. Ono to i tenkrát šlo ve foťáku přepnout, ale leckomu se zdálo, že je to jakési "ošizení" bez ohledu na to, že na 4:3 se lépe fotily třeba vysoké budovy. Většina současných zrcadlovek určených pro nás, amatéry, používá čip formátu APS-C, který má ovšem poměr stran 3:2, což situaci zjednodušuje. Výjimkou můžou být zrcadlovky Olympus. V těch stále najdeme čipy s poměrem 4:3. Zde je tedy stejně jako u mnohých kompaktů a ultrazoomů na místě myslet na určitá omezení při převodu obrázků na papír. Ideální by bylo mít ve foťáku trvale nastaveno 3:2, ale chápu, že ne každý tento názor bude sdílet. Ať je to jak chce, poměr stran 3:2 je zkrátka při vyvolávání klasických papírových fotek z digitálu jednou z nejdůležitějších věcí, které se nevyhneme.
Jestliže fotky posíláte do fotolabu přes internet, ořez můžete provést přímo na stránkách k tomu určených. Pokud však fotografie máte třeba na paměťové kartě nebo USB klíčence a hodláte je zanést někam do krámku ve městě, ořez si udělejte ještě než vykročíte z domu. Ořezat fotky umí prakticky každý, aspoň trošku použitelný fotoeditor. Výborně poslouží třeba Zoner Photo Studio. Stačí vybrat nástroj "Oříznout" a požadovaný poměr nastavit v liště nástroje v horní části okna.
Tím, že oříznutí provedete sami se vyhnete nebezpečí, že vaše fotky, které byste odeslali v původní podobě, budou oříznuty automaticky, tedy bez ohledu na jejich obsah a mnohdy víc ke škodě než k užitku.

Výběr
Je logické, že pokud během výletu "nacvakáte" stovku fotek, nebudete pravděpodobně vyvolávat všechny. Vyberte jich třeba jen 5-10, což je víc než dost. Ostatně pokud budete někomu ukazovat dvě stovky snímků pořízených během jednodenní vycházky (Máňa na pařezu, pejsek běžící po cestě, Máňa se cpe chlebem se salámem, Mánin vysmátý xicht přes celou fotku, rozmazaný hřib...), těžko se dočkáte uznání. Divák se přitom nu(o)tně unudí a otráví. Mnohem lepší je vybrat jen pár fotek tak, aby šlo o obrázky koukatelné a něco vypovídající. Zkuste vybírat tak, aby jste podle vybraných obrázků mohli líčit průběh výletu či akce, a fotky to všechno dostatečně ilustrovaly. Pak to bude mít smysl a lidé, kterým fotky ukážete, si z toho něco odnesou.

Kam fotky uložit
Je víc než vhodné vědět, co s vyvolanými fotkami uděláme. Máme-li v úmyslu si je archivovat, přijde vhod nějaký systém. Desítky let osvědčeným způsobem jsou knižní fotoalba, kterých je na trhu ohromné množství. Dají se vybrat jak podle formátu fotek, tak podle jejich počtu i potisku desek. Než začnete vůbec vybírat fotky pro vyvolání, kupte si raději už předem nějaké vhodné album a fotky pak vyberte tak, aby se určitá sada vešla třeba na jednu nebo dvě dvojstrany. Myslete na to, že je lépe mít vedle sebe více fotek pořízených " na výšku" a nemíchat je s fotkami "na šířku". Otáčet neustále během prohlížení fotoalbem není zrovna příjemné. Zkrátka si uvědomte, kolik obrázků bude v albu umístěho pohromadě a zařiďte to tak, aby prohlížení bylo co nejjednodušší a nejpřehlednější. Snad ani není třeba dodávat, že je třeba fotky seřadit podle témat či událostí. Třeba sadu fotek z výletu do ZOO nebudeme míchat s obrázky rodinné oslavy. Nejprve dáme vedle sebe všechny fotky z výletu, pak všechny fotky z oslavy. Celkový počet objednaných fotek samozřejmě přizpůsobíme počtu míst v zakoupeném fotoalbu.

Závěrečné doporučení
Před odnesením zakázky do fotolabu vždy všechny vybrané fotky umístím do jedné složky (případně s podsložkami), a tu pak nahraji na čistý USB disk. Při objednávce pak prostě jen zvolím možnost "Objednat všechny fotky" a je vystaráno. Protože jsem si obrázky předem ořízl na potřebný poměr, není třeba nic víc nastavovat. Snad jen zvolit mat nebo lesk.

Doufám, že tento článek měl aspoň minimální informační hodnotu a někomu pomůže. Díky za pozornost.
 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 11. února 2011 v 15:47

T(h)ome, tohle je dobrý článek a určitě se bude mnohým fotografům hodit.
Když jsem fotila na kinofilm, vždycky jsem ve fotolabu chtěla udělat fotky jenom z dobrých záběrů. Protože tam byli zvyklí na ledacos, moje záběry se jim zdály dobré všechny. Teď když to srovnám, vidím, kolik jsem vyhodila zbytečně peněz. Jakmile jsem přešla na digitální fotoaparát, tyhle problémy odpadly, protože jsem si snímky upravovala. V poslední době už si fotky nenechávám dělat vůbec, protože bych je neměla kam dát. Můj přítel má například okolo 50 tisíc kvalitních snímků z digitální zrcadlovky.
Promiň, nějak jsem se rozjela! ;-)
Přeji krásný víkend. :-)  Hanka

2 Miss Hašlerka Miss Hašlerka | E-mail | 7. prosince 2012 v 21:32

Jsem z toho jelen, článek je fajn, to ne že ne, ale fotím canonem, a ten má poměr stran 3:2, přesto mi ve fotolabu fotky ořízli na formát docela jiný, neni tak "širokoúhlý" nebo jak bych to nazvala :(

3 T(h)om T(h)om | Web | 7. prosince 2012 v 22:56

[2]: Taky z toho bývám lesní paroháč. Navzdory tomu, že před vyvolání provádím v PC ořez 3:2 a výsledná velikost fotky 15x10cm tomu logicky odpovídá, bývají přesto okraje papírových fotek mírně oříznutí. Holt je potřeba počítat i s tím.

Komentáře jsou uzavřeny.